مخالفان ضد کودتا بار دیگر به خیابان ها آمده تا تاکید کنند که از خواسته خود مبنی بر برکناری نظام کودتاچیان دست نمی کشند.

به گزارش ملت ایران به نقل از الجزیرة، بنا به فراخوان ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت روز سه شنبه تظاهراتی در چند استان مصر با شعار " کرامت و آزادی برای زن مصری " جهت حمایت از زنان مخالف کودتا برگزار شد در استان جیزه راهپیمایی در مناطق " هرم " و " مهندسین " بر پا شد که شرکت کنندگان در آن با در دست داشتن پلاکاردهایی کشتارها در میدان های رابعة العدویة و النهضة را محکوم کرده و خواهان محاکمه عاملان این کشتارها شدند.

آنها همچنین با سر دادن شعارهایی خواهان بازگشت مشروعیت و مجازات کسانی شدند که خون تظاهرکنندگان را ریختند. راهپیمایی در استان ساحلی اسکندریة علیه کودتای نظامی بر پا شد که شرکت کنندگان در آن حکومت نظامی را محکوم کرده و خواهان انجام تحقیقات در خصوص جنایت های رابعة العدویة و النهضة، محاکمه عاملان آنها و پایان پیگیری های امنیتی مخالفان کودتا شدند.

در استان سینای شمالی نیز تظاهراتی در محکوم کردن کودتای نظامی و عزل محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر برگزار شد. پیشتر نیز در حمله ارتش مصر به تظاهرکنندگان مخالف کودتا در روستای " نجلیة " در مرکز بئر العبد واقع در سینای شمالی سه تن کشته و هشت تن دیگر از جمله یک زن باردار زخمی شدند.

با وجود اینکه سال تحصیلی هنوز در مصر آغاز نشده است، اما جنبش " جوانان ضد کودتا " در مقابل دانشگاه فیوم و در میدان " مسلة "، یکی از بزرگترین میدان های این استان به اعتراض پرداختند این اعتراض ها با تشکیل زنجیرهای انسانی آغاز شد که شرکت کنندگان در آن شعارهایی در محکوم کردن حکومت نظامی سر داده و خواهان برکناری این نظام و محاکمه رهبران آن شدند و تاکید کردند که تا زمان سرنگونی کودتا به اعتراض های خود ادامه می دهند.

در الأقصر تظاهراتی در محکوم کردن کودتای نظامی و کشتار تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان برگزار شد که در جریان آن شعارهایی در محکوم کردن کشتار تحصن کنندگان سر داده شد. از سوی دیگر، محمد مختار جمعة، وزیر اوقاف مصر روز سه شنبه اعلام کرد که مسئولان این کشور به ۵۵ هزار تن از ائمه جماعت که مجوز ندارند، اجازه سخنرانی در مساجد را نمی دهند. وی در اظهاراتی مطبوعاتی خاطرنشان کرد که این ائمه جماعت مجوز برای سخنرانی ندارند و به عنوان افراد تندرو و کسانی که تهدیدی علیه کشور تلقی می شوند، به آنها نگریسته می شود.

وزیر اوقاف مصر تاکید کرد که تنها به افراد فارغ التحصیل از الازهر مجوز سخنرانی داده می شود. این مسئول مصری روز دوشنبه نیز اعلام کرد که اقامه نماز جمعه در مکان هایی که مساحت شان کمتر از هشت متر است، ممنوع بوده و تنها در صورت ضرورت می توان در این شرایط نماز اقامه کرد.