وزیر امورخارجه کشورمان از مردم خواست برای «مذاکرات دشوار» دعا کنند.

محمد جواد ظریف که دوشنبه شب میهمان گفت و گوی ویژه خبری بود، در حالی که مجری این برنامه زنده تلویزیونی در حال خداحافظی با بینندگان بود، خطاب به مردم ایران گفت: «در این روزها از همه تقاضای دعا میکنم برای موفقیت در این مذاکرات دشوار»

وی در آغاز این گفت و گو اظهارداشت: از مردم برای دعا و حمایتشان متشکرم. برای رهبری برای حمایتی که از ما کردند متشکرم. همانطور که فرمودند از فرزندان این ملت در این مذاکرات حضور دارند.

ظریف با اشاره ضمنی به برخی اظهارات داخلی درباره مذاکرات هسته ای گفت: به برخی از مهرورزی ها عادت کرده ایم که کارخودشان را می کنند. امیدوارم با انتقادات سازنده نظراتشان را مطرح کنند.

ظریف با بیان اینکه «رسیدن به تفاهم شجاعت بیشتری می خواهد» افزود: خیلی باید به توانتان مطمئن باشید. این ناشی از باور به توان و حضور مردم است و این باعثمی شود که نگران نشویم یک نفر مفابل شش نفر نشسته اند؛ افرادی که برخی اوقات به یاری همدیگر می آیند. زمانی که شش نفر با شما چالش می کنند و از موضع کشور دفاع کنید یک مقداری سخت است. خیلی تشکر می کنم از همکارانم که مذاکرات طولانی و نفس گیر داشته اند.

وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه ما در نیویورک اجلاس وزرا با هدف طرح مسائل جدید برگزار کردیم ادامه داد: روشی را که غرب به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده بود فقط موجب بیان صرف مواضع و مذاکره در فاصله سالهای ۸۱ تا ۸۴ شد، از این رو تصمیم گرفتیم که این امر را بکردانیم.

ظریف تصریح کرد: به صراحت در نیویورک گفتیم که سیاست فشار سبب شده که سانتریفیوژها از ۲۰۰ تا به ۱۹ هزار تا برسد.

وی گفت: مردم ایران تحریم های تحمیل شده از سوی غربی ها را نتیجه عملکرد آنها می دانند و از آنها منزجرند.

ظریف در ادامه تاکید کرد ما هشت سال قبل ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم اما اکنون تحریم ها باعثشد که ۱۹ هزار سانتریفیوژ داشته باشیم.

به گفته وی بیشتر وقت مذاکرات سه روزه ژنو به گفت وگوهای داخلی ۱ + ۵ در نتیجه اختلافات آنها سپری شد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین تاکید کرد غرب باید اعتماد مردم ایران را جلب کند.

ظریف زمان تخمینی برای حل مساله هسته ای را کمتر از یک سال اعلام کرد به شرطی که طرف غربی به دنبال بهانه تراشی نباشد.

وی همچنین خطاب به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گفت که نگران نباشند چرا که مذاکرات اخیر و پیش رو درباره حل مساله هسته ای ایران است نه رابطه با آمریکا.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در نیویورک گفتید انتظار داریم کمتر از یکسال این پرونده به سرانجام برسد، در مرحله کلیات آیا این برآورد همچنان با توجه به سختی هایی که وارد جزئیات شدید، قبول دارید گفت: بله بنده معتقدم باید اینگونه باشد یعنی اگر حسن نیتی وجود داشته باشد، حتی به یکسال هم نیازی نیست. در نیویورک گفتم که ما در فاصله کمی می توانیم به طرح کلی در قدم اول به نتیجه برسیم.

بهانه تراشی و طولانی شدن مسیر

وزیر امور خارجه همچنین تصریح کرد: در فاصله ای که به قدم اول برسیم، جزئیات را شروع کرده و به اجرایی کردن خواهیم پرداخت. بنده معتقدم که کمتر از یکسال هم برای رسیدن به این وضعیت ممکن است هدف حل موضوع هسته ای است اگر به دنبال این هدف بهانه تراشی باشد، یقینا مسیر کمی طولانی خواهد شد زیرا در این مسیر همیشه بهانه وجود داشته اما اگر موضوع این باشد که مسئله هسته ای حل شود، یک بحران دیگر نیز از میان برداشته خواهد شد و زمینه برای کار جدی تر فراهم می شود.

