رای‌دهندگان فرانسوی در انتخابات روز یکشنبه، فرانسوا اولاند سوسیالیست را به عنوان رئیس جمهوری جدید خود انتخاب کردند؛ انتخاباتی که نتیجه آن تاثیراتی در بحران بدهی اروپا، جنگ افغانستان و دیپلماسی در جهان خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرانسوا اولاند که در خارج از مرزهای فرانسه به طور چشمگیری ناشناخته است موفق شد نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری محافظه‌کار فرانسه را که با نارضایتی گسترده مردم فرانسه روبه‌رو بود شکست دهد. مردم فرانسه به خاطر سیاست‌های اقتصادی سارکوزی از وی ناراضی بودند.

چند دلیل در مورد چگونگی تاثیر نتایج انتخابات فرانسه بر اروپا و جهان:

بحران بدهی اروپا: اولاند می‌تواند سیاست اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران بدهی را تغییر دهد. تا به حال فرانسه و آلمان به رهبری سارکوزی و آنگلا مرکل سیاست احیای وضعیت اقتصادی کشورهای اتحادیه اروپا و احیای رشد اقتصادی آهسته کشورها را اتخاذ می‌‌کردند. راه حل " مرکوزی " کاهش بیشتر هزینه‌ها برای کاهش دادن بدهی‌ها و اطمینان بخشیدن دوباره به بازارها بود اما راه حل اولاند بسته‌های محرک اقتصادی تحت حمایت دولت برای احیای رشد اقتصادی است.

دیپلماسی: اولاند از لحاظ دیپلماسی در خارج از مرزهای فرانسه بسیار ناشناخته است و این در حالی است که وی پنج سال دوره ریاست جمهوری فرانسه؛ کشوری مجهز به تسلیحات هسته‌ای و دارای کرسی دائم در شورای امنیت سازمان ملل را عهده‌دار خواهد بود. سارکوزی طی نیم قرن گذشته مهربان‌ترین رئیس جمهوری فرانسه در قبال آمریکا بوده است. وی با واشنگتن علیه ایران و سوریه متحد شد. حضور نظامی فرانسه در افغانستان را افزایش داد و نقشی بزرگ در حملات هوایی ناتو علیه لیبی که منجر به سقوط معمر قذافی بود، ایفا کرد اما اولاند خواهان بازگرداندن سربازان فرانسوی از افغانستان است و تمایل به گسترش حضور نظامی و دیپلماتیک فرانسه در خارج از کشور ندارد.

مالیات: اولاند خواهان آن است که افراد بسیار ثروتمند ۷۵ درصد مالیات بر درآمد پرداخت کنند و همچنین وی قصد دارد مالیات کمپانی‌هایی که سود خود را در میان سهام‌داران توزیع می‌کنند و این سود را در حوزه شغلی خود سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، افزایش دهد. سارکوزی قول داده بود بار سنگین مالیات را در فرانسه کاهش دهد؛ باری که جزو سنگین‌ترین بارهای مالیاتی در اروپاست اما در این حال قول داده بود مالیات فروش افزایش یابد.

مهاجرت: سارکوزی تصمیم داشت تعداد مهاجران قانونی را که هر سال به فرانسه می‌آیند، کاهش دهد(هر سال ۱۰۰ هزار مهاجر) و کنترل مرزها را سخت‌گیرانه‌تر کند. این در حالی است که اولاند اعلام کرده به مهاجران غیرقانونی به صورت پرونده به پرونده اقامت می‌دهد. مساله مهاجرت با مساله مهاجران مسلمان در فرانسه سکولار در هم تنیده شده و فرانسه محل سکونت پنج میلیون مسلمان است.