منابع مطلع از زندان برج العرب اسکندریه مصر ضمن اعلام خبر انتقال محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده مصر به این زندان در غرب مصر از نخستین روز حضور مرسی در سلول دو اتاقه مخصوص خبر دادند.

منابع مطلع به خبرگزاری آناتولی ترکیه گفتند مرسی بلافاصله پس از جلسه روز دوشنبه دادگاه به زندان برج العرب اسکندریه منتقل شد.
این در حالی است که وی در قریب به ۴ ماه گذشته در خانه ای امن نگهداری می شد.

به محض ورود به زندان، ماموران لباس مخصوص زندان به او پوشاندند و وی به یک سوئیت دو اتاقه مجهزبه یخچال و تلویزیون منتقل شده است.


حضور مرسی در جلسه روز دوشنبه دادگاه

مرسی به هنگام ورود و در واکنش به مامور زندان برای تشریح قوانین زندان به او گفته است: " قوانین را می دانم و نیاز به توضیح نیست. "

مامور زندان نیز به مرسی گفته است: " عالی جناب! به دلیل اینکه شما سابقا رییس جمهور بوده اید ترتیبات امنیتی ویژه ای برای شما در نظر گرفته شده است و شما از دیگر زندانیان عادی جدا خواهید بود. "

منابع مطلع زندان اعلام کردند مرسی در نخستین روز زندان تقریبا تمامی روز مشغول دیدن خبرهای تلویزیون دولتی مصر و خواندن نمازهای یومیه بوده و شب نخست را تا اذان صبح به قرائت قرآن اختصاص داده است.

همچنین وزارت کشور مصر با رد اخبار مربوط به وخامت حال مرسی اعلام کرد که او در وضعیت جسمانی مطلوب است و خبر اعتصاب غذای او را رد کرده است.

قرار است جلسه محاکمه مرسی در ۸ ژانویه ۲۰۱۴(دو ماه دیگر) برگزار شود. جلسه نخست دادگاه او که روز دوشنبه به همراه ۱۴ تن دیگر از اعضا و رهبران حزب اخوان المسلمین برگزار شد با حاشیه های زیادی همراه شد و قاضی جلسه دادگاه را تعطیل کرد.

مرسی در آن جلسه با فریاد بلند اعلام کرد که رییس جمهوری قانونی مصر است و دادگاه صلاحیت رسیدگی به اتهامات او را ندارد.

مرسی ۴ ماه پیش در پی اعتراضات گسترده مخالفانش از سوی ارتش مصر از قدرت برکنار شد و از آن زمان تا جلسه نخست دادگاه در حبس خانگی به سر برده است.