ملت ایران: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز دوشنبه در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد با بیان اینکه ای کاش در کنار افرادی که لوح دریافت کردند، چند نفر از بانوان نیز بودند. چون در سراسر کشور در بخش های کشاورزی خانم ها بار سنگینی بر دوش دارند و از همین جا به همه بانوان پرتلاش خدا قوت می گویم، گفت: دیدار با کسانی که برای امنیت غذایی مردم تلاش می کنند، برای رئیس جمهور منتخب مردم افتخار است. من خیلی با فضای کشاورزی بیگانه نیستم. روستا زاده هستم و در کنار تحصیلاتم در دبستان، گاهی کار کشاورزی هم داشتم.

وی افزود: اگر دست پینه بسته افتخار است که افتخار است، من هم در سن ۱۰ - ۱۱ سالگی در فصل تابستان به خاطر کار کشاورزی دست هایم پینه بسته بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: کشاورزی دنیای خود را دارد؛ کشاورزی یعنی سر و کار با طبیعت و در کنار طبیعت زیستن و در کنار آن کاری که اساسا کار خدایی است. آن قدرت لایزالی که بذر را می رویاند این رویش ها از ناحیه اوست. بذر را کشاورز می افشاند اما رویش آن بذر به دست حق و با اراده حق است. زارع چه کلمه زیبایی است؛ این نام خداست و خدا خود را زارع می داند(امن نحن الزارعون) و زارع واقعی خداست و کشاورزان وسیله زراعت را آماده می کنند.

به گفته روحانی کشاورزی مایه مباهات و افتخار برای همه دست اندرکاران این بخش مهم که هم بخش توسعه کشور است و هم بخش امنیت ملی کشور است، محسوب می شود؛ یک بخشی از این امنیت، امنیت غذایی است.

وی با بیان اینکه کم و بیش می دانم که کشاورزی کشورمان با معضلات زیادی دست به گریبان است، تصریح کرد: بزرگترین سرمایه نه برای کشاورزی فقط، بلکه برای یک کشور و ملت، آب و خاک است. آب مایه حیات است و خاک همان فراش و سرزمینی است که بر روی آن زندگی می کنیم و همه رویش ها تولدها در این پهنه اتفاق می افتد.

روحانی ادامه داد: حراست از خاک شاید در نظر بعضی، ناچیزترین شی در زندگی تلقی شود اما برای اینکه این خاک بدست آید، صدها، صدها و گاهی میلیون ها سال باید تحولی پشت تحولی باشد تا این خاک آماده در اختیار ما قرار گیرد. با خاک آماده برای کشت، بی رحمانه رفتار شده است. آنگاه که به فکر مسکن و شهرسازی و ساخت و ساز و جاده و پل و هرگونه تغییر و تحول بر روی زمین بودیم، کمتر فکر کردیم که جای مناسب آن کار را پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل ساخت سکونت نسازیم. کمتر فکر کردیم که جایگاه شهر را به درستی انتخاب کنیم. باغ ها و درخت ها، ناجوانمردانه تخریب شدند و این تاسفی است که جبران آن سالیان دراز به طول خواهد انجامید.

رئیس جمهور بر همین اساس با بیان این مطلب که " ما از لحاظ آب در مضیغه هستیم، " اظهار داشت: کشور ما از لحاظ بارندگی جزو سرزمین های پرآب نیست. کشوری که بارندگی متوسطش ۲۳۰-۲۴۰ است، می تواند جزو کشورهای خشک باشد، پس باید قدر قطره قطره آب حیات این سرزمین را بدانیم. برای قدردانی از آب، نیاز به تدبیر و برنامه ریزی و سرمایه داریم.

روحانی ادامه داد: امان از این سرمایه که حرف هیچ کس را گوش نمی دهد. هر کجا سود بیشتر، البته سود توام با امنیت و پایداری، به آنجا می روند و توصیه هیچ کس را گوش نمی دهند. هر چه هم بگوییم که کدام بخش نیاز به سرمایه دارد، او آهوی فراری است که به دنبال سود می گردد. اینجا مداخله دولت لازم است. گاهی در برخی امور ممکن است بخش خصوصی به دلایلی حاضر نباشد که همه سرمایه خود را سرمایه گذاری کند این جا جایی است که در کنار دولت، تشکل ها و خیرین باید به کمک دولت بیایند.

وی تصریح کرد: خیرین فقط خیرین مدرسه ساز و مسجد ساز نیستند، خیرینی که با سود کم اما با سود بابرکت به میدان می آیند. بخش کشاورزی نه تنها غذای مردم را تهیه می کند و موجب استمرار حیات جامعه است. هر روز ما از دست رنج کشاورزان قدردانی می کنیم و هر بار که در کنار سفره غذا می نشینیم و الحمدلله می گوییم و در دل قدردان همه آنهایی که سفره مردم را رنگین کردند، هستیم.

