چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از پول های مسدود شده ایران در خارج کشور به ایران مسترد می شود و ۱۵ میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد.
مهم ترین خبر روز دنیا، توافق هسته ای ایران و ۱ + ۵ در ژنو است. بررسی مفاد توافقنامه که توسط منابع غربی منتشر شده نشان می دهد که اگر بخواهیم توافق ژنو را در چند سطر خلاصه کنیم، می توانیم چنین بگوییم:

الف: تعهدات ایران

۱ - توقف غنی سازی ۲۰ درصد و خنثی کردن خطر ذخایر اورانیوم ۲۰درصد غنی شده پیشین، ضمن داشتن اجازه غنی سازی ۵درصدی

۲ - ادامه کار تأسیسات هسته ای در ایران بدون آن که ایران توسعه جدیدی در آنها ایجاد کند

۳ - پذیرش بازرسی های بیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی بر تأسیسات هسته ای ایران

ب: تعهدات ۱ + ۵

۱ - عدم اعمال تحریم جدید

۲ - تعلیق برخی تحریم‌ها در زمینه‌:
طلا و فلزات گرانبها
خودروسازی ایران
صادرات پتروشمی ایران

۳ - صدور مجوز بازرسی‌ها و تعمیرات خطوط هوایی ایرانی به منظور ارتقای سطح ایمنی پروازها

۴ - محدود نکردن سطح فروش نفت ایران از وضعیت کنونی

۵ - چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از پول های مسدود شده ایران در خارج کشور به ایران مسترد می شود و ۱۵ میلیارد دلار از درآمدهایش در طول این مدت به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور ریخته خواهد شد.

۶ - چهارصد میلیون دلار به صورت کمک‌های تحصیلی دولتی از صندوق‌های ایرانی محدودی مستقیما به موسسات آموزشی شناخته شده در کشورهای ثالثانتقال می یابد تا هزینه‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی تسویه شود.

۷ - تعاملات انسان‌ دوستانه با ایران تسهیل می شود. تعاملات انسان‌دوستانه، تعاملات مربوط به غذا، کالاهای کشاورزی، دارو، درمان و ابزارآلات پزشکی است.

ج: آینده

بنا شده است این توافقنامه به مدت ۶ ماه اجرا شود و بعد از آن، مذاکرات جامع برای ادامه مسیر و لغو بقیه تحریم ها ادامه یابد.
کمیته مشترکی از ایران و ۱ + ۵ بر حسن اجرای توافق نظارت می کند.