به گزارش سرویس سیاسیملت ایران: مکزیک، جاسوسی آمریکا در ایمیل رییس جمهور سابق این کشور را به شدت محکوم کرد. این اقدام مکزیک در پی افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی امریکا و هک کردن ایمیل رییس جمهور سابق مکزیک صورت گرفته است

بنا به گزارش روزنامه اشپیگل آلمان، اطلاعات درز کرده توسط تحلیلگر فراری آمریکا ادوارد اسنودن، نشان می دهد که ایمیل فیلیپ کالدرون، رییس جمهور سابق مکزیک در سال ۲۰۱۰ هک شده است.

وزارت امور خارجه مکزیک اعلام کرده است که چنین جاسوسی هایی " غیرقانونی و غیرقابل قبول " بوده و برخلاف روابط خوب میان دو کشور است.

وزارت امور خارجه مکزیک همچنین از اوباما خواسته است تا در مورد ادعاهای مطرح شده، تحقیقات کاملی به عمل آورد و تاکید کرده که به زودی اهمیت چنین تحقیقاتی را از طریق ابزار های دیپلماتیک تکرار خواهد کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود اضافه کرده است که در روابط بین همسایگان و همکاران، هیچ جایی برای شیوه های اینچنینی وجود ندارد.

در گزارش های قبلی منتشر شده، ردپای آژانس امنیت ملی امریکا در پیگیری ارتباطات بین رییس جمهور برزیل و مکزیک دیده شده که موجب نارضایتی شدید برزیل و لغو سفرمقامات این کشور به آمریکا شده بود.

پیش از اینها نیز ادعاهایی مبنی بر دستبرد آژانس امنیت ملی به داده های الکترونیکی دولت های آمریکای لاتین، نظیر اکوادور و ونزوئلا مطرح شده بود. این ادعاها واکنش اوباما را نیز برانگیخت تا وی وعده بررسی اتهامات جاسوسی را در حاشیه نشست G۲۰‌ مطرح کند.

تمامی ادعاهای مطرح شده براساس اسناد به بیرون درز کرده توسط ادوارد اسنودن است. اسنودن هم‌اینک به طور موقتی به روسیه پناهنده شده است.