دانشگاه تهران به منظور سهولت دسترسی دانشجویان به خدمات و افزایش ظرفیت اینترنت از پنج دستاورد این دانشگاه امروز طی مراسمی رونمایی کرد.

دکتر محمودرضا هاشمی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران در این مراسم با بیان اینکه تمرکز عمده فعالیت این مرکز بر ارائه خدماتی در شأن این دانشگاه است، گفت: بر این اساس افزایش سرعت اینترنت را در دستور کار قرار دادیم؛ به‌گونه‌ای که سرعت اینترنت را از 950 مگابیت به 1.1 گیگابیت در ثانیه رساندیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سرعت اینترنت برای دسترسی دانشجویان با افزایش 20 درصدی به 7 گیگابیت در ثانیه رسیده است، ادامه داد: علاوه بر آن پروژه ارتقای کامل زیرساخت دسترسی اینترنت در خوابگاه‌های این دانشگاه را در دستور کار قرار دادیم و درحال حاضر دانشجویان مستقر در خوابگاه‌های فاطمیه و کوی به اینترنت دسترسی دارند.

هاشمی با تاکید بر اینکه 43 درصد از خوابگاه‌های پراکنده این دانشگاه در تهران از اینترنت بهره‌مند هستند، اظهار کرد: همزمان با اجرای این پروژه‌ها، طرح ارتقای امنیت سامانه‌ها و زیرساخت اجرایی شد که بر این اساس تست‌های نفوذ سامانه‌ها به صورت دوره‌ای صورت پذیرفته است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت پهنای باند این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور توضیح داد: این دانشگاه از پهنای باند بالایی نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور برخوردار است که دلیل آن وسعت پردیس‌های این دانشگاه است و همچنین از لحاظ سرعت دسترسی نیز جزو پنج دانشگاه برتر کشور هستیم.

وی با اشاره به رونمایی از برخی دستاوردهای این مرکز یادآور شد: این رونمایی‌ها در دو حوزه زیرساخت‌ها و سامانه‌های جدید است.

هاشمی دسترسی خوابگاه‌ها به اینترنت و افزایش پهنای باند را از جمله دستاوردهای این مرکز دانست و اضافه کرد: علاوه بر آن از سامانه‌های تغذیه دانشجویی، سامانه بانک نرم‌افزار و سامانه پیام‌رسان رونمایی خواهد شد.

به گفته رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران، از طریق سامانه نرم‌افزار امکان دسترسی دانشجویان به نرم‌افزارهای مورد نیاز فراهم می‌شود.