کارشناسان در آمریکا ادعا کرده‌اند که مصرف استامینوفن می‌تواند با کاهش توانایی فرد در همدردی با دیگران ارتباط داشته باشد.

 این کارشناسان معتقدند اشخاصی که از به طور معمول مُسکن استامینوفن مصرف می‌کنند کمتر می‌توانند با افرادی که در مورد مشکلات جسمی و روانی‌شان صحبت می‌کنند احساس همدردی داشته باشند.

"دومینیک میسچچکووسکی" متخص این مطالعه از دانشگاه دولتی اوهایو گفت: قرص استامینوفن علاوه بر آنکه همچون مسکن عمل می‌کند می‌تواند حس همدردی را در فرد کاهش دهد.

طبق اعلام انجمن محصولات مراقبت‌های درمانی آمریکا، استامینوفن معمول‌ترین ترکیب فعال در داروهای فروخته شده در این کشور است و در بیش از 600 دارو وجود دارد. هر هفته حدود 52 میلیون نفر در آمریکا از داروهایی مصرف می‌کنند که حاوی استامینوفن هستند.

در این بررسی آزمایشگاهی از 40 فرد سالم درخواست شد تا مایعی حاوی 1000 میلیگرم استامینوفن مصرف کنند. همچنین از 40 نفر خواسته شد مایع مشابهی را بدون وجود استامینوفن بنوشند. پس از گذشت یک ساعت این گروه‌ها داستان‌های کوتاهی از افرادی را مطالعه کردند که در آنها مشکلات جسمی و عاطفی این افراد شرح داده شده بود.

به گزارش لایوساینس، سپس شدت و میزان دردی را که دو گروه پس از مطالعه مطالب فوق بروز دادند ارزیابی و مشخص شد افرادی که از داروی استامینوفن مصرف کرده بودند کمتر احساس همدردی داشتند.