ملت ایران:وقتی زن از مرد برای گوش دادن به حرفهایش قدردانی می‏کند به تدریج مرد نیز حرف بیشتری برای زدن خواهد داشت. مرد برای گفتگو با زن می‏تواند خیلی باز رفتار کند اما در ابتدا حرفی برای گفتن ندارد.

قوانین برخورد با آقایان - وقتی با مرد صحبت می کنید

وقتی مرد از شما فاصله می‏گیرد، وقت خوبی برای گفتگوی با او برای نزدیک‏تر شدن به وی نیست.

بگذارید کناره بگیرد. بعد از مدتی بر می‏گردد. او باز هم عاشقانه و دلسوز خواهد بود و به گونه ‏ای عمل خواهد کرد که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. آن گاه وقت گفتگو با او خواهد بود.

وقتی زن می‏خواهد صحبت کند یا برای نزدیک شدن به او احساس نیاز می‏کند، باید حرف بزند و انتظار نداشته باشد که مرد گفت و گو را آغاز کند برای آغاز گفتگو ابتدا زن باید احساساتش را در میان بگذارد حتی اگر شریکش حرف زیادی برای زدن نداشته باشد.

وقتی زن از مرد برای گوش دادن به حرفهایش قدردانی می‏کند به تدریج مرد نیز حرف بیشتری برای زدن خواهد داشت. مرد برای گفتگو با زن می‏تواند خیلی باز رفتار کند اما در ابتدا حرفی برای گفتن ندارد. چیزی که زنان درباره مریخی ‏ها نمی ‏دانند، این است که آنها باید دلیلی برای صحبت داشته باشند. آنها صرفا برای در میان گذاشتن احساساتشان صحبت نمی ‏کنند.

اگر زن کمی حرف بزند، مرد کم کم درباره ارتباطش با او صحبت می‏کند. مثلا اگر زن درباره بعضی از مشکلاتی که در طول روز داشته، صحبت کند، مرد نیز ممکن است در این باره گفتگو کند و بنابراین آنها می‏توانند یکدیگر را درک کنند.

اگر زن درباره احساسش درباره بچه‏ ها حرف بزند، مرد نیز ممکن است در این مورد شروع به صحبت کند. اگر مرد هنگام صحبت کردن زن، احساس سرزش یا فشار نکند، به تدریج شروع به صحبت خواهد کرد.

قوانین ناگفته برای ابراز احساسات

اگر زن مایل به صحبت‏ کردن با فردی باشد، به طور کلی منتظر می‏ماند تا طرف مقابل، حرف خود را تمام کند. این نکته، مؤدب ‏بودن زن را نشان می‏دهد. او اول «گوش می‏دهد، سپس صحبت می‏کند» و یا هنگامیکه از «او سؤال شود آن وقت پاسخ می‏دهد.»

این قوانینی که هیچ ‏جا سختی از آنها به میان نیامده است، برای مردان، بیگانه هستند. اگر زن منتظر بماند تا همسرش آغازگر گفتگو باشد ممکن است هرگز شانسی برای حرف ‏زدن بدست نیاورد زیرا مردان، خودبه ‏خود حرف زیادی برای گفتن ندارند. قوانین ناگفته مردان می‏گوید: اگر حرفی برای گفتن داری آن را بگو. آنها نمی‏دانندکه باید منتظر بمانند تا از آنها سؤال شود. اگر بخواهد حرف بزند، می زند.

هنگامی که مرد از همسر خود سؤالاتی را می‏پرسد به ندرت انتظار دارد که همسرش، متقابلاً سؤالاتی را از او بپرسد. هنگامیکه زن سؤالاتی را از همسرش می‏پرسد و مرد جواب می ‏دهد، مرد گمان می‏کند که با پاسخگویی به سؤالات همسرش او را راضی می‏کند.

مردان اصلاً نمی‏دانند که وقتی بعد از مدتی حرف زدند باید نوبت را رعایت کنند و سؤالاتی را از همسر خود بپرسند تا او شروع به حرف ‏زدن کند. حتی اگر مرد بداند که همسرش مایل است تا به سؤالاتی در مورد اتفاقات روزانه خود پاسخ دهد، دوست دارد که این کار(سؤال‏ پرسیدن از همسر) را فراموش کند.

