ملت ایران: اختلافات کاخ سفید و جمهوریخواهان در ایالات متحده آمریکا بر سر بودجه به مهم ترین موضوع داخلی این کشور تبدیل شده است. در حال حاضر با وجود شکاف عمیقی که در کنگره ایجاد شده است، این نهاد سعی می کند پرونده بودجه دولت را تا بعد از سی ام سپتامبر باز نگه دارد و سال مالی جدید را از اول ماه اکتبر آغاز کند

اما مهلت واقعی، زمانی میان ۱۸ اکتبر تا ۵ نوامبر است. یعنی زمانی که کشور آمریکا به سطح تعیین شده برای حداکثر بدهی هایش نزدیک می شود. به نظر می رسد که انتخاب دشواری در پیش است: یا کنگره سقف بدهی را افزایش می دهد و یا اینکه فعالیت های دولت آمریکا تعطیل می شود.
کاخ سفید بارها به کنگره درباره عواقب ناشی از عدم افزایش سقف بدهی ها هشدار داده است و بر افزایش بدون پیش شرط سقف بدهی اصرار داشته است. نمایندگان حزب جمهوریخواه نیز در مقابل، بر کاهش هزینه ها تاکید دارند.


روبرت ویلیامز از مرکز سیاست مالی می گوید: «اگر هیچ توافقی درباره افزایش سقف بدهی ها صورت نگیرد، بازارهای اعتباری دچار آشفتگی می شوند و مردم نمی دانند با اوراق قرضه دولتی چه کار کنند و اینکه آیا آنها هنوز به درد می خورند یا خیر. آیا باید آنها را خرید یا خیر و دیگر اینکه چه اتفاقی در بازارهای اعتباری ملی و بین المللی می افتد.»


موضوع از این نیز پیچیده تر است. یک گروه صد و سی نفری از جمهوریخواهان محافظه کار در کنگره، از سوی گروه های فشار محافظه کاری مانند «بنیاد میراث»(Heritage Foundation) حمایت می شوند. آنها در صورتی با تصویب بودجه موافق خواهند بود که تامین بودجه طرح بحثبرانگیز اوباما در زمینه بیمه درمانی، از محل بودجه فدرال حذف شود.


کریس ژاکوب از بنیاد میراثمی گوید: «کنگره باید بودجه فدرال را صرف هزینه هایی مانند راه سازی، خدمات پارک های ملی، نظامی و تمام اقدامات ضروری دولت بنماید. همه چیز به غیر از قانون بیمه درمانی آقای اوباما. و اگر آقای اوباما و یا لیبرال دموکرات های سنا بخواهند تلاش کنند که جلوی این کار را بگیرند آنگاه مسئول اتفاقاتی هستند که خواهد افتاد زیرا محافظه کاران می خواهند به قانون بیمه درمانی پایان دهند تا فعالیتهای دولت فدرال تعطیل نشود.»


حذف قانون بیمه درمانی به این معنی است که بودجه فدرال برای اجرای مفاد این قانون صرف نشود. در مقابل دموکرات ها می گویند قانون بیمه درمانی توسط کنگره تصویب شده، به امضای رئیس جمهور رسیده و توسط دیوان عالی کشور تایید شده است و یک دستاورد تاریخی برای اوباماست و کاخ سفید حاضر به مذاکره مجدد درباره آن نیست.
بسیاری از ناظران معتقدند که در نهایت، این چالش به شیوه ای آمریکایی حل خواهد شد و مصالحه ای در آخرین لحظات صورت خواهد گرفت. اما این جنگ بودجه، احتمالا تلفات سیاسی گسترده ای در پی خواهد داشت.