خبرگزاری فرانسه گزارشی از فعالیت ها و سوابق کاری و تحصیلی محمد جواد ظریف دیپلمات کهنه کار و وزیر امور خارجه ایران منتشر کرد و نوشت: او از جهت حضور در مذاکرات حساس رکورد دارد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می تواند کلید حل موضوع هسته ای این کشور باشد که موضوع های فراوانی را در جمهوری اسلامی از دهه ۱۹۸۰ حل کرده است. آخرین چالش دیپلمات کهنه کار پنجاه و سه ساله ایرانی نظارت بر مذاکرات گروه ایرانی در نشست با قدرت های جهانی در دور جدید مذاکرات در ژنو در روز پنجشنبه(فردا) است، در حالی که ایران به دنبال لغو تحریم ها بر اقتصادش است.

ظریف که به خوبی انگلیسی صحبت می کند و تنها وزیر دولت است که در وب سایت های اجتماعی فیس بوک و توئیتر حساب دارد، از دانشگاه ˈدنورˈ آمریکا مدرک دکتری تخصصی در زمینه حقوق بین الملل دریافت کرده و بین روشنفکران و جوانان ایرانی محبوب است. ظریف که مسئولیت مذاکرات با قدرت های جهانی را برعهده دارد، به ادامه برنامه هسته ای ایران باور دارد. وی که طرفدار دیپلماسی عمومی است، سال ها در زمینه مذاکرات چندجانبه تجربه دارد و بیش از ۲۰ سال به عنوان دیپلمات در سازمان ملل متحد فعالیت کرده است. او به خوبی از فرهنگ آمریکا مطلع است و می داند چطور با این کشور باید مذاکره کند.

ظریف که در خانواده ای مذهبی متولد و بزرگ شده است، در کتاب زندگینامه خود نوشته اش موسوم به ˈآقای سفیرˈ می نویسد تا سن ۱۵ سالگی به موسیقی گوش نمی داده است. وی همچنین می نویسد همسرش یک انقلابی متدین به او اجازه نمی داده تا ۱۰ سال تلویزیون بخرد، زمانی که آنها در دهه ۱۹۸۰ میلادی در آمریکا زندگی می کردند. حضور ظریف در عرصه سیاست به سال های نوجوانی او برمی گردد زمانی که او در نشست های مخفیانه پیش از پیروزی انقلاب شرکت می کرد.

والدین ظریف او را در سن ۱۶ سالگی و بعد از اینکه تهدید به بازداشت توسط رژیم شاه شد به کالیفرنیا فرستادند. او در آنجا به انجمن دانشجویان مسلمان پیوست و بسیاری از افرادی را دید که بعدها به شخصیت های سیاسی در ایران تبدیل شدند. یکی از این شخصیت ها برادر علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس جمهوری ایران بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ بود. بعد از تسخیر سفارت آمریکا در ایران توسط دانشجویان مسلمان و تبعات فراوان آن در عرصه روابط دو کشور ظریف برای بستن کنسولگری ایران به سانفرانسیسکو اعزام شد.

وی سپس برای خدمت بهتر به جمهوری اسلامی در رشته روابط بین الملل تحصیل کرد و پایان نامه خود را به نام ˈتحریم ها در قوانین بین المللˈ نوشت. وی اواخر دهه ۱۹۸۰ به هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد پیوست و طی سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رییس جمهوری اسبق ایران سفیر تهران در سازمان ملل متحد بود. اما محمود احمدی نژاد رییس جمهوری پیشین ایران او را از کار برکنار کرد. بعد از پیروزی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در انتخابات خردادماه ظریف به عنوان وزیر امور خارجه به مجلس معرفی شد، سپس در نطقی که با استناد به آیات قرآن به خوبی مهارت های سخنوری اش را نشان می داد و خواستار میانه روی شد، توانست با ۲۳۲ رای موافق از مجموع ۲۸۰ رای به وزارت برسد.

وی همچنین از جهت حضور در مذاکرات کلیدی رکورد دار است. او یکی از اعضای گروه مذاکره کننده آتش بس با عراق بوده است، توانست آزادی گروگان های آمریکایی در لبنان را سبب شود و ایران را متقاعد کرد که بعد از حمله ۱۱ سپتامبر علیه طالبان و القاعدده در افغانستان با آمریکا همکاری کند.