به گزارش مشرق،غلامرضا ظریفیان،عضو کارگروه انتخاب وزیر علوم ویکی از افراد نزدیک به تیم روحانی در گفت و گو با آرمان به تشریح چگونگی انتخاب وزرا و رای اعتماد مجلس پرداخت.

قسمتی از این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

*اتفاقی که در ۲۴ خرداد افتاد، قابل پیش بینی نبود اما همه دوست داشتند که تغییری در جامعه پیش بیاید. هیچ کس فکر نمی کرد که اتفاق اینچنینی رخ دهد، حتی تصور نمی کردند که شخصیتی مانند روحانی رای بیاورد. به دلیل بلوغی که در جامعه ما وجود دارد، همه ما می دانیم آنچه که در انتخابات ۲۴ خرداد رخ داد برآیند و محصول کار نه اعتدالگرایان بود ونه اصلاح طلبان البته آنها بسیار موثر بودند ولی برآیندش این نبود.

*ایشان یک مجموعه ای از کارشناسان را برای انتخاب کابینه و مدیران تشکیل دادند و در واقع ایشان کارگروههایی متشکل از مدیران توانمند و کارشناسان هر رشته و هر وزارتخانه ای را به دور هم جمع کردند. از این حیثمی توان گفت دولت یازدهم موفق شد که در یک فرآیند منطقی وزرایش انتخاب شوند البته کار گروه ها هم کارگروه های ترکیبی بودند که شامل یک گروه و یک جناح خاص نمی شدند و حاصلش این شد که در هر کارگروه، یک بانک بسیار خوبی از افرادی که دانش و توانایی مدیریت در کشور را دارند به دور هم جمع شوند و تصمیم بگیرند. تا آنجایی که من اطلاع دارم به خاطر آن که در متن کار انتخاب وزرا بودم، آقای دکتر روحانی خودشان را ملزم کرده بودند که نتایج حاصل از آن کارگروه ها را عموما اجرا کنند. البته در برخی از وزارتخانه ها به دلیل مسائلی اجرا ممکن نبود یا اینکه در برخی از کارگروه ها افرادی معرفی شده بودند، به دلیل مصلحت ها یا به دلیل شکل خاص آن وزارتخانه یا حتی بخاطر اینکه با برنامه های دولت یازدهم هماهنگ نبوده اند، اشخاص دیگری به انتخاب دکتر روحانی به مجلس معرفی شده اند. ولی آقای روحانی تقریبا ۷۰ درصد نتایج بدست آمده از کمیسیون ها را اجرا کردند. می شود گفت آقای روحانی فارغ از برخی انتخاب ها که به خاطر برخی مصلحت ها افراد دیگری را انتخاب کردند، برای انتخاب وزرا به نتایج بدست آمده از کار گروه ها پایبند بودند.

*در مورد وزارت علوم دقیقا همین روند طی شد. افراد صاحب صلاحیت از ۱تا ۵ برای این جایگاه انتخاب شدند. به این صورت که نفر اول معرفی شده توسط کارگروه مسئولیت وزارت را نپذیرفت. نفر دوم به دلایلی نشد که مسئولیت وزارت علوم را قبول کند و نفر سوم که روی ایشان با دکتر روحانی توافق شد، جناب آقای میلی منفرد بود که مسئولیت وزارت را پذیرفت که البته مجلس به ایشان رای نداد، نفرات چهارم وپنجم برای پذیرفتن سرپرستی وزارت علوم به هیچ وجه پیشنهاد ایشان را نپذیرفتند و آقای دکتر روحانی به خاطر اعتقادشان به دموکراسی، دوباره به نفر اول معرفی شده توسط کارگروه که آقای دکتر توفیقی بودند، مراجعه کردند که در نهایت ایشان بحثسرپرستی و مسئولیت وزارت علوم را پذیرفتند، تقریبا می شود گفت اکثرانتخاب های ایشان برای تصدی وزارتخانه ها بر اساس نتایج بدست آمده از این کار گروه ها بود.


*دکتر روحانی خودشان را ملزم کرده بودند که به نتایج بدست آمده توسط کارگروه ها عمل کنند واز این به بعد هم در جریان سه وزارتخانه باقی مانده این گونه عمل خواهند کرد. ایشان التزام خودشان به راهکارهای عقلانی در هر حالتی حتی در مواقعی که تحت فشار بودند را نشان دادند.

*اگر این مجلس، مجلس ششم هم بود، به این صورت نبود که به تمام وزرای پیشنهادی روحانی رای بدهند. به هر حال مجلس سازوکار خودش را دارد، شما نباید انتظار داشته باشید که مجلس هرچه دولت می گوید عمل کند. مجلس باید خاستگاه و جایگاه سوال از دولت باشد، مجلسی که نتواند از دولت سوال یا انتقاد کند، به وظیفه اش عمل نکرده است. ما نباید انتظار داشته باشیم مجلس دربست در اختیار منویات دولت باشد. مجلس باید وظایف نظارتی اش را به طور کامل انجام دهد؛ در این صورت است که معنی دموکراسی کامل می شود. ممکن است من اصلاح طلب باشم اما وقتی در مجلس حضور پیدا می کنم باید نگاه نمایندگی مردم را داشته باشم، حتی اگر به وزیر دولت اصلاح طلب رای ندهم. چون نظام ایران به صورت کامل حزبی نیست، آن چیزی که تحت عنوان اصلاح طلب و اصولگرا وجود دارد، بیشتر یک گروه است تا حزب؛ بنابراین وقتی یک حزب وجود داشته باشد حزب از من خواهد خواست که به فلان وزیر رای بدهم یا ندهم و مسئولیتش را هم قبول خواهد کرد، اما ما در ایران به آن شکل حزب نداریم. بیشتر اردوگاه است؛ اردوگاه اصلاح طلب و اردو گاه اصولگرا، در این اردوگاه ها هم طیف وجود دارد. یک زمانی می گفتند اصلاحات طیفی از عباس تا عباس است از عباس دوزدوزانی تا عباس عبدی یا الان می گویند از مصطفی است تا مصطفی یعنی از مصطفی کواکبیان است تا مصطفی تاج زاده به همین دلیل است که می شود گفت، ما در ایران حزب به آن شکل نداریم که کادر تربیت کند یا استراتژی داشته باشد که براساس آن نمایندگانش بخواهند به شخص خاصی رای اعتماد بدهند یا ندهند، به همین دلیل نمایندگان مجالس باید فعلا کارشان را انجام بدهند.

* اگر منطقی ببینیم دکتر توفیقی در بین چهار یا پنج نفر مدیران برتر آموزش عالی شناس کشور حضور دارد؛ کسی است که نظام بین الملل آموزش وپرورش را می شناسد، آشنایی کاملی با نظام آموزش عالی در کشور ما دارد، بسیار انسان متعامل و اعتدالگرایی است. ایشان شخصیت متدین و متعهدی هستند. از همه مهم تر شخصیتی است که تجربه، دانش و توانایی اداره وزارت علوم را دارد. تصورم این است که ایشان هیچ اشکالی ندارند و احتمال می دهم که رای اعتماد مجلس محترم را خواهند گرفت.