به گزارش سرویس سیاسی ملت ایران، باراک اوباما درنظر دارد تا روز یکشنبه با بنجامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، از طریق تلفن صحبت کند. این گفتگو قرار است درباره توافق شش ماهه ۵ + ۱ با ایران باشد که طبق آن به ازای عقب نشینی در برنامه هسته ای ایران، قسمتی از تحریم ها برداشته شود.

اولین واکنش منفی اسراییل در ساعات اولیه روز یکشنبه، از جانب وزیر اطلاعات این رژیم بود که از همکاران نزدیک نتانیاهو به شمار می رود.

وزیر اطلاعات اسراییل گفت: " معامله اخیر احتمال دستیابی ایران به بمب اتم را بیش از پیش افزایش می دهد. اسراییل نمی تواند در جشن بین المللی که بر اساس نیرنگ ایران و خودفریبی جهان برپا شده، شرکت کند. "

وزیر تجارت و صنعت اسراییل هم در اظهاراتی تند گفته است: " اگر در پنج سال آینده یک چمدان هسته ای در نیویورک یا مادرید منفجر شود، بدانید که به خاطر توافقی بوده است که امروز صبح امضا شد. "

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت: مطمئن باشید که اوباما با نتانیاهو صحبت خواهد کرد. ما درک می کنیم که چرا اسراییل به طور خاص نسبت به ایران تردید دارد. در این تفاهم اقدامات راست آزمایی دقیق و سختی وجود دارد. "

وزیر امور خارجه آمریکا در اظهار نظر خود تاکید کرد: " آمریکا و اسراییل در اینکه ایران نباید بمب اتمی داشته باشد کاملا هم نظر هستند. اما هیچ کدام از قدرت های جهان معتقد نیستند که اعمال تحریم های بی امان، راه رسیدن به این هدف باشد. "

کری اضافه کرد: " توافق اخیر برخی از پیشرفت های هسته ای ایران را متوقف می کند و ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد این کشور را از بین می برد. این قطعا باعثامنیت بیشتر اسراییل خواهد شد. "

وزیر امور خارجه امریکا همچنین گفت: " گزینه نظامی که همیشه به عنوان یک گزینه توسط اوباما مطرح بوده است، نمی تواند برای همیشه مشکل را حل کند "

محمد جواد ظریف در مصاحبه مطبوعاتی پس از مذاکرات در روز یک شنبه، از کشور هایی که جنگ را نفی نمی کنند انتقاد کرد. گمان می رود این انتقاد نسبت به اسراییل باشد.