کمتر دختری است که آرزوی پوشیدن لباس عروس گران‌قیمت و گرفتن جشنی باشکوه و مجلل را نداشته باشد و البته کمتر دختری است که میلی به خریدن حلقه ازدواجی با الماس‌های برجسته حتی یک‌بار هم به ذهنش خطور نکرده باشد اما محققان می‌گویند رسیدن به هیچ کدام از این آرزوها، نمی‌تواند خانم‌ها را خوشبخت کند.

بررسی‌های آنها نشان می‌دهد برای رسیدن به خوشبختی نیازی به صرف این هزینه‌ها نیست و با پیروی از فرمول‌های ساده‌تری می‌توان دوام زندگی مشترک را تضمین کرد. اگر می‌خواهید از فرمول‌های پیشنهادی آنها باخبر شوید و به ادامه مطلب توجه کنید.

حتما عروسی بگیرید

روانشناسان هم تا اندازه‌ای با یافته‌های محققان موافقند. سال‌هاست که مشاوران خانواده می‌گویند نگرفتن عروسی می‌تواند احتمال طلاق گرفتن یا با مشکل مواجه شدن زوج‌ها را بیشتر کند و به عنوان یک پیش آگهی منفی، نامزدها را از گرفتن چنین تصمیمی باز می‌دارد. مشاوران خانواده می‌گویند عروسی نگرفتن مساوی طلاق گرفتن نیست اما می‌تواند خطر به سراشیبی افتادن زندگی زوج‌ها را بیشتر کند. پژوهشگران هم در این مورد با روانشناسان موافقند. در گزارش پروژه ملی ازدواج ایالات‌متحده آمده است که برگزار شدن مراسم ازدواج بر رضایت زوج‌ها از زندگی مشترک‌شان تاثیر مستقیم می‌گذارد.

به نوشته بی‌بی‌سی، زوج‌هایی که چنین جشنی را برگزار کرده‌اند، کیفیت زندگی‌شان بالاتر بوده و احساس خوشبختی بیشتری می‌کردند. محققان می‌گویند شاید این مراسم به نحوی سمبلیک نشان می‌دهد که عروس و داماد گزینه‌های دیگر را کنار گذاشته‌اند و انتخاب خود را کرده‌اند و این مراسم به پی‌ریزی پایه‌های این تعهد، جنبه‌ای رسمی می‌دهد یا شاید هم برگزار کردن چنین جشنی نشان می‌دهد عروس و داماد اطرافیانی دارند که در گرفتن چنین تصمیمی همراه‌شان هستند و از آنها حمایت می‌کنند.

حتما صرفه‌جویی کنید

این روزها به همان نسبت که موج عروسی‌های گران‌قیمت و لوکس سرازیر شده، به طرفداران عروسی نگرفتن و ساده زندگی را شروع کردن هم افزوده شده است. از نظر شما کدام شیوه بهتر است و بر عاقبت زندگی مشترک‌تان تاثیری مثبت می‌گذارد؟ یک شروع کم‌هزینه یا آغاز زندگی مشترک با مجلس عروسی‌ که همه در مورد شکوهش با هم حرف می‌زنند؟

میرور نوشته است که گروهی از پژوهشگران که این موضوع را بررسی کردند، رای را به نفع عروسی‌های کم‌خرج صادر کردند. یافته‌های آنها نشان می‌دهد خرید سرویس طلایی که نگین‌هایش چشم همه را خیره کند و بریز و بپاش در هزینه‌های عروسی، می‌تواند کار شما را به طلاق بکشاند. البته پژوهشگران با گرفتن عروسی‌های کوچک یا نگرفتن این جشن موافق نیستند و می‌گویند آنچه براساس پژوهش‌ها می‌تواند شما را خوشبخت کند، یک عروسی بزرگ اما ارزان قیمت است.

با توجه به پژوهش‌ها صرف هزینه بیشتر از ۶هزار و ۲۰۰ یورو برای عروسی، می‌تواند آغازگر بحران‌های زندگی مشترک شما باشد اما چنین یافته‌ای نباید شما را به جای صرفه‌جویی گرفتار خساست کند و باعثشود به‌طور کامل خیال جشن گرفتن را از سرتان بیرون کنید. حق دارید؛ برگزار کردن چنین مراسمی آن هم اگر بزرگ باشد، هم استرس دارد و هم دوندگی اما ارزشش را دارد که به‌خاطر دوام عشق‌تان همه این سختی‌ها را به جان بخرید و یک شب شاد را در کنار عزیزان‌تان برگزار کنید.

حتما ماه عسل بروید

تا اینجا تلاش کردیم شما را به کم خرجی و صرفه‌جویی تشویق کنیم اما با کمال تاسف باید بگوییم مجبورید به‌خاطر خوشبخت شدن، همه پول‌هایی که صرفه‌جویی کرده‌اید را در ماه عسل‌ خرج کنید. به نوشته شیکاگو تریبون، از نظر محققان تنها یک عروسی ارزان قیمت نیست که ضامن خوشبختی شما می‌شود. آنها می‌گویند صرف هزینه اندک برای جشن ازدواج در صورتی شما را خوشبخت می‌کند که با ماه عسلی مفصل همراه می‌شود. محققان می‌گویند زوج‌هایی که به ماه عسل می‌روند(فارغ از اینکه چقدر در چنین مسافرتی خرج می‌کنند) خطر جدا شدن از همسرشان را ۴۱ درصد کاهش می‌دهند.