ظریف با تاکید بر اینکه منطقه و جهان با معضلات جدی روبروست، گفت: دنیا به نقش موثر و مثبت ایران نیاز دارد و اگر تلاش کنیم با جدیت به این موضوع بپردازیم، در فاصله کمتری به مرحله نهایی اجرایی شدن این طرح خواهیم پرداخت.

ظریف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ما شاهد بودیم به یکباره بمب خبری منفجر شد و وزرای خارجه بدون پیش بینی برنامه های خود را لغو کردند و به ژنو آمدند چه شد که به یکباره این وزرا به این منطقه سرازیر شدند گفت: آنها دیدند مذاکرات در حال جدی شدن است و زمینه برای رسیدن به تفاهم فراهم شده احساس کردند کار از دستشان رفته و وجودشان مورد نیاز است باید بیایند دیدگاه های متفاوت خود را مطرح کنند و این یک حضور فزاینده ای را درست کرد و به دنبال آن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد اگر مذاکره جدی شود، به مذاکره می پیوندد.

تحریم ها یکطرفه و مخالف قراردادهای بین المللی بر ما تحمیل شده است

ظریف با اشاره به اینکه تحریم هایی که علیه ایران صورت گرفته، از سوی آمریکاست گفت: این تحریم ها یکطرفه و مخالف قراردادهای بین المللی بر ما تحمیل شده است و دولت آمریکا قبلا هم اقدامی کرده بود و آمدن وی طبیعی بود و آنها می ترسیدند که از قافله عقب بمانند.

وی با اشاره به اینکه وزیر خارجه چین و روسیه روز آخر به مذاکره پیوستند گفت: چین به این علت در مذاکره دیر رسید زیرا کمیته مرکزی حزبش جلسه داشت وگرنه زودتر به این مذاکرات می پیوست.

همه اینها نشان دهنده این بود که همگی احساس می کردند پیشرفت قابل توجهی فراهم شده و رسیدن به تفاهم نزدیک است و بنده فکر می کنم پیشرفت بسیار خوبی داشتیم و اکثرا اعلام نظر کردند وقت زیادی از این سه روز تلف شده است برای اینکه خودشان به نتیجه برسند، اما ما به صورت جدی و با تاکید بر خواسته و دیدگاه حقوق حقه ایران دست از کوتاهی نخواهیم کشید.

هدف از مذاکرات کاستن از بی اعتمادی های است

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر جان کری در سفر به ابوظبی گفت: بعضی وقت ها دیپلمات ها مواضع متفاوتی را در برابر سوالات متفاوت برای حل کردن نگرانی ها دولت میزبان مطرح می کنند البته اگر دیپلمات ها یک روش و رویکرد یکسان و منسجمی نداشته باشند باعثخدشه واردشدن به اعتبار آن ها و همچنین صدمه دیدن اعتماد موجود در مذاکرات می شود چرا که اساسا هدف از مذاکرات کاستن ازبی اعتمادی های است که در هشت سال گذشته به وجود آمده واین مواضع غیرواقعی سازنده نیست.

هنوز امیدواریم که طرف های غربی بتوانند فرصت به وجود آمده استفاده کنند

وزیر امور خارجه افزود: مردم در چند روز گذشته مواضع مخالفان مذاکرات را دیدند، این که آنها بخواهند به قول روزنامه نگاران یک چرخش جدیدی به خبر بدهند اعتباری برای آنان باقی نمی گذارد البته از آن جا که من انسان خوش بینی هستم تمایل دارم این پنجره فرصتی را که ملت ایران برای جامعه بین المللی و کشورهای غربی که بعضا خود را به اشتباه جامعه بین المللی می پندارد غنیمت بشمارم تا آنها بتوانند مجددا اعتماد ملت ایران را کسب کنند و ما هنوز امیدواریم که طرف های غربی بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

وی تاکید کرد: بعید می دانم این اظهارنظرها که در حقیقت پاسخی به نگرانی ها مقطعی گروهی خاص است کمکی به حل مشکلات کند

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای برخی رسانه های غربی از اطلاع از جزییات مذاکرات اظهار داشت: تا به حال مطلبی را ندیده ام که حتی نزدیک به واقعیت مذاکرات بوده باشد.

وزیر امور خارجه افزود: همانطور که قبلا نیز بیان کرده ام این که شما تاکنون چیزی از جزییات مذاکرات نشنیده اید نشان دهنده جدی بودن مذاکرات است.

