ملت ایران: بهترین راه برای اینکه مسائل ناگوار را فراموش کنیم این است که ذهن را از افکار مزاحم مربوط به گذشته پاک کنید و در برابر افرادی هم که دانسته یا ندانسته می‌خواهند ذهنتان را به ناکامی‌های گذشته سوق دهند و شما را از برخورداری از زمان حال بازدارند با جدیت ایستادگی کنید. در اینجا نیز راهکارهایی ذکر می‌شوند که می‌توانند شما را یاری کنند خود را از گزند رویدادهای ناگوار گذشته در امان بدارید:

- چیزهای تغییر ناپذیر را بشناسید.

- مراقب باشید که اطرافیان با اشاره به ناملایمات گذشته، شما را آزرده‌خاطر نسازند.

- به جای بایگانی کردن اشتباهات گذشته در ذهن خود، عواقب اعمالتان را بپذیرید و سعی کنید از خطاهای خود پند بگیرید.

عوامل غیر قابل تغییر

رفتار گذشته شما ابدا قابل تغییر نیست. می‌توان از آن پند گرفت و از تاثیرات ناگوار آن در زمان حال کاست اما آن عمل یا رفتار غیر قابل کنترل است. بنابراین اگر اندیشه‌های منفی سال‌های گذشته را به دنبال خود بکشید و با ندامت و پشیمانی، ذهنتان را به این نکته متمرکز کنید که چه کارهایی باید انجام می‌دادید یا از چه کارهایی باید دوری می‌کردید، جز اتلاف انرژی و از دست دادن لحظه‌های پربار کنونی، حاصل دیگری نخواهد داشت. این نکته را از یاد نبرید که زندگی فقط در زمان حال جریان دارد و اظهار تاسف درباره رویدادهای نامطلوب گذشته، به طور قطع نمی‌گذارد شما بتوانید از زمان حال بهره‌ای ببرید.

در اینجا به بعضی از مواردی اشاره می‌کنیم که تغییرناپذیرند اما می‌توانند ما را تحت تاثیر خود قراردهند:

سرعت گذشت زمان:زمان باتوجه به قوانین طبیعت با سرعت ثابتی پیش می‌رود. بنابراین میل و علاقه شما مبنی بر اینکه زمان چگونه جلو برود، تلاشی بیهوده است. به همین دلیل اظهار تاسف از اینکه وقت تند یا کند می‌گذرد جز اینکه شما را با یک تنش عصبی و فکری مواجه کند، حاصل دیگری نخواهد داشت.

سن:سن هیچ‌کس قابل تغییر نیست. شما می‌‌توانید از ظاهر، نگرش، ‌لباس و حتی احساس جوان‌تری بهره‌مند شوید اماتغییر سن واقعی شما هرگز ممکن نیست. بنابراین هرگونه تاسف در این زمینه تنها با خستگی و ناراحتی مواجه خواهد شد و فایده دیگری ندارد.

عقیده مردم نسبت به شما:فراموش نکنید دیگران می‌توانند هرگونه می‌خواهند درباره شما فکر کنند. البته این امکان وجود دارد که اعمال و رفتارتان را به گونه‌ای تغییر دهیدکه در نظر مردم نسبت به خود تاثیر بگذارید در عین حال، نمی‌توانید به طور حتم و به حکم اراده به این نتیجه برسید. بنابراین هرگونه دغدغه خاطر نسبت به عقیده دیگران، فقط شما را از تمرکز بر اهداف و آرمان‌هایتان منحرف می‌کند و مانع از آن می‌شود که در زمان مناسب به هدف خود برسید.

مشکل ظاهری:آنچه پس از ایستادن در برابر آینه می‌‌بینید، موهبتی خدادادی است که وضعیت آن از عهده شما خارج است. بنابراین هرگونه شکایت از وضعیت چهره، قد و اندام خود تنها به اتلاف وقت، صرف انرژی و در نهایت قربانی کردن شما می‌انجامد. وقتی نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید بهتر است شیوه هماهنگی با آن را بیاموزید.

بیماری نزدیکان:عزیزان شما هم مانند سایر مردم در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند و غم و غصه و ناراحتی شما نه تنها در التیام ناخوشی آنها تاثیری ندارد بلکه نیروهای سازنده شما را هم از کار انداخته و اعصابتان را دچار ناآرامی و اغتشاش می‌کند. هنگامی که در شرایط ناراحتی دائم موقعیت پیش آمده را زیر سوال می‌برید، ضعیف‌تر می‌شوید و به جای اینکه با قدرت بیشتر، اطرافیان و به‌خصوص فرد بیمار را یاری کنید، قربانی استدلالات نادرست خود می‌شوید.

بنابراین سعی کنید به مجرد برخورد با هر موقعیت غیرقابل تغییری، آن را بپذیرید و با ارزیابی‌های غلط خود موجب اتلاف انرژی ذهنی و جسمانی خود نشوید. به علاوه گذشته را رها کنید و فراموش نکنید که هیچ‌کس قادر نیست عقربه‌های ساعت را به عقب برگرداند. باوجود این بعضی افراد با تاکید بر اعمال و رفتارتان در گذشته باعثمی‌شوند شما نتوانید مطابق عقربه‌های ساعت، تنها رو به جلو حرکت کنید.

