از این رو اولین ردیف شیرین سازی گاز فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که در هفته پایانی دولت دهم توسط رئیس جمهور وقت به صورت آزمایشی راه اندازی شده بود در آستانه فصل زمستان و به دلیل کمبود شدید گاز بار دیگر در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

گاز مورد نیاز اولین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به دلیل آماده نبودن سکوها و چاه های دریایی این پروژه مشترک از فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی تامین شده است.

با افزایش مصرف گاز مشترکان خانگی از روز گذشته گاز ترش فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی که باید در مخازن نفتی و به منظور افزایش ضریب بازیافت تزریق شود به اولین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی منتقل شده است.

در حال حاضر با انتقال گازهای ترش فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی به پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به طور متوسط روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعب گاز شرین سازی و برای تامین گاز مشترکان خانگی به شبکه سراسری تزریق می شود.
با این افزایش ظرفیت پالایش گاز و محدود کردن تزریق گاز به مخازن نفتی، پیش بینی می شود پایداری شبکه گاز کشور افزایش یابد و مشکلی برای قطعی و یا افت فشار گاز در سطح شبکه سراسری ایجاد نشود.
در این بین پیشتر بیژن زنگنه وزیر نفت هم در جمع خبرنگاران یکی از راهکارهای تامین مطمئن سوخت زمستانی مشترکان به ویژه مشترکان خانگی و تجاری را اختصاص گاز تزریق به مخازن نفتی به بخش مصرف خانگی و تجاری نام برده بود.

انتقاد وزارت نفت از عملکرد حفاری شرکت های ایرانی

وزارت نفت هم روز گذشته از وضعیت حفاری فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در طول فعالیت دولت نهم و دهم انتقاد کرد و با انتشار گزارشی با اعلام اینکه حفاری چاه های این فاز باید سال ۱۳۹۰ به پایان می رسید، اعلام کرده است: " با توجه به این عملکرد پیمانکار ایرانی در این فاز ١٥ و ١۶ در بخش حفاری چرا مجددا حفاری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به یک شرکت ایرانی واگذار شده است! "

همزمان با تاخیر حفاری چاه های دریایی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، هم اکنون ساخت سکوهای دریایی این مگا پروژه مشترک گازی با تاخیرهای قابل توجه ای همراه است و بر اساس آخرین برنامه زمان بندی قرار بوده تا آذر ماه سالجاری اولین سکو بارگیری و در خلیج فارس نصب شود.

بر اساس استانداردهای تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران یک فاز استاندارد پارس جنوبی شامل حفاری چاه در خلیج فارس، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سکو و خطوط لوله دریایی به منظور انتقال و پالایش اولیه گاز و سپس احداثپالایشگاه ساحلی شامل مخازن ذخیره سازی، ردیف های شیرین سازی و واحدهای یوتیلیتی برای تامین آب، بخار و سرویس های جانبی است.

در حال حاضر پیشرفت ساخت پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به حدود ۹۵ درصد رسیده است به طوری که تاکنون تعدادی از مخازن ذخیره سازی و برخی واحدهای یویتیلتی در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

در بخش حفاری چاه های دریایی هم اکنون هیچ یک از ۲۴ حلقه چاه گاز دریایی به طور کامل تکمیل نشده و با وجود فعالیت ۲ دستگاه دکل دریایی اما پیش بینی می شود تا پایان سالجاری امکان تکمیل تعدادی از این چاه های دریایی فراهم نشود.

اما ساخت، نصب و راه اندازی سکوهای دریایی فاز ۱۵ و ۱۶ چالش برانگیزترین بخش این مگا پروژه گازی است به طوری که با وجود نصب پایه سکوها اما هیچ یک از سکوهای دریاییدر یارد بندرعباس ساخته نشده و تاکنون برای نصب در دریا حمل نشده است.

در حال حاضر به دلیل عدم به موقع تامین برخی از قطعات، ساخت و تکمیل سکوهای فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در یارد خرمشهر به صورت لاک پشتی در حال انجام است و با توجه به روند پیشرفت اجرایی امکان ساخت و نصب این سازه های غول پیکر در سالجاری وجود ندارد.

با این وجود راه اندازی یک ردیف شیرین سازی با استانداردهای شرکت ملی نفت مبنی بر تعریف یک فاز استاندارد مغایرت داشته و راه اندازی واحد شیرین سازی آن هم با گاز تولیدی فازهایی که در دولت نهم افتتاح شده به منزله راه اندازی یک فاز جدید نیست.

در طول چهار سال گذشته تاکنون پروژه ای برای شیرین سازی گازهای ترش فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی تعریف و اجرایی شده است به طوری که گاز این فاز در پالایشگاه های فجرجم و بیدبلند یک منتقل و شیرین سازی می شود.
هدف از طرح توسعه نهایی فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد، سالانه بیش از یک میلیون تن گازمایع و یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک پتروشیمی ها است.