وی تاکید کرد: اینها نشانه هایی از ورود مذاکرات به مراحل جدی است و واقعیت این است که این رسانه ها چیزی برای منعکس کردن ندارند.

ظریف ادامه داد: تمام این مسائل نشان دهنده ظن و توهم این هاست چرا که اگر خیلی از مسائلی که این رسانه ها منتشر کرده اند واقعا روی میز مذاکرات مطرح می شد.

وی افزود: تلاش های این رسانه‎ها ادامه دارد و شما می توانید عصبانیت های امثال نتانیاهو را در اظهار مواضع اخیر وی ببینید البته برخی از دوستان ما در منطقه نیز از این مذاکرات نگران بوده و وحشت زده شده اند.

ظریف تاکید کرد: آنها باید بدانند اساسا موضوع این مذاکرات روابط ایران و آمریکا نیست بلکه مسئله اصلی آن پرونده هسته ای ایران است.

نمی دانیم چرا برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ناگهان نگران شدند

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما نمی دانیم چرا برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ناگهان نگران شده و به دوستان قدیمی خود نیز اخم می کنند.

وی اظهار داشت: به آنها می گویم که بی جهت نگران نباشید چرا که اولویت جمهوری اسلامی در سیاست خارجی، همسایگان ایران است ایران به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین کشور منطقه منافع همسایگان خود را در نظر داشته و باور ما این است که ناامنی همسایگان ما ناامنی خودماست و این مذاکرات ارتباطی به نگرانی های این کشورها ندارد.

وزیر امور خارجه افزود: کشورهای منطقه بهتر است در شرایط حاضر از بهانه ای که منجر به آتش کشیدن منطقه می شد دست برداشته و از منافع ملت های خود دفاع کنند من اگر جای آن ها بودم نه تنها نگران روند فعلی مذاکرات نبودم بلکه خوشحال می شدم که جمهوری اسلامی به عنوان برادر بزرگتر منطقه خواهان حل مشکلات منطقه است.

ظریف افزود: این مواضع ناشی از نگرانی و وحشت است که منجر به تلاش برای برهم زدن روند فعلی می شود.

منافع رژیم صهیونیستی و طرفدارانش در منطقه در خطر است

وزیر امور خارجه تصریح کرد: البته عده ای منافعشان در خطر است رژیم صهیونیستی و طرفداران آن ها در آمریکا حیاطشان در تنش و بحران است و بنابراین نمی خواهند که مشکلات منطقه حل شود و از این جهت حق دارند که نگران باشند.

وی اظهار داشت: این جریانات به این دلیل می خواهند با استفاده از ابزار رسانه ای خود جهت غلطی به افکار عمومی بدهند اما مردم چشم و گوش داشته و آگاهند چرا که واقعیت ها را می بینند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: امیدواریم دوستان و همسایگان ما که در پناه رژیم صهیونیستی منافعشان درآرامش منطقه است نگران نباشند.

وی تاکید کرد: منافع دوستان ما در تضاد با رژیم صهیونیستی است این است که با همسایه بزرگتر خود روابط خوب وسازنده ای داشته باشند و ما نیز می خواهیم که براساس منافع مشترک و پیوندهای قدیمی اعتقادی، تاریخی و فرهنگی روابط خود را حفظ کنیم.

وی اظهار داشت: اما برخلاف دوستان ما در منطقه رژیم صهیونیستی حق دارد که مخالف روند مذاکرات باشد چرا که منافع وحیات این رژیم در ایجاد تنش در منطقه است.

