کلاهبردارانی که با نام خبرنگار واحد مرکزی خبر از سازمان‌ ها و نهاد های دولتی، کارخانه‌ها و شرکت‌ ها اخاذی می‌کردند، دستگیر شدند.

سردار سرتیپ محمدیان، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: کلاهبرداران در تماس با مسئولان، مدیران و روابط عمومی‌ های سازمان‌ ها و نهادها خود را خبرنگار معرفی و عنوان می‌کردند قصد دارند برنامه‌های ویژه و ۱۵ دقیقه‌ ای را برای آن سازمان و نهاد تهیه کنند.

وی افزود: این کلاهبرداران هزینه و حق الزحمه‌ای برای تهیه برنامه مطالبه نمی‌کردند و مطالبات آنان هزینه‌های حمل و نقل و لوازم مورد نیاز برای تهیه برنامه را شامل می‌شد که معمولاً از ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان بود.

محمدیان گفت: تاکنون صد فقره شکایت از این کلاهبرداران شده که همه در حال رسیدگی است و در این زمینه ۳ نفر دستگیر شدند.

یکی از متهمان گفت: نزدیک به شش ماه با نهادها و سازمان‌ ها مکاتبه و تماس تلفنی داشتیم و در این مدت نزدیک به ۱۴۰میلیون به دست آوردیم.

وی افزود: معمولاً با دفاتر مدیران کل تماس می‌گرفتیم و آنان نیز این موضوع را به روابط عمومی ها اطلاع می‌دادند و در کمتر از ۱۲ ساعت پولی که مطالبه کرده بودیم به حساب ما واریز می‌کردند.
متهم گفت: متأسفانه سازمان‌ ها و نهادها برای اینکه خودشان را مطرح کنند بدون هیچ گونه فکری و بدون اینکه ما را ببینند به راحتی پول را پرداخت می‌کردند.

متهم اصلی که معمولاً خود را به جای مرآتی خبرنگار واحد مرکزی خبر معرفی می کرد، افزود: قبلاً با شبکه‌های بیگانه همکاری داشتم از جمله شبکه مهاجر که برنامه سازی می‌کردم و مدیر پخش این شبکه بودم و همچنین ایران موزیک را تأسیس کردم که به زندان رفتم و بعد از آن شروع به کلاهبرداری کردم.

وی ادامه داد: در مدت کلاهبرداری حتی توانستم با یکی از وزرا تماس بگیرم و از وی درخواست تولید برنامه با همان عنوان خبرنگار واحد مرکزی خبر کنم که وی موافقت کرد و بنده را به مدیران کل دیگر ارجاع داد.

متهم افزود: در تماس با مسئولان عنوان می کردم که برنامه‌های ۱۵ دقیقه‌ای برای فعالیت‌های آن مجموعه تهیه خواهم کرد که این برنامه‌ها بعد از اخبار پخش خواهد شد و یا حتی آنان را به گفتگوی ویژه خبری دعوت می‌کردم.

وی گفت: بعد از واریز شدن پول‌ها به حساب، دیگر قطع ارتباط می‌کردم و جوابی نمی‌دادم.

این کلاهبردار افزود: پول‌ها معمولاً به کارت‌های بانک که معمولاً از سارقان و معتادان خریداری می‌کردم واریز می‌شد و بعد از دو سه فقره کلاهبرداری کارت‌ها را نابود می‌کردم.

مدیرکل اخبار استان‌های خبرگزاری صدا و سیما نیز گفت: ۴-۵ ماهی بود که از واحدهای صنعتی، دولتی و از اقصی نقاط کشور تماس می‌گرفتند و عنوان می کردند که مبلغی را به حساب ریخته‌اند و می گفتند گروه خبری کی می‌آید؟

موسوی افزود: این تماس‌ها زیاد شد که بلافاصله به حراست سازمان صدا و سیما اطلاع داده شد.

وی گفت: حوزه معاونت خبر برای پوشش خبری و تهیه برنامه‌های خبری به هیچ عنوان وجهی را دریافت نمی‌کند و اگر روابط عمومی و دفاتر مسئولان آن سازمان‌ها و نهادها تماسی را با صدا و سیما و معاونت خبر می‌گرفتند شاید دیگر این مشکلات پیش نمی‌آمد.