فرمانده ارتش روسیه می‌‍‌گوید اگر واشنگتن از انجام مذاکرات سازنده بر سر سامانه موشکی در اروپا خودداری کند، مسکو حق حمله پیشگیرانه به این سامانه را برای خود محفوظ می‌دارد.

به گزارش پرس تی وی ژنرال نیکولای ماراکف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز پنج‌شنبه(۱۴ اردیبهشت، ۳ می) گفت: " با توجه به ماهیت بی‌ثبات‌کننده سامانه موشکی ضد بالستیک[امریکا]، تصمیم به استقرار سلاح برای حمله پیشگیرانه می‌تواند با سخت‌تر شدن شرایط اتخاذ شود. "

وی که در همایش موشک‌های ضد بالستیک سخن می‌‎گفت تصریح کرد که مسکو قصد ندارد تاسیسات دفاع موشکی خود را خارج از مرزهای روسیه به آرایش درآورد.

ژنرال ماراکف افزود: " ما قصد نداشتیم و نداریم تاسیسات دفاع موشکی روسیه را خارج از مرزها مستقر کنیم. چنین رویکردی موجب از بین رفتن نفوذ تاسیسات دفاع موشکی روسیه با هدف بازدارندگی بالقوه هر کشور خواهد شد. "

در پی مخالفت واشنگتن با درخواست مسکو برای کنترل مشترک یک سامانه موشکی در اروپا، روسیه به تازگی تهدید کرده است موشک‌های کوتاه برد اسکندر خود را در منطقه کالینینگراد مستقر خواهد کرد.

مسکو همواره ضمن اعلام مخالفت خود با استقرار این سامانه موشکی در اروپا می‌گوید هدف از استقرار این سپر دفاع موشکی محاصره روسیه است، زیرا این کشور از شمار قابل توجهی جنگ‌افزار هسته‌ای برخوردار است.

با این حال، الکساندر ورشبو، معاون دبیر کل ناتو و رئیس هیات حاضر ناتو در همایش موشک ضد بالستیک گفت که استدلال‌های روسیه وی را متقاعده نکرده است و این سامانه " هرگز روسیه را هدف نخواهد گرفت. "

منبع: تابناک

آناتولی سردیوکف، وزیر دفاع روسیه نیز روز پنج‌شنبه گفت که گفت‌وگوها با امریکا بر سر سامانه بحث‌برانگیز دفاع موشکی ناتو در اروپا به بن‌بست رسیده است.