رئیس جمهو ربا بیان اینکه می شود آن سفره را از دست رنج دیگر ملت ها رنگین کرد اما دیگر افتخاری نیست، گفت: شکم سیر می شود اما روح و جان غذایی را نمی گیرد و افتخاری وجود ندارد که سفره ما، سرزمین کشاورزی دیگران را آباد کند. از امریکایی لاتین گرفته تا شمال آفریقا واروپا، همه و همه آثاری در زرع و زراعت آنها در سفره ایرانی کم و بیش یافت می شود، این افتخار برای ماست؟

" کشوری که در سال های گذشته در بهترین شرایط درآمد ارزی داشته و سالانه چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی بدست آورده، کجاها سرمایه گذاری شد و چطور در این فرصت طلایی ما نتوانستیم بخش های مختلف و در راس آن بخش کشاورزی را احیا کنیم. بخش کشاورزی ما سرمایه و تخصص می خواهد. در همین دوره است که آب های زیرزمینی افت می کند، زمین شور و شورتر می شود و دریاچه ارومیه زیبا خشک می شود. در همین دروه است که زاینده رود زیبا به خشک رودی تبدیل می شود نگویم هامونش، کارونش؛ همه جا ما امروز با مشکل مواجه هستیم. "

به گفته روحانی ستیز با طبیعت ستیز با خودمان است و باید از مرتع استفاده کنیم اما ستیز با مرتع یعنی نابودی خاک و مرتع و کمبود آب.

وی اضافه کرد: زمین که خشک می شود، جنگل ها که از بین می رود، این ابرای که از آن بالا عبور می کند چشم های تیزبینی دارد، ابر انجایی که سبزه و درخت و مرتع می بیند، می ایستد و از شوق گریه می کند اما در سرزمین خشک توقف ندارد. بیایید با طبیعت ستیز نکنیم، از طبیعت منصفانه استفاده کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که دولت در زمانی که مسئولیت را به عهده گرفت با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شد، گفت: شاید اولین عزیزی که با او آمار را مرور کردیم، همین آقای دکتر کلانتری بود. او که زحمات زیادی برای این بخش کشیده و می کشد، امیدوارم زحمت هم بکشد در ادامه؛ بعد هم همین آقایی دکتر کشاورزی که در ابتدا ناز هم می کرد و دیگران را معرفی می کرد. از همان روزهای اولیه آمارها، آمارهای نگران کننده ای بود.

روحانی ادامه داد: بخشی می گفت ۱۳ میلیون تن گندم تولید کرده اینم، دیگری می گفت که ۷ و نیم میلیون تن باید وارد کنیم و دیگری می گفت که ۱۰ میلیون تن نیاز کل کشور است. ناچاریم بیش از ۷ میلیون تن گدم وارد کشور کنیم آن هم در شرایطی که نفت، کشتی رانی و بیمه کشتی رانی و هزار و یک مصیبت دیگر، اما در عین حال نه تنها گندم، بلکه نهاده ها هم باید برای این بخش وارد کشور شود وگرنه هرکدام این بخش های کشاورزی با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

وی افزود: از طرفی دیدیم که کشاورزی ای که برای احیا اش از اول پاییز نیاز به کود دارد اما برای کود قدمی برداشت نمی شد و زمان هم بسیار کوتاه است. از سوی دیگر دیدیم، کشاورز اگر بخواهد با قوت قلب برای کشاورزی برنامه ریزی کند، از پاییز باید قیمت تضمین شده محصولاتش را بداند، دولت در همه این زمینه ها توجه جدی خود را آغاز کرد.

روحانی تصریح کرد: در مورد کود داخلی، بدهی پشت بدهی بود و همه آنهایی که باید این کود را تحویل دهند، می گویند ۱۳۰۰ میلیارد تومان باید پرداخت کنید، دیدم از دولت گذشته ارثهای خوبی برایم ما گذاشته شده است. هم برای اعلام قیمت های تضمینی کار انجام شده و هم برای بدهی کشاورزان اقدامات خوبی انجام شده و هم برای تهیه کود چه از منابع داخلی و خارجی، قدم های خوبی در این زمنیه برداشته شد.

رئیس جمهور بر همین اساس به آمار ارائه شده توسط وزارت کشاورزیاشاره و خاطرنشان کرد: آماری که وزارت جهاد کشاورزی دیروز برایم فرستاده را برایتان می خوانم؛ تصویب و اعلام به موقع قیمت های محصولات استراتژیک که ۲۴ قلم اعلام شده بویژه گندم، اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر بیمه مصوب ۱۵۰ میلیارد تومانی؛ البته اینجا توضیح دادند که صندوق بیمه علی رغم اینکه بدهی ۲۳۰۰ میلیاردتومانی دارد و علی رغم اینکه برای بیمه محصولات به اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی نیاز است؛ انشاءالله امیدواریم دولت قدم به قدم همه این نیازها را تامین کند.

