ملت ایران:سید احمد رئیس‌السادات با اشاره به توصیه‌هایی برای خانواده‌هایی که کودکان آنان برای سال تحصیلی به مدرسه خواهند رفت، اظهار داشت: مهمترین توصیه تهیه کیف و کفش مناسب برای کودکان است و در این زمینه ترجیح این است که صندلی و میز کودکان نیز بر اساس قد و قامت آنان برای پیشگیری از اختلالات اسکلتی قابل تنظیم باشد.

وی افزود: در تهیه و خرید کیف کودکان بهتر است ازکوله‌پشتی‌های دوبنده که بندهای عریضی دارند استفاده شود تا فشار زیاد روی شانه‌های کودک وارد نشود. رئیس‌السادات با اشاره به تهیه کیف‌هایی با رنگ‌های شاد و جذاب شامل تصاویر کودکانه و کارتونی برای جذب و علاقه مندی کودکان به درس خواندن تصریح کرد: وزن کیف کودکان در این زمینه بسیار اهمیت دارد و باید وزن کیف کودک به همراه محتویات آن از ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن کودک تجاوز نکند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر یک کودک ۶ تا ۷ ساله ۲۳ کیلو وزن دارد باید وزن کیف وی با تمام وسایلی که در آن می‌گذارد بیشتر از ۲.۵ تا ۳ کیلو نشود یا اینکه یک کودک ۱۰ ساله که وزنی بالغ بر ۳۰ کیلو دارد وزن کیفش بیشتر از ۳ تا ۴ کیلو نشود.

رئیس‌السادات با بیان اینکه ساعات استراحت کودکان و همچنین زنگ ورزش آنان بسیار اهمیت دارد، افزود: ‌ کودکان باید در زمان کلاس‌های ورزشی از حرکات کششی مناسب استفاده کنند و در زمان نشستن در کلاس نیز حتمأ اجازه جابه‌جایی یا بلند شدن مقطعی به کودک داده شود زیرا حتی اگر روش نشستن مناسب بر روی صندلی و پشت میز هم رعایت شود در صورتیکه کودک نتواند تغییر وضعیت دهد نشستن طولانی ممکن است منجر به خستگی عضلات و دردهای اسکلتی ‌شود.

این متخصص طب فیزیکی خاطرنشان کرد: استفاده از کفش‌های راحت با اندازه و پاشنه مناسب نکته مهم دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد زیرا کفش‌های با کفی بسیار نرم و نازک به خصوص در مواردی که کودک برای رسیدن به مدرسه باید راه‌های ناهموار را طی کند مناسب نیستند و استفاده از کفش‌های بزرگتر به امید اینکه کودک سال آینده نیز از آنها استفاده کند منطقی نیست و کفش‌های تنگ و نوک تیز نیز سبب ایجاد درد و ناراحتی و حتی ایجاد میخچه می‌شود.

فارس