برای بسیاری از ما بارها پیش‌آمده که به خود نهیب زده‌ایم: «چرا این کار را اینگونه انجام دادم!». با اظهار این عبارت، ذهن شما بر گذشته متمرکز می‌شود و از کار و هدفی که در حال حاضر به‌دنبال آن هستید غافل می‌شوید، بنابراین سعی کنید به دقت مراقب واژه «چرا» باشید.

این کلمه می‌تواند شما را به گذشته پیوند دهد. شما می‌توانید به‌جای آن از کلمه «چگونه» استفاده کنید. وقتی با هزاران چرا در ذهن خود مواجه می‌شوید، بلافاصله آنها را رها کنید و به دنبال آن از خود بپرسید: «چگونه می‌توانم دوباره این کار را درست انجام دهم؟» بدین ترتیب ذهن شما به‌جای درجازدن در گذشته، با پویایی بیشتری به زمان حال توجه می‌کند و بتوانید آرامش و خونسردی خود را بیشتر و بهتر کنترل نمایید. در ادامه نکاتی در رابطه با حفظ آرامش و خونسردی به شما ارایه می گردد:

لحظاتی برای خلوت کردن با خود

به یک مکان آرام و ساکت بروید، شاید این مکان پارک نزدیک محل زندگی‌تان یا یک رستوران کوچک باشد و یا هر مکانی که بتواند لحظاتی سرزنده و پر از احساسات را به شما بدهد و بتوانید لحظاتی را با خود خلوت کنید. فکر و خیال‌های آزار‌دهنده را از ذهن‌تان دور کند. اگر هیچ مکانی را برای خلوت کردن با خود پیدا نکردید، در یک اتاقی که نورگیر باشد، روی صندلی راحتی بنشینید و استراحت کنید.

با روح و روان و باطن خود صحبت کنید

قبل از اینکه سۆالی در رابطه با این راهکار به ذهن‌تان خطور کند، باید بدانید که منظور از روح و روان و باطن خود، هیچ‌گونه روشنفکری روحی و معنوی یا یک چیز پنهانی و پیچیده‌ای نیست. این راهکار فقط نیازمند این است که دریچه‌های ذهن‌تان را بدون حساب و کتاب و بدون قضاوت، به راحتی باز کنید. فقط وجود داشته باشید، به‌خودتان اجازه ندهید که هیچ عقیده و باور و فکری در ذهن‌تان نمایان شود. تمام افکارتان را رها‌سازید؛ البته شایان ذکر است که انجام این کار، خیلی ساده و آسان نیست.

بپذیرید که این کار را انجام دهید اما اگر فقط به افکارتان اجازه دهید که بیایند و بروند، شما به آرامی یک آگاهی درونی را در ذهن‌تان رشد، توسعه و گسترش داده‌اید. شما باید ببینید که چگونه می‌توانید از طریق صحبت کردن با ذهن‌تان، خودتان را از آن حالت یکنواخت و خسته کننده، دور کنید. خواهید دید که افکارتان به‌صورت دائمی و همیشگی به ذهن‌تان ضربه و لطمه وارد خواهد کرد اما اگر برای یک بار هم که شده از افکارتان دوری و کناره‌گیری کنید، می‌توانید یک فاصله و مسافتی را بین ذهن و افکارتان به‌وجود آورید؛ این به آن معنا نیست که شما کارهای روزمره‌تان را تعطیل و متوقف کنید و با افکارتان درگیر و مشغول باشید؛ خیر، منظور این نیست بلکه می‌توانید زندگی‌تان را به هر صورتی که دوست دارید، پیش ببرید اما فقط گاهی اوقات بنشینید و ذهن‌تان را نظاره‌گر باشید.

هنر کنترل و مدیریت عصبانیت را بیاموزید

اگر شما تعدادی مشکلات کاربردی و عملی در ارتباط با عصبانیت و تغییرات خلق و خو دارید، بنابراین خوب است که با یک مشاور، همفکری و مشورت کنید و از شر این مشکلات خلاص شوید. اگر در یک لحظه عصبانی و سپس بعد از آن دچار پشیمانی و ندامت شدید، سرافکنده نباشید و اصلا احساس سرافکندگی نکنید. معمولا این قبیل اتفاقات زمانی بیشتر رخ می‌دهد که یک عادت مستمر و همیشگی و برای مدت طولانی در رابطه با مشکلات ناشی از عصبانیت داشته باشید. اصلا نگران نباشید و برای حل مشکل‌تان از یک مشاور کمک بخواهید.

با راهکارهایی که در بالا ذکر شد، می‌توانید بیاموزید که در هر موقعیتی چگونه آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. اگرچه با عادات و سبک زندگی خوب و مدیریت زندگی‌تان از طریق تنظیم کردن اولویت و حق تقدم و همچنین آموختن مبارزه با مشکلات به‌صورت روزانه، می‌توانید از استرس گذشته بکاهید و یاد بگیرید که چگونه آرام باشید. حتی مطالعه کتاب‌های مختلف در این زمینه نیز می‌تواند در کنترل افکار و عادات دلواپسی و نگرانی، کمک بزرگی برای شما باشد.

منبع: همشهری آنلاین