وی ادامه داد: همچنین برای تامین کود شیمیایی موردنیاز کشت پاییزه، یک خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری از طریق بانک مرکزی تامین شده است. اقدامات لازم برای ۳۰۰ هزار تن کود فسفاته خریداری شده از خارج و در مسیر حمل است، ۸۰ هزار تن آن وارد شده و در حال توزیع است. و تا پایان سال هم مقدار زیادی نیاز داریم که انشاءالله دولت تامین خواهد کرد.

رئیس جمهو رافزود: علی رغم اینکه شرکت خدمات حمایتی که باید تامین کننده کود باشد، ۱۳۰۰ میلیارد تومان بدهکار است و این بدهی باز از گذشته به ارثرسیده، ولی طی ۲ ماه گذشته ۳۰۰ هزار تن کود آوره، تهیه شده و در مناطق مختلف توزیع شده است.

" تامین خط اعتباری از محل منابع داخلی بانک کشاورزی، به میزان ۷۵۰ میلیاردتومان تسهیلات بانکی برای متقاضیان خرید ماشین آلات کشاوزی، ۳۱۱۰ میلیارد تومان بابت تجهیز سرمایه در گردش کاشت، داشت، برداشت، ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش به توزیع کنندگان کود شیمیایی، ۴۱۰ میلیارد تومان به منظور تجهیز سرمایه در گردش بذرهای مختلف، ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های بخش های کشاورزی در نظر گرفته شده است. "

روحانی با بیان اینکه در بحثکشاورزی بخشی از رسالت و وظیفه بر دوش دولت است؛ این دولت است که می تواند با واردات نابجا برای کشاورزی مشکل درست کند. این دولت است که می تواند با واردات بجا و نیازمندی های کشاورزی، کشاورزی را توسعه دهد. این دولت است که باید اعتبار لازم ارزی و ریالی را برای حمایت از کشاورزان آماده کند، این دولت است که بخش تحقیقات کشاورزی را براش را باید بر دوش بگیرد، این دولت است که در بخش آموزش و دانشکده های کشاورزی و تربیت افراد متخصص باید بار را بردوش بگیرد و تسهیلات لازم را برای ورود ماشین آلات مورد نیاز آماده کند، اظهار داشت: به هرحال کشاورزی ما باید مکانیزه شود و کشاورزی سنتی در شرایط فعلی جهان قدرت رقابت ندارد. هدف این نیست که در کشاورزی فقط نیازمندی های خود را تامین کنیم، ما باید بازار صادرات داشته باشیم و باید کشورهای هدف را فتح کنیم.

وی افزود: گرچه ما شرایط مان به گونه ای نیست که هنوز همه نیازمندی ها را تامین کنیم، آمار به ما می گوید از ۱۰۰ درصد نیاز، کمتر از ۵۰ درصد، یا ۴۴ درصد را ما داریم تامین می کنیم و بقیه را از واردات استفاده می کنیم البته نمی خواهم بگویم در تمام محصولات باید ۱۰۰ درصد خودکفا باشیم و هیچ چیز وارد نکنیم، اینها بستگی به شرایط اقلیمی و برنامه واردات و صادرات دارد، اما همت و ایثار و فداکاری شما و حضور شما در این انتخابات و هم کشاورزان و روستاییان ما نشان دادند که در صحنه سیاسی و آگاهی سیاسی نه تنها از شهرهای کلان، بلکه از مرکز کشور هم اطلاعاتشان کمتر نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشاورز آگاه، بیدار، هوشیار، سیاسی، صاحب نظر ما، کار بزرگ، بار بزرگ و رسالت بزرگی بر دوش دارد. دولت به شما اعلام می کند که شما به عنوان نمایندگانی از کل بخش کشاورزی ایران، در خدمت شما اعلام می کند که دولت همه توان خود را برای احیای کشاورزی به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام خواهد داد، از تشکیل شورای عالی آب به ریاست رئیس جمهور بعد از سالیان دراز خبر داد و گفت: صبح فردا بعد از سالیان دراز که شورای عالی آب تعطیل بود، این شورا به ریاست رئیس جمهور تشکیل خواهد شد و ما انشاءالله به طور نوبه ای این شورا را فعال خواهیم کرد و ادامه می دهیم. کما اینکه هفته آینده نیز اولین شورای عالی محیط زیست با ریاست رئیس جمهور تشکیل خواهد شد.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: قدم به قدم، مشکلات را از پیش پا برخواهیم داشت، مشکلات گذشته مشکلات موجود، اصلا ما را مایوس و ناامید نمی کند. باید کار بیشتر، تلاش بیشتر، انسجام بیشتر و وحدت بیشتر داشته باشیم و همه دست به دست هم دهیم و انشاءالله کشاورزی پررونق را در این کشور به یادگار بگذاریم و دل ملت ایران را خوشحال کنیم.

*تسنیم