به گزارش سرویس سیاسی ملت ایران، ادوارد اسنودن، عضو سابق اژانس امنیت ملی ایالات متحده، از اعتبار نام کاربری و رمز عبوری که توسط همکارانش و به طور ناخواسته فراهم شده بود، برای دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده در یک پایگاه جاسوسی در هاوایی استفاده کرده است. بنا به اعلام منابع اگاه، او همین اطلاعات را بعد ها در رسانه ها منتشر کرده است.

تعداد انگشت شماری از کارکنان سازمان که جزئیات ورود به سیستم خود را به اسنودن داده بودند، شناسایی و مورد بازجویی قرار گرفتند. بنا به اعلام منابعی که در جریان این پرونده هستند، این افراد از سمت خود در سازمان امنیت ملی برکنار شده اند.

یک منبع اطلاعاتی دیگر نیز فاش کرده که اسنودن احتمالا از ۲۰ الی ۲۵ نفر از کارکنان و همکاران خود در مرکز عملیات منطقه ای سازمان امنیت ملی در هاوایی خواسته است که نام کاربری و کلمه عبورشان را در اختیارش قرار دهند. اسنودن احتمالا به این افراد گفته است که به عنوان مدیر سیستم های کامپیوتری به او نیاز خواهند داشت.

نشت اخیر اطلاعات در سازمان امنیت ملی نشان می دهد که اقدامات امنیتی ناکافی نقش مهمی را در بدترین رخنه اطلاعات طبقه بندی شده در تاریخ ۶۱ ساله این آژانس استراق سمع بازی کرده است.

ماه گذشته رویترز گزارش کرد که سازمان امنیت ملی قبل رفتن اسنودن به سایت هاوایی، موفق به نصب آپدیت های نرم افزار های ضد نشت نشده است.

روشن نیست کارکنان با دادن اطلاعات کاربری خود به اسنودن و اجازه دادن به او برای دسترسی به اطلاعاتی که مجاز به دیدن آن نبوده، چه قوانینی را نقض کرده اند. گفتنی است اسنودن برای یک ماه در بهار گذشته در سایت هاوایی مشغول به کار بوده و در این مدت توانسته است ده ها سند از هزاران سند موجود در سازمان امنیت ملی را دانلود کند.