اردشیر قوام زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مصرف خود سرانه انواع دارو و ویتامین ها در کشور بیش از گذشته افزایش یافته است که این روند عوارض نامطلوبی را بر سلامت مصرف کنندگان برجای می گذارد.
وی اظهار کرد: به طور معمول داروها و ویتامین ها برای افراد بیمار و کهنسال تجویز و توصیه می شود چرا این افراد به دلایلی نمی توانند غذای روزمره خود را استفاده و ویتامین های مورد نیاز بدن را از طریق غذا دریافت کنند.
قوام زاده، با اشاره به آمار و مطالب گوناگون منتشر شده در ارتباط با وضعیت کنونی سرطان در کشور افزود: بررسی ها نشان می دهد بیماری سرطان در ایران نسبت به اروپا و آمریکا کمتر است اما نسبت به گذشته در کشور رشد تصاعدی یافته است.
وی بیان کرد: تحقیقات و بررسی ها در کشور بیانگر آن است که بیماری های سرطان در تمامی نقاط کشور وضعیت متفاوتی دارد.
رئیس مرکز تحقیقات، هماتولوژی و آنکولوژی بیمارستان دکتر شریعتی تهران گفت: در مجموع سرطان های معده، مری، سینه و پوست در مناطق مختلف کشور بیش از سایر سرطان ها شیوع دارد.
به گفته این محقق برجسته جهانی، بیماری روده بزرگ و پروستات نیز در حال افزایش است و توجه به نکات پیشگیرانه در مبتلا نشدن به سرطان نقش تاثیر گذاری دارد.
قوام زاده، کنترل در کشت انواع محصولات غذایی را عامل مهم در پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان عنوان کرد و گفت: نقش نظارت دستگاه های متولی در کشت و عرضه مواد غذایی سالم اهمیت زیادی دارد.
وی اظهار کرد: جهش ژنتیکی در تخم بذرها نیز فاکتور مهم در سرطان به شمار می رود که این اقدام بیشتر در کشورهای آمریکایی و در ایران نیز انجام می شود.

** ضرورت وجود تیم پزشکی کامل در درمان بیماری سرطان
رئیس مرکز تحقیقات، هماتولوژی و آنکولوژی بیمارستان دکتر شریعتی تهران ادامه داد: وجود تیم تخصصی و کارآمد و متبحر در درمان بیماری سرطان می تواند بسیار نتیجه بخش باشد.
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجتمع هایی را برای این امر در نظر گرفته است که فعالیت آنها چشم انداز بهتری را در این حوزه فراهم می کند.
قوام زاده با بیان اینکه واژه سرطان اصطلاح صحیحی نیست و در میان بیماران ذهنیتی بد را بر جای می گذارد، افزود: این واژه نباید به کار برده شود، چرا که اکثر بیماران مبتلا با مراجعه بهنگام به پزشک، قابل درمان هستند و برخی دیگر نیز با دارو درمانی و رادیوتراپی درمان می شوند.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگستان زبان فارسی باید واژه دیگری را جایگزین کند و این بیماری ها با نام خود بیماری گفته شود.
رئیس مرکز تحقیقات، هماتولوژی و آنکولوژی بیمارستان دکتر شریعتی تهران برای شرکت در آیین گرامیداشت مقام معلم در جمع شماری از استادان، اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان حضور یافت.