بی بی سی روز پنجشنبه به نقل از یک مقام عالی رتبه آمریکایی اعلام کرد که این کشور آماده است برخی تحریم های ایران را به طور موقتی و موردی لغو کند.

بی بی سی افزود: دور قبلی مذاکرات هسته ای ایران در فضایی ˈمثبتˈ از دید دو طرف برگزار شد. بنابر گزارش، یک مقام عالی رتبه در دولت آمریکا گفته است اگر ایران ˈگام اولˈ در اجرای تعهداتش را اجرا کند و پیشروی برنامه هسته ای را متوقف کند، واشنگتن تحریم ها را ˈبه طور موقتی و موردیˈ لغو می کند. این مقام آمریکایی که خواست نامش ذکر نشود، گفته است لغو تحریم ها، برای شش ماه است.

دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱ + ۵، روزهای پنج شنبه و جمعه، ۱۶ و ۱۷ آبان(۷ و ۸ نوامبر) در ژنو برگزار می شود. عصر روز چهارشنبه ساعاتی مانده به آغاز مذاکرات، این مقام عالی رتبه گفته است کشورهای ۱ + ۵ در جریان مذاکرات پیش رو از تهران خواهند خواست ˈگام اولˈ را برای رسیدن به یک توافق بردارد. بر اساس گزارش، لغو اساسی تحریم ها موکول به ˈتوافق نهاییˈ خواهد بود.

کاخ سفید تلاش کرده جلوی افزایش تحریم ها علیه ایران در کنگره آمریکا را بگیرد. به گفته این مقام آمریکایی، گزینه های دیگر به جز دیپلماسی برای حل و فصل پرونده هسته ای ایران، ˈخیلی کمتر موثر اندˈ.