به سفرا دستورالعملی ارائه دادیم تا از همسایگانمان در منطقه نگرانی زدایی شود

ظریف اظهار داشت: در ژنو که بودیم دستورالعملی دادیم تا از همسایگانمان در منطقه نگرانی زدایی شودالبته با همه اعضای ۱ + ۵ وکلیه کشورها ارتباط داریم و اولین سفر خارجی خود را از عراق شروع کردم تا نشان دهم منطقه در اولویت سیاست خارجی ما است. وی ادامه داد: من قصد دارم در اولین فرصت به منطقه سفر کنم با کشورها صحبت نمایم و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با بیشترسفرای کشورهای منطقه دیدار کردم که از جمله آن می توانم به دیدار با سعودالیصل اشاره کنم که دیدار کوتاهی در مجمع عمومی با یکدیگر انجام دادیم اما وی خیلی سریع سازمان ملل را ترک کرد و پس از آن با وی تماس تلفنی داشتم چرا که از گذشته دور با یکدیگر آشنا هستیم و قبل از ایام حج برای وی آرزوی موفقیت در برگزاری این رویداد عظیم کرده ام.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان داشت: امیدواریم در آینده نزدیک به کلیه کشورها رفت و آمد داشته باشیم البته این روزها رفت و آمد به تهران زیاد شده چرا که دیروز وزیر خارجه ژاپن به ایران آمد و با وی در فرودگاه دیدار کردم البته ما با کشورهای ۱ + ۵ ارتباط داریم و هم چنین باید به منطقه هم سری بزنیم. وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا توافق بین ایران و آژانس به وجود آوردن مدالیته جدید است یا اعتمادسازی اظهار داشت: این بیانیه مشترک یک توافق نامه و برای اجرایی شدن به امضا رسیده و برای اعتمادسازی شروع به اجرا می کند.

وی ادامه داد: آژانس در نطنز، فردو و اصفهان حضور گسترده دارد و گزارشات مفصل، میزان غنی سازی و تعداد سانتریفیوژ نشان از شفاف سازی ما دارد ونشان می دهد ایران هیچ چیزی برای پناه کاری ندارد و فقط به دنبال این هستیم که به حق مردم احترام گذاشته شود.

امیدواریم توافق نامه ای که بین رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با آمانو به امضا رسید اجرایی شود

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: با این شرایط و سابقه فکر کردیم که مذاکره باید برای مذاکره باشد بلکه باید برای رسیدن به هدف باشد و امیدواریم توافق نامه ای که بین رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با آمانو به امضا رسید اجرایی شود تا زمینه اعتمادسازی را ایجاد کند تا موضوعی حل نشده بین ایران و آژانس وجود نداشته باشد.

ظریف در پاسخ به این سوال مبنی براینکه تکلیف این توافق نامه در مذاکرات ایران ۱ + ۵ چه خواهد بود تصریح کرد: کار با آژانس جزیی از راه حل است چون هر توافقی که با ۱ + ۵ می شود باید از طریق آژانس راستی آزمایی انجام شودبنابراین آژانس نقش قابل توجهی دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان بیان داشت: نقش دیگر آژانس در موضوع پرونده هسته ای کشورمان ابهاماتی است که از گذشته دربرنامه ایران ایجاد شده که باید با کمک ایران و آژانس حل شود البته حضور ظالمانه شورای امنیت باید خاتمه یابد و هم چنین باید شامل حذف همه تحریم ها باشیم چرا که از همان ابتدا این تحریم ها حقوقی نبوده و هم چنین پرونده ایران به یک پرونده عادی تبدیل شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: یکی از وظایف آژانس نظارت است و انتقال فناوری از دیگر وظایف آژانس است بنابراین به جای این که کار بی جهتی که گردن آژانس افتاده باید از منابع محدود آژانس به انرژی هسته ای برسد البته همان طور که میدانید آژانس بین المللی انرژی اتمی کار مهمش در آفریقا شیرین کردن آب است اما ما امیدواریم پرونده کشورمان سریعتر حل و فصل شود.

گفتگوها باعثشفاف شدن موضوع و کاسته شدن تفاوت ها شد

وی در پاسخ به این سوال که در مذاکرات ژنو شاهد برگزاری جلسات دو جانبه بودیم آیا این گفتگوها توانسته راهکاری را برای نزدیک کردن دیدگاه های کشورها ایجاد کند افزود: این گفتگوها باعثشفاف شدن موضوع و کاسته شدن تفاوت ها شده و همان طور که اعضای ۱ + ۵ گفتند باید نزدیک تر شویم.

ظریف ادامه داد: مطرح کردن موارد اختلافی کار را سخت تر و پیچیده تر می کند و تصویری که در این دو الی سه روز از گفتگوها ارائه شده نشان می دهد که ۱ + ۵ شش کشور با ۶ موضع متفاوت است که امری طبیعی است.

رئیس دستگاه دیلپماسی کشورمان بیان داشت: در دیپلماسی چند جانبه شاهد تفاوت ریز و جدی هستیم که شاید در سر یک ویرگول ساعت ها بحثشود.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: مردم باید مذاکرات رابا حوصله پیگیری کنند چرا که ما بر سر منافع ملی دقیق هستیم و از توان کارشناسی خوبی برخوردار هستیم البته مذاکره سخت است.