وقتی زن از همسر خود سؤالاتی را می‏پرسد، مرد برای پاسخگویی به آنها آنقدر مشغله فکری پیدا می‏کند که به سختی یادش می‏ ماند او هم در مورد اتفاقات روزانه، از زن سؤالاتی را بپرسد.

اگر مرد به سؤالات، پاسخ کوتاهی می‏دهد در این حالت زن نباید نوبت را رعایت کند یعنی زن می‏تواند سؤالات خود را پشت سر هم بپرسد. اگر زن بدون آنکه ابتدا به حرفهای همسرش گوش کرده باشد، شروع به صحبت‏ کردن در مورد اتفاقات روزانه خود نماید، این کار، بی ‏ادبی نسبت به مرد محسوب نمی‏شود.

چگونه مرد را به گوش دادن وادار کنیم؟

وقتی زن می‏گوید: تو منو درک نمی‏کنی، واقعا منظورش این است که(الان حرفم رو درک نمی‏کنی، من به راه حل نیاز ندارم.) مرد این گونه می ‏شنود که زن به راه ‏حل او احتیاجی ندارد و در گیر بحثدرباره اثبات خویش و ارزش راه حلش می‏شود. در حالی که زن فقط نیاز به صحبت دارد. زن می‏تواند به شکل دیگری رفتار کند.

نخست صبر می‏کند و می ‏اندیشد که آیا مرد به بهترین شکل او را درک می‏کند و بعد می‏گوید:(صبر کن اونو به شکل دیگه‏ ای بگم.) وقتی مرد این مکثرا می‏بیند، تصور می‏کند که او را کاملا درک نکرده است و این البته شکلی انتقادی ندارد. آنگاه برای گوش دادن و توجه به آنچه زن می‏گوید، تمایل بیشتری پیدا می‏کند.

او احساس مورد انتقاد بودن یا سرزنش شدن نمی‏کند در نتیجه، اشتیاق بیشتری برای حمایت از او پیدا می‏کند. زنان بدون دریافت این مطلب که چه چیز باعثمی‏شود مردان اینگونه رفتار کنند، تقریبا نمی‏توانند بفهمند که مرد بنشیند. ترجیح می‏دهد بشنود(بذار طور دیگه‏ ای بگم) تا اینکه بشنود(تو درک نمی‏کنی.)

برای مرد تفاوت این دو جمله آن قدر بدیهی است که فکر نمی‏کند باید آن را پیشنهاد دهد.

هنر گوش دادن به سخنان زن

بیشتر مردان به طور غریزی نمی‏دانند که صحبت درباره مشکلات، بدون تمرکز یافتن بر راه حل آن، تا چه اندازه برای زنان ارزشمند است. به همان اندازه که صحبت نکردن برای مردان مهم است، صحبت کردن برای زنان اهمیت دارد. چیزی که در این میان نیاز است، باید تعریف جدیدی از این وضعیت بشود. راه حل وجود ندارد.

هدف مرد باید این باشد که تنها با شنیدن وبدون دادن راه حل به همسرش، دربازاریابی تعادل زنانه - مردانه‏اش کمک کند. این تعریف جدید هدف مرد را برایش شفاف‏تر می‏سازد و او را در مسیر دیدن و شنیدن، همدردی کردن مطابق خواست همسر، و ندادن راه حل راه نمایی می‏کند. مرد برای اینکه بتواند مهارت شنیدن را در خود تقویت کند، باید بداند زن هنگام ناراحتی و زمانی که به نظر می‏رسد برای مشکلاتش به دنبال راه ‏حل است، دلیلی جز رفتار بر اساس بعد مردانه ندارد. مرد می‏تواند با ندادن راه حل، به او در یافتن بعد زنانه‏اش کمک کند.

