اسماعیل دلخموش: ظاهرا ماجراهای اپل و FBI تمامی ندارد. این سازمان که در مورد متهم حادثه سن‌برناردینو از اپل ‌خواست یک آیفون 5c را باز کند در یک مورد جدید خواستار باز کردن گوشی آیفون 5s یک فروشنده مواد مخدر در بروکلین شده بود. اما بر اساس جدیدترین اخبار دادستان‌های فدرال دیگر نیازی به کمک اپل ندارند و برای بار دوم و بدون نیاز به کمک اپل موفق شده‌اند قفل این گوشی را هم باز کنند. گرچه وزارت دادگستری درباره نحوه باز کردن این آیفون جدید چیزی نگفته است اما برخی منابع اطلاعاتی در گفتگو با وال استریت ژورنال گفته‌اند که متهم این پرونده یعنی «جان فنگ» خود کلمه عبور آیفون را در اختیار ماموران قرار داده. او پیش از این ادعا کرده بود کلمه عبور را فراموش کرده است.
 
قفل یک آیفون دیگر هم باز شد

باید دید از گوشی این متهم اطلاعات ارزشمندی استخراج خواهد شد یا مثل ماجرای سن‌برناردینو باز کردن آیفون بی‌ثمر خواهد ماند. البته با توجه به این‌که خود متهم کلمه عبور را در اختیار ماموران قرار داده احتمال وجود اطلاعات حساس در این گوشی چندان زیاد نیست. شاید نقطه مثبت ماجرا برای FBI این باشد که دست کم این بار بیش از یک میلیون دلار پول خرج باز کردن یک آیفون نکرده است.
 
قفل یک آیفون دیگر هم باز شد

وزارت دادگستری در تمام این موارد تاکید دارد که این اتفاقات نوعی بدعت‌گذاری برای فشار همیشگی به اپل برای باز کردن قفل هر دستگاهی نیست بلکه صرفا پرونده‌های مشخص و موردی هستند که در آنها به کمک اپل احتیاج دارند.