چند ساعت خواب در روز کافی است؟

ملت ایران:خواب وسیله ای است که به انسان این امکان را می دهد که بتواند انرژی از دست رفته را به بدن بازگرداند در نتیجه شخص می تواند پس از خواب کارهای روزمره اش را به خوبی انجام دهد.

تحقیقات نشان داده است که اگر کم خوابی ادامه داشته باشد سلامتی فرد به خطر می افتد، زیرا کم خوابی هم روی روان و هم جسم فرد تاثیر می گذارد.

سعی کنید در طول روز نخوابید. البته یک چرت کوچک در حد ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بلامانع است. همانطور که می دانید چرخه ی یک خواب کامل و عمیق ۹۰ دقیقه به طول می انجامد، بنابراین هر چقدر در طول روز استراحت نکنید، شب ها بهتر به خواب می روید.

هر شب هر زمان که احساس خستگی و خواب آلودگی به شما دست داد، به رختخواب بروید. اگر احساس کردید که به سرعت خوابتان نمی برد، بلند شوید و کتاب بخوانید و یا کاری که نیاز به فعالیت فیزیکی کم و فعالیت چشمی بالا دارد را انجام دهید تا چشمانتان کم کم خسته شوند. در ابتدا این امکان وجود دارد که صبح ها زودتر از زمان مقرر بیدار شوید، اما بدن شما ظرف چند روز خودش را با شرایط جدید وقف می دهد.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که:

- کم خوابی به بیماری و یا استرس زیاد منجر می شود که در نهایت باعثقاطی کردن(اغتشاش) روان خواهد شد. بی خوابی در حقیقت کسی را نکشته است، تحقیقات درمورد آدم هایی که از کم خوابی رنج می برده اند نشان می دهد که با وجودی که توانایی عمل آنان کاهش پیدا کرده، ولی اگر به آنان اجازه داده شود(یا بتوانند) کم خوابی را جبران کنند؛ تنها اثر مستقیم کم خوابی، بی خوابی است.

- ممکن نیست بعد از یک شب بی خوابی عملکرد خوبی داشته باشید، از دست دادن یک خواب شبانه می تواند منجر به کم شدن انگیزه ی شخص گردد و همچنین روی بعضی مهارت ها از جمله رانندگی و... تاثیر خواهد گذاشت.

- مهم این است که افراد هر شب ۸ ساعت خواب را داشته باشند، بعضی از افراد ۴-۵ ساعت خواب لازم دارند، برخی ۸-۹ ساعت. بالعکس خواب بیش از نیاز بدن نیز باعثمی شود که بدن زمان بیشتری را در رختخواب بگذراند و این خود باعثکسل شدن فرد خواهد شد.

- بی خوابی یک بیماری است و قرص های خواب درمان آن هستند، قرص های خواب باعثمی شوند فرد بتواند چندین شب به طور طبیعی بخوابد؛ ولی اگر فرد مدت زمان بیشتری از این قرص ها استفاده کند، چون بدن به آنها عادت می کند موجب بی خوابی خواهند شد و اختلال خواب افراد را افزایش می دهد.