رسیدن به تفاهم به خوباوری بیشتری نیاز دارد

ظریف اظهار داشت: اعلام موضع راحت اما رسیدن به تفاهم به خوباوری بیشتری نیاز دارد و برای این که در روی جزییات بحثکنیم نیاز به خودباوری است که این امر به خواست مردم محقق می گذاشت و می گذارد به طور جدی وارد مذاکرات شویم با این حال با دعای خیر مردم می توانیم در مقابل شش نفر بنشینیم و آن ها شما را چالش و شما آن ها را چالش کنید که امری بسیار سخت است. ظریف ادامه داد: از همکارانم که بار سنگین این مذاکرات را بر دوش دارند تشکر می کنم و همیشه خوش بین هستم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جنابعالی چگونه باشخصیت های مختلف تعامل برقبرار می کنید گفت: اگر قرار باشد با کسی که همنظرمان است تعامل داشته باشیم دیگر نیازی به مذاکره نداریم زیرا با آنها دارای مواضع یکسان و نظراتمان با یکدیگر همسو است پس در این صورت باید به اختلاط با یکیدگر بپردازیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جنابعالی چگونه باشخصیت های مختلف تعامل برقبرار می کنید گفت: اگر قرار باشد با کسی که همنظرمان است تعامل داشته باشیم دیگر نیازی به مذاکره نداریم زیرا با آنها دارای مواضع یکسان و نظراتمان با یکدیگر همسو است پس در این صورت باید به اختلاط با یکیدگر بپردازیم.

در ۱ + ۵ واقعا مذاکره انجام می شود

وی با اشاره به اینکه مذاکره معنایش این است که شما با کسی که با آن در ارتباط هستید هم موضع نباشید وگرنه می شود تبادل نظر و همفکری افزود: در ۱ + ۵ واقعا مذاکره انجام می شود.

ظریف با اشاره به اینکه اکثر کسانی که در طرف مقابل ما نشسته اند در موضوعات ختلف با آنها اختلاف نظر داریم خاطرنشان ساخت: اختلاف نظرها کم و بیش زیاد است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روابط خوب کشورمان با چین و روسیه گفت: با برخی از کشورهای غربی عضو گروه ۱ + ۵ دارای روابط نسبتا خوبی هستیم.

وی با بیان اینکه ممکن است با برخی دیگر از کشورها روابطمان دچار فراز و نشیب های بسیاری باشد ادامه داد: عموما روابط ما با این کشورها مثبت بوده به گونه ای که دراای سابقه تاریخی خوبی با یکدیگر هستیم.

ظریف با بیان اینکه اختلاف نظر ما با ۱ + ۵ زیاد است افزود: اگر اختلاف نظ نداشتیم ده سال پرونده هسته ای ایران به همین منوال ادامه پیدا نمی کرد.

کار بی چالش شیرین نیست

وی با اشاره به اینکه هنر در این است که ما با حفظ مواضع و اصولمان در تلاش باشیم تا به یک تفاهم برسیم، خاطرنشان ساخت: کار بی چالش شیرین نیست به طوری که شیرینی کار در چالش است، پس بنابراین باید از پس این چالش ها برآییم.

وزیر امور خارجه مان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه جنابعالی در زمانی که بر سر میز مذاکره با اعضای ۱ + ۵ هستید، چه احساسی نسبت به ملت شریف ایران داریم، گفت: علی رغم مسئولیت های مختلفی که پرونده هسته ای ایران داشته، ولی همیشه یک اجماع داخلی نسبت به موضوع هسته ای وجود داشته است، به طوری که در این مرحله هم نیز همانند سایر دوره ها شاهد حمایت مقام معظم رهبری، مردم و رسانه های گوناگون از تیم مذاکره کننده بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه بار سنگینی این میزان لطف، بزرگواری و محبت را بر دوشمان همیشه احساس می کنیم، افزود: فکر نمی کنم در لحظه ای مذاکرات باشد که این بار سنگین را احساس نکرده باشیم.

ظریف با اشاره به اینکه باید مشکلات را از سر راه کشور برداریم خاطرنشان ساخت: باید ضمن حفظ حقوق ملت شریف ایران برای رفاه مردم کمک کنیم.