اکنون زن می‏تواند احساسی خوب و قابل قبول داشته باشد. مردان اغلب فریب این تصور را می‏خورند که اگر بتوانند برای مشکلات همسر راه حلی بیابند، موجب به وجود آمدن احساس بهتری در او می‏شود. یادآوری این نکات هنگامی مفید است که مرد احساس می‏کند همسرش از او دلخور است.
توضیح اینکه چرا زن نباید از او چنین دل خور باشد، نتیجه‏ای جز بدتر شدن اوضاع ندارد. ممکن است مرد به شیوه‏های مختلف همسرش را از خود ناامید کرده باشد، اما باید به یاد داشته باشد که شکایت واقعی زن از این است که به صحبت هایش گوش داده نمی‏شود و یا مورد توجه و حمایت قرار نمی‏گیرد.

در صورتی که زن از شنونده خود احساس رضایت داشته باشد، بهتر می‏تواند قدرشناسی خود را او نشان دهد.

هنگامی که مرد برای گوش ‏دادن مقاومت می ‏کند چه بگوییم

وقتی زن پیشاپیش حس می‏کند که مرد قصد گوش‏کردن ندارد، می‏تواند از روش‏های جدیدی استفاده کند، آنقدر که مرد به راحتی می‏تواند از گوش‏ دادن طفره برود و کناره‏گیری کند. زنی به من گفت که فقط به همسرش می‏گوید، «ممنون که اینجا به من کمک کردی، واقعا از تلاش تو برای طفره ‏رفتن از گوش‏ کردن به حرفهایم سپاسگزاری می‏کنم. می‏دانم که گوش‏دادن باید کار سختی باشد.» این یک روش مهارتی کاملاً پیشرفته می‏باشد، زیرا اکثر مواقع هنگامیکه از مرد برای انجام‏دادن کار سخت، تشکر می‏شود او از پذیرفتن آن کار خوشحال می‏شود.

یک زن به طور بدیهی فرض می‏کند اگر همسرش او را دوست دارد باید به حرفهایش گوش دهد اما به طور غریزی نمی‏داند چقدر برای مرد سخت است از طرف فردی که به او اهمیت زیادی می‏دهد نظرات منفی بشنود. اگر از مرد توقع داشته باشیم که چون همسرش را دوست دارد پس باید به راحتی حرفهای او را گوش دهد و درک نماید، به طور عملی، کار گوش‏دادن را برای مرد سخت‏تر کرده ‏ایم.

بنابراین، وقتی زن به روشی متفاوت از مرد تشکر می‏کند(مثل همان تشکر برای طفره‏رفتن) در نتیجه مرد برای انجام کارهایی که باعثگوش‏دادن می‏شود رغبت بیشتری پیدا می‏کند. یک مرد در محل کار خود از انجام ‏وظیفه سخت و مشکل خوشحال می‏شود البته اگر طبق همان وظیفه سخت، حقوق دریافت کند.

با این حال، اگر از او درخواست شود تا وظیفه دشوارتری را بپذیرد و بخاطر آن از او قدردانی و سپاسگزاری نشود احساس می‏کند که به کارگرفته شده است و در نتیجه برای انجام کار بیشتر، مقاومت می‏کند. در یک رابطه خانوادگی هم به همین منوال است، اگر از مرد درخواست شود که کار سختی را انجام دهد، او مایل است که از تلاشش قدردانی شود در غیر اینصورت ممکن است فکر کند، «چرا خودم را به زحمت بیندازم؟.» بیائید یک نمونه معمولی را بررسی کنیم.

مرد فکر می کند که در حال گوش‏ دادن می ‏باشد

وقتی زن حرف می‏زند و مرد رویش را برمی‏گرداند فکر می‏کند که هنوز در حال گوش ‏دادن می‏ باشد، زیرا هنوز بخشی از ذهن او حرف های همسرش را دنبال می‏کند. وقتی که زن در حرف های خود به نکته‏ای می‏رسد آنگاه واکنش مرد را در پی خواهد داشت. یعنی مرد منتظر یک تکان است تا کاری را انجام دهد. بخش کوچکی از وجود مرد به حرف‏ های زن توجه می‏کند و گفته‏ های او را برای هر مشکلی بدقت بررسی می‏نمایدمیگناirزیرا ممکن است به توجه کامل مرد، برای حل‏ کردن مشکل نیاز داشته باشد. وقتی زن به همسرش می‏گوید «تو به حرف های من گوش نمی‏کنی» این جمله برای مرد بی‏ معنا است زیرا می‏داند که آنچنان هم بی‏ توجه نبوده است، پس مادامیکه زن اعتراض می‏کند که همسرش گوش نمی‏دهد، مرد هرگز این اعتراض را نخواهد شنید.