محققان می‌گویند زوج‌هایی که با صرفه‌جویی عروسی می‌گیرند اما پول‌های‌شان را خرج ماه عسل می‌کنند و حسابی در ماه عسل‌شان خوش می‌گذرانند، زندگی با دوام‌تری دارند. پس تا جایی که می‌توانید از هزینه‌های غیرضروری عروسی‌تان کم کنید و برای گذراندن یک ماه عسل طولانی برنامه‌ریزی کنید. باور کنید اضافه کردن چند غذا به منوی شام عروسی‌تان ارزش افسردگی و بحران‌های پس از جدایی را نخواهد داشت.

حتما حلقه ارزان بخرید

به دست کردن یک حلقه گران‌قیمت ازدواج زندگی مشترک را با دوام‌تر می‌کند؟ هافینگتون پست از زبان پژوهشگران نوشته است که صرف هزینه‌ای حدود دو تا ۴ هزار دلار(چیزی بین ۶/۵ تا ۱۳ میلیون تومان) برای خرید حلقه ازدواج می‌تواند خطر طلاق گرفتن را ۱/۳ مرتبه بیشتر کند. درحالی‌که خریدن حلقه با قیمتی حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار(یعنی حدود ۱/۵ تا ۶ میلیون تومان) افزایش چنین خطری را به دنبال نمی‌آورد.

اگرچه برخی هنوز هم پول را یکی از معیارهای لازم و حتی کافی برای خوشبخت شدن می‌دانند اما محققان می‌گویند کسانی که برای اثبات عشق‌شان به همسر آینده خود حلقه‌ای برایش می‌خرند که بیشتر از ۲۰ هزار دلار قیمت دارد(تعجب نکنید! کسانی هستند که برای ازدواج‌شان حلقه ۶۵ میلیون تومانی می‌خرند) به احتمال ۱/۶ مرتبه بیشتر از زوج‌هایی که حلقه ۵ هزار تا ۱۰ هزار دلاری می‌خرند، از شریک زندگی‌شان جدا می‌شوند.

محققان پا را از این هم فراتر می‌گذارند و ادعا می‌کنند خریدن حلقه‌ای که هزار دلار یا کمتر قیمت دارد، خطر طلاق گرفتن را به‌شدت پایین می‌آورد. با توجه به نتایج این پژوهش‌ها، خودتان قضاوت کنید و تصمیم بگیرید. آیا هنوز هم آرزوی درخشیدن چنین الماس بزرگی را روی انگشتر عروسی‌تان دارید؟

حتما شلوغش کنید

شاید وقتی از عروسی کم‌هزینه حرف می‌زنیم، تصور کنید باید تعداد ‌مهمان‌های‌تان را کم کنید اما حسرت پوشیدن لباس گران‌قیمت و چیدن میز شام مفصل را به دل‌تان نگذارید اما اشتباه می‌کنید. محققان می‌گویند برای خوشبخت شدن باید حداقل ۱۵۰ نفر را برای عروسی‌تان دعوت کنید.

به نوشته بی بی سی، محققان بر این باورند که بالا رفتن آمار دعوت‌شده‌ها هم می‌تواند پیش‌آگهی مثبتی برای ساختن یک زندگی با دوام باشد. زمانی که پژوهشگران به این نتیجه رسیدند، در ابتدا تصور کردند شاید کسانی که ‌مهمان‌های بیشتری را دعوت می‌کنند، تمکن مالی بیشتری دارند و به‌خاطر همین خوشبخت‌تر می‌شوند اما حذف معیارهایی مثل وضعیت مالی و تحصیلی هم نتوانست نتیجه دیگری را در بررسی آنها به ارمغان بیاورد و به همین دلیل محققان قاطعانه اعلام کردند که فارغ از همه علائم، تعداد ‌مهمان‌ها می‌تواند بر بقا یا از دست رفتن زندگی مشترک زوج‌ها تاثیر بگذارد.

ولخرجی کار این ستاره‌ها را به طلاق کشاند؟

اگر می‌خواهید از فرمول پژوهشگران برای خوشبخت شدن کمک بگیرید، حتما جشن بگیرید و لباس عروس به تن کنید، تا جایی که می‌توانید در گرفتن عروسی کم خرجی کنید، تا جایی که می‌توانید آدم‌های بیشتری را به عروسی‌تان دعوت کنید و تا آنجا که برای‌تان ممکن است در ماه عسل بمانید، اما به شیوه این افراد سرشناس عمل نکنید.

عروسی شش میلیون یورویی

کیم کارداشیان، مدل معروف و کریس هامپریز، همسرش برای گرفتن جشن عروسی شش میلیون یورو(یعنی حدود ۲۶ میلیارد تومان؛ نفس عمیق بکشید) خرج کردند اما بد نیست بدانید ۷۲ روز بعد از گرفتن چنین جشنی، از هم جدا شدند. انگار آنها آنقدر برای فرار از هم عجله داشتند که حتی نگذاشتند مهر ازدواج‌شان خشک شود.

عروسی ۶۰۰ هزار یورویی

بازیگر سرشناس هالیود، براد پیت، برای ازدواج با جنیفر آنیستون که او هم بازیگری سرشناس است، جشنی ۶۰۵ هزار یورویی(یعنی حدود ۲.۵ میلیارد تومان) گرفت اما طلاق آنها به یکی از تراژیک‌ترین جدایی‌ها در میان افراد سرشناس تبدیل شد. به نظر شما صرف چنین هزینه‌ای مسبب جدا شدن این زوج بوده است؟

عروسی ۹۰۰ هزار یورویی

مدونا، آواز‌خوان سرشناس هم درحالی که ۹۰۸ هزار یورو(او از براد پیت ولخرج‌تر بوده و حدود ۴ میلیارد تومان خرج کرده) برای ازدواجش با گای ریتچی خرج کرده بود، نتوانست در کنارش بماند. ازدواج آنها که در قصری باشکوه برگزار شده بود هم با وجود همه عظمتش به طلاق ختم شد.