ملت ایران:حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز پیش از عظیمت به نیویورک برای شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در جمع خبرنگاران به تشریح اهداف و برنامه‌های سفر پنج روزه خود به آمریکا پرداخت.

وی تصریح کرد: اولین هدف این سفر این است که با استفاده از این فرصت ملت ایران را به عنوان ملتی فرهنگجو و صلح‌طلب که در پی پیشرفت کشورش بدون اینکه بخواهد به دیگران لطمه بزند، به جهانیان معرفی کنیم.

روحانی تصریح کرد: در سال‌های گذشته متاسفانه دست‌هایی چهره ملت بزرگ، متمدن و فرهنگ‌دوست ایران که مرکز ثبات منطقه و به دنبال صلح‌ است، به گونه‌ای دیگر به جهان معرفی کرد.

رئیس‌جمهور گفت: مردم ایران در ۲۴ خرداد حماسه بزرگ سیاسی را با حضور بانشاط خود در انتخابات و انتخاب مسیر اعتدال و میانه‌روی آفریدند.

وی افزود: مردم ایران در انتخابات اخیر اعلام کردند که با افراط موافقت ندارند و ما باید این پیام را به گوش جهانیان برسانیم.

روحانی تصریح کرد: تلاش می‌کنیم صدای ملت ایران را که با هرگونه خشونت و افراط و افراطی‌گیری مخالف است به گوش جهانیان برسانیم.

رئیس‌جمهور گفت: در دنیای امروز و به خصوص منطقه، مردم از خشونت و افراط گری و تروریسم رنج می‌برند.

روحانی افزود: همه باید دست به دست هم دهیم و با افراط و خشونت مقابله کنیم.

روحانی همچنین خاطرنشان کرد: ملت ایران مورد ظلم و ستم و فشار نابجای بین‌المللی قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نیست و خود قربانی این سلاح‌ها شده در حالی که همواره در پی توسعه و پیشرفت است.

روحانی افزود: ملت ایران تحت فشارهای ناروای اقتصادی و سیاسی قرار گرفته و ما باید صدای مظلومیت ملت را به گوش جهانیان برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: مسیر تحریم یک مسیر غیرقانونی و غیرقابل قبول است که آنها را به اهدافشان نمی‌رساند و باید مسیر تعامل، گفت‌وگو و مفاهمه بر اساس منافع مشترک را در پیش گیرد.

رئیس‌جمهور در بخش پایانی سخنانش گفت که در جریان سفر به آمریکا و در حاشیه حضورش در اجلاس سازمان ملل که به دعوت وزیر کل این سازمان صورت گرفته، با مقامات بلند‌پایه کشورهای منطقه و غربی و اروپایی دیدار خواهد کرد.

روحانی گفت که در این سفر با مسئولان سازمان‌های بین‌المللی همچنین مجامع علمی و دینی و ایرانیان مقیم آمریکا ملاقات کرده و با چند رسانه نیز مصاحبه خواهد داشت.