آنچه که زن واقعا می‏گوید این است: «وقتی تلویزیون تماشا می‏کنی احساس میکنم توجه کاملی به من نداری. اگر تلویزیون را خاموش کنی و به من توجه کنی، این کار به من کمک خواهد کرد تا زودتر حرف هایم را بزنم و احساس بهتری داشته باشم.» این پیامی است که مرد می‏تواند بشنود و درک نماید، همچنین این پیام، برای او «تمرکز» و «علتی برای گوش‏دادن» بوجود می ‏آورد.

مردان نمی‏دانند که توجه ‏شان، چقدر برای زن مهم و آرامش‏ بخش است. وقتی که زن روش فکرکردن و صحبت‏ کردن مرد را درک نمی‏کند، به طور اشتباه گمان می ‏نماید که همسرش به او اهمیت نمی‏دهد. مارتا آماده بود تا به زندگی مشترک خود پایان دهد زیرا مطمئن شده بود که تلویزیون برای رابرت بیشتر از او اهمیت داشت. وقتی مارتا صحبت می‏کرد و رابرت روزنامه را بر می‏داشت مارتا فکر می‏کرد که رابرت از او متنفر است.

ترفندهای زنان برای صحبت کردن، به گونه‏ای که مردان گوش دهند

اگر زن در صحبت‏ کردن با مرد، خودش را محدود کند ممکن است که مرد بیشتر به حرفهای او گوش دهد اما این کار، زن را از ویژگی‏ های زنانه‏ اش دور می‏کند. هنگامیکه زن به خانه می‏ آید، ابتدا در پی آن است که ویژگی‏های زنانه و مردانه خود را دوباره به حالت تعادل برساند.

بنابراین اگر به طور ناگهانی و به طور «زنانه» شروع به صحبت کند و بدون روشن‏ کردن اهداف خود عواطفش را بروز دهد این کار به طور اجتناب‏ ناپذیری روابط خانوادگی خوب او را تخریب خواهد کرد. سرانجام، هم توی ذوق مرد خواهد زد هم ویژگی زنانه خود که همان نیاز به صحبت می‏باشد را از دست می‏دهد و این دو مورد برای شادی و رضایتمندی او مصیبت‏ بار است. به منظور آسوده‏ بودن و ارتباط دوباره با شور و شوق، عشق و محبت و ویژگی‏ های زنانه، بعد از یک روز کاریِ رقابتی، کارآمد، جنگجویانه و هدفمند، زن به آزادی، رخصت و حمایت در روابط خانوادگی خود نیاز دارد تا عواطف خود را به صورت غیرهدفمند، غیرمنطقی، غیردقیق و غیرمعقول منتقل نماید. زن برای تجدید قُوای روزانه خود به انبساط خاطر و آسودگی نیاز دارد که از طریق ابراز احساسات به صورت آزادانه، حاصل می‏ آیند. اگر بخواهد همیشه این عواطف را ویرایش کند تا مطمئن شود که درست و صحیح و منطقی هستند در همان ویژگی‏ های مردانه باقی می‏مانند. اگر مردان نفهمند که یک زن برای پرورش ویژگی‏ های زنانه خود به چه مواردی نیاز دارد، هنگام مواجه‏ شدن با زنی که نیاز دارد به روش زنانه صحبت نماید، بسیار مأیوس و ناامید می ‏شوند.

یک مرد به طور غریزی این مطلب را نمی‏داند زیرا بعد از تفکرات و تأمّلات و توجهاتی که در سکوت انجام داده است، وقتی به صورت متمرکز، مستقیم، واضح، منطقی و هدفمند شروع به صحبت می‏نماید ویژگی مردانه او پرورش می‏یابد. به همین دلیل تشخیص نمی‏دهد که درخواست چنین نگرش متمرکزی از همسرش، زیانبار است و به طور اجتناب‏ناپذیر، از پرورش ویژگی‏های زنانه همسر خود جلوگیری خواهد کرد.

منبع: راهکار