این روزها، علم روز دنیا آن قدر سریع در دسترس همگان قرار می گیرد، که تصورش شگفت آور است. پزشکان ما از آنجا که زبانزد هستند، با همه ی این روش ها و علوم جدید آشنایی دارند؛ اما آیا امکان عملی کردن تازه های پزشکی در کشورمان وجود دارد؟ حتماً درباره روش های جدید زایمان شنیده اید. این روزها انواع روش های زایمان مانند زایمان در آب و زایمان نشسته توجه ما را جلب می کند. زایمان به طور کلی به دو صورت است، زایمان طبیعی یا سزارین در زایمان طبیعی برای این که مادر آرامش داشته باشد، می توان کمک های بسیاری به او کرد. از جمله تزریق مسکن به مادر در حین درد، که باعثمی شود مادر، دردها را بهتر تحمل کند و اذیت نشود. روش دیگر، بی حسی نخاعی، یا «اپی دورال» است که در بین عامه ی مردم به بی حسی از کمر معروف است. مزیت این روش این است که مادر، درد را به هیچ وجه حس نمی کند و چند ساعتی که باید درد را تحمل کند، به راحتی طی می شود.

عوارض روش بی حسی از کمر

تنها مشکلی که ممکن است در این روش ایجاد شود، همکاری نکردن مادر در حین خروج جنین است. در چنین مواردی پزشک مجبور است از وسایل کمکی برای خروج جنین استفاده کند. تصورات مردم در مورد این بی حسی بعدها موجب کمردرد می شود یا مشکل دیسک به وجود می آورد و یا روی سلامت جنین اثر نامطلوب می گذارد، هیچ کدام صحت ندارد.

زایمان در آب

زایمان در آب در حقیقت روشی برای ریلکس و آرام کردن مادر و قابل تحمل کردن دردهای زایمان است. محیط آب به طور کلی آرامش بخش است. طبیعی است که آرامش باعثمی شود که دردها قابل تحمل تر شود. در این روش مادر دردهایش را در آب می کشد. حتی ممکن است همسر بیمار در کنار مادر باشد که این هم موجب تأمین آرامش در زمان زایمان می شود.
واقعیت این است که امکانات و هزینه های لازم برای انجام این روش زیاد است. کشورهایی که از این روش بهره می گیرند، تحت پوشش بیمه های فوق العاده خوبی هستند و این پوشش بیمه در ایران وجود ندارد و در بیمارستان های دانشگاهی نیز امکان این کار فراهم نیست. در بیشتر بیمارستان ها نیز مکان کافی برای ایجاد استخر و وان مخصوص وجود ندارد.

زایمان با هیپنوتیزم

در این روش زایمان، مادر از دو، سه ماه قبل با کمک روانپزشک تحت آموزش هیپنوتیزم قرار می گیرد و از این خاصیت که انسان در هنگام هیپنوتیزم در عین حال که هوشیار است، خیلی از دردها و مشکلات را تحمل می کند و از آن جمله دردهای زایمان، بهره گرفته اند.
این روش جدید است و برای عملی و اجرایی شدن در ایران باید هزینه اش تأمین شود. هزینه ی این که سه ماه، مادر نزد هیپنوتراپ برود، آمادگی پیدا کند و تمام طول مدت زایمان نیز آن روانپزشک بالای سربیمار باشد که او بیهوشی نگیرد و بی حسی انجام نشود. اما درد را حس نکند. در دنیا، این روش و روش طب سوزنی که آن هم روش های جدیدی به منظور کاهش دردهای زایمانی هستند.

سزارین

نمی توان به طور قطع اظهار نظر کرد که زایمان طبیعی و سزارین نسبت به یکدیگر برتری دارند. وضعیت هر خانم بارداری باید ارزیابی شود و تا انتهای دوران بارداری نمی توان راجع به نوع زایمان، بدون در نظر گرفتن شرایط لگن مادر، اندازه ی جنین و حوادثی که ممکن است اتفاق بیفتد، نظر قطعی داد. هر کدام از روش ها اگر به وسیله ی پزشک آگاه و مجرب انجام شود، حداقل عوارض را برای مادر و جنین دارد. البته واقعیت مسلم این است که بیش از هفتاد درصد خانم ها می توانند زایمان طبیعی داشته باشند. درد به هر صورت دوست مادر است. در زایمان طبیعی قبل و در سزارین پس از تولد نوزاد، مادر مجبور است درد را تحمل کند. با توجه به مشکلات بی هوشی در سزارین، احتمال عفونت رحم و زخم سزارین وجود دارد و شیردهی نیز پس از چند ساعت آغاز خواهد شد. در زایمان طبیعی بلافاصله پس از تولد رابطه ی عاطفی، در آغوش گرفتن و شروع شیردهی آغاز می شود و البته در سزارین برای کاهش درد می توان از مسکن استفاده کرد. که این امر در زایمان طبیعی با معذوریت مواجه است.

زایمان سالم

در کشور ما متأسفانه اطلاع رسانی صحیح و دقیقی در مورد زایمان طبیعی و سزارین صورت نگرفته است. مادر باید آگاه شود و تصمیم بگیرد. همه ی منابع اطلاع رسانی، مانند صدا و سیما و مطبوعات باید محاسن و معایب این دو روش را به طور دقیق به اطلاع عموم برسانند. تا خانم ها بلافاصله پس از آن که جواب آزمایش را گرفتند، از پزشک نخواهند روز سزارین را مشخص کند یا اصرار بر زایمان طبیعی داشته باشند. حتی مشخص نیست که یک خانم در دوبار بارداری اش بتواند از یک روش زایمان استفاده کند. در روش های روز دنیا همسر و مادر یک خانم باردار برای آرامش عاطفی اش به کنار تختش می آیند و همسران نیز در تصمیم نهایی برای انتخاب روش زایمان دخیل هستند. ورزش های دوران بارداری نیز در یک زایمان سالم با حداقل درد، تأثیر بسیار مثبتی دارد. با آن که زایمان طبیعی روش مطلوبی است، اما نباید فراموش کرد که یک خانم باردار بنا به شرایطی که دارد، ممکن است به سزارین نیاز داشته باشد تا سلامت فرد و جنینش به خطر نیفتد.

منبع: نشریه ۷ روز زندگی