به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، جورج پاپاندرئو تصریح کرد، اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی در یونان فشار زیادی بر مردم وارد کرده است ولی می توان طی ماههای آینده با توافق وام دهندگان بین المللی، اصلاحاتی را در اجرای این سیاستها ایجاد کرد تا تاثیرات منفی اجرای این سیاستها بر مردم کاهش یابد.

بر اساس این گزارش، انتخابات ۱۷ ژوئن آخرین فرصت مردم یونان برای تصمیم گیری در خصوص آینده این کشور در منطقه یورو است. مهمترین پیش شرط وام دهندگان بین المللی برای اعطای کمکهای مالی بیشتر به یونان، اجرای سیاستهای ریاضتی با هدف کاهش بدهی و کسری بودجه است.

وی افزود امیدوارم هر حزب سیاسی که در یونان برنده انتخابات شود بتواند کشور را از بحران مالی و بدهی خارج کند و به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند. بر این اساس، وی گفت دولت یونان تنها چند هفته دیگر منابع مالی مورد نیاز خود را در اختیار دارد و پس از آن مجبور به دریافت کمکهای مالی خارجی است. اگر یونان از منطقه یورو خارج شود این کشور با نرخ تورم شدید کاهش رشد اقتصادی و افت شدید دستمزدها روبرو خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی خروج یونان از منطقه یورو بیش از ۳۵۰ میلیارد یورو هزینه مستقیم خواهد داشت. باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نیز تاکید کرد باقی ماندن یونان در منطقه یورو به نفع این کشور است و اگر یونان از منطقه یورو خارج شود مشکلات این کشور تشدید خواهد شد.

این در حالی است که تحولات منطقه یورو طی روزهای اخیر تحت تاثیر کاهش رتبه اعتباری اسپانیا از سوی موسسه فیچ قرار گرفته است. سیستم بانکی اسپانیا با بحران نقدینگی روبرو است و به بیش از ۱۲۶ میلیارد یورو نقدینگی نیاز دارد.