ملت ایران:ساعت ۴۵:۲۱ شب گذشته حرکت شی نورانی از جنوب به سمت شمال، شهر آوج به سمت قزوین در فاصله نزدیک به زمین مشاهده شده است.
این شی به رنگ سفید، به اندازه و پرنورتر از از ستاره در حال حرکت بوده است.
همچنین شی نورانی دیگری ساعت ۴ نیمه شب در آسمان روستای کوشه بردسکن در خراسان رضوی مشاهده شد که بعد از ۱۵ ثانیه از دیده ها محو شد.
سال گذشته نیز در آسمان بیشتر شهرهای کشور از جمله شهرهای تبریز, همدان, شیراز, کرج, کرمانشاه, شاهرود, مشهد و تهران اینگونه اشیا نورانی و مشکوک رویت شده بود و کارشناسان و افراد اظهار نظرهای متفاوتی را داشته اند.
باشگاه خبرنگاران نوشت سال گذشته وزارت اطلاعات استان قزوین هم رویت این شئی شامگاه پنج شنبه هجدهم خردادماه در قزوین را تایید کردند.
دیده شدن اینگونه اجسام نورانی در سالهای قبل هر از چندگاه خبرساز می شود به طوری که برخی گمانه زنی ها و ساده باوری مردم باعثرواج شایعات می شود.
برخی گفته اند ماجرای این شی به آزمایش موشک بالستیک بین قاره ای روسی به نام توپول - ام بوده است که از نظر کارکرد شباهت بسیاری با پرتابگرهای دومرحله ی یا سه مرحله ای فضاپیماها دارند با این تفاوت که مقصد نهایی آن ها به جای مداری در فضا, نقطه ای بر زمین است.
اینگونه اشیا در آسمان برخی کشورهای خارجی نیز دیده می شود. شبکه راشاتودی در اینباره نوشته است: بسیاری می گویند که این شی نورانی " یوفو " است، اما سئوال این جاست که ایا انها می توانند این چنین سریع حرکت کنند.
در ابتدا، این شی حدود یک هفته پیش در " سالت لیک سیتی " واقع در " یوتا " آمریکا دیده شد. این شی سپس در لهستان، یونان و اسلواکی هم ظاهر شد.
فیلم های منتشر شده از این پدیده نشان می دهد که این یوفو در نقاط مختلف جهان به صورت همزمان ظاهر شده است. مسیر به جا مانده از حرکت این شی کروی به مانند هیچ یک از وسائل ساخت انسان نیست.
این شی گاهی اوقات به رنگ قرمز و گاهی به رنگ نارنجی دیده شده است. همچنین، این پدیده بسیار سریع حرکت می کرده است. شاهدان عینی می گویند، زمانی که این پدیده ظاهر شد، باران سنگینی رخ داده است.
البته سال گدشته نیز همین اتفاق در آسمان چند شهر رخ داد که در نهایت مشخص شد که رزمایش سراسری پدافند غیرعامل به منظور ارزیابی واحدهای پدافندی کشور شب گذشته با موفقیت کامل به اجرا درآمده و lحتمال دارد مشاهده اشیای نورانی مربوط به این موضوع بوده باشد هرچند که با گذشت دقایقی احتمال ارتباط اشیاء نورانی با این رزمایش رد شد.
به گزارش روابط عمومی ستاد پدافند غیرعامل کشور، شب گذشته با هدف ارزیابی آمادگی واحدهای پدافندی کشور رزمایشی سراسری با عنوان طلوع فجر برگزار و با موفقیت کامل انجام شد.
رزمایش مذکور که بدون اطلاع قبلی واحدهای پدافندی انجام شد، با عکس العمل بموقع و مناسب کلیه واحدها مواجه گردید و با موفقیت کامل به پایان رسید.
این پدیده در کشورهای منطقه از جمله ایران، آذربایجان، سوریه، ارمنستان، لبنان، قزاقستان، و در سرزمین های اشغالی مشاهده و توسط مردم و نهادهای امنیتی در این کشورها گزارش شد.
این در حالیست که شبکه آمریکایی ان بی سی، شیء نورانی دیده شده را مربوط به آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای روسیه اعلام کرده است.
درباره مشاهده این شی در شب گذشته هنوز هیچ مرجع رسمی اظهار نظر نکرده است