این روزها ظاهرا برخی مردم از درمان‌های شیمیایی ناامید شده و با درمان گیاهی در پی احیای سلامت خود هستند. با توجه به اینکه کم نیستند مراکز درمانی طب سنتی مجاز اما اغلب شاهد فعالیت برخی افراد خاطی یا شبه‌پزشکان هستیم که به نوعی پا از گلیم خود فراتر گذاشته و بدون گذراندن هیچ دوره و تخصصی مبادرت به طبابت در این زمینه می‌کنند. در واقع برخی کج‌فهمی‌ها و بزرگنمایی‌ها در زمینه درمان‌های گیاهی در روی آوردن برخی افراد به درمان گیاهی مزید بر علت شده است.

یکی از مراکز درمان طب سنتی در مرکز شهر حوالی میدان جمهوری شهرتی به دست آورده است. این مرکز از یک ساختمان قدیمی تشکیل شده است و تا چشم کار می‌کند ردیف به ردیف بیمارانی با امراض گوناگون نشسته و منتظرند تا وقت درمانشان سر برسد. فاطمه شریفی ۵۰ ساله یکی از بیماران در این مرکز منتظر است تا با پزشک و رئیس این مرکز صحبت کند. درباره حضورش در این مکان به «آرمان» می‌گوید: تعریف و تمجید اطرافیان باعثشد تا ۶ ماه پیش برای درمان درد کتفم به این مرکز مراجعه کنم.

پزشک این مرکز هم دلیل کتف‌دردم را افتادگی شانه تشخیص داد و بنا بر تشخیص پرستاران این مرکز هم برای درمان مبادرت به ماساژ و کشیدن دستان و کتف‌هایم کردند که در نتیجه این اقدام باعثبی‌تحرکی دستانم شد. او می‌افزاید: بعد از این عمل درد امانم را بریده بود. به پزشک ارتوپد مراجعه کردم و با انجام ام. آر. آی متوجه شدم که درد دستانم به دلیل آرتروز گردن است و درمان‌های سنتی در این مرکز نه‌تنها ثمربخش نبوده بلکه منجر به بروز دیگر نارسایی‌ها و دردهای مفصلی و عضلانی شده است.

درمانی نافرجام برای هراس از بیهوشی!

در یکی از اتاق‌های این مرکز افراد ردیف به ردیف نشسته و منتظرند تا تحت زالودرمانی قرار بگیرند. زهرا ۶۰ ساله درباره دلیل حضورش در این مرکز به «آرمان» می‌گوید: چند سالی است که در ناحیه گردنم شاهد رشد غدد فراوانی هستم و با اینکه تاکنون دوبار مبادرت به زالودرمانی کرده‌ام اما تاکنون نه‌تنها هیچ تغییری دیده نشده بلکه تعداد این غدد هم افزایش یافته است. او می‌افزاید: اولین‌بار که زالودرمانی را انجام دادم، خونریزی در موضع گردن قطع نمی‌شد و با اینکه روز بعد از درمان هم تعطیل بود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی هم با شنیدن داستان زالودرمانی مسئولیت درمانم را برعهده نمی‌گرفتند. این زن میانسال می‌گوید: «با اینکه تاکنون این اقدامات چندان تغییری در فرایند درمانم نداشته است اما از اینکه در اتاق عمل برای تخلیه این غده‌ها بیهوش شوم، هراس دارم.»

فروش محصولاتی که چندان اصل نیست

در چهارراه تهرانپارس مطبی به نام طب سنتی وجود دارد. در و دیوار مطب پر شده از بروشورهایی از خواص داروهای گوناگون. پزشک مطب نیز یک به یک بیماران را ویزیت می‌کند و در حین معاینات نکاتی در زمینه نحوه صحیح نشستن و طبخ صحیح غذا و برخی نصایح عامه‌پسند را به هر فرد بازگو می‌کند و این صحبت‌ها برای برخی افراد بسیار خارق‌العاده است. به نظر او همه بیماری‌های افراد به دلیل نارسایی‌های روحی و تغذیه‌ای است.

در کنار مطب طب سنتی داروخانه‌ای از محصولات طبیعی و لوازم بهداشتی و درمانی به چشم می‌خورد. محمد، صاحب این داروخانه درباره کیفیت محصولات موجود در این مغازه به «آرمان» می‌گوید: اغلب این محصولات از دل طبیعت یافت می‌شود و با بو کردن می‌توان پی به اصل بودن آنها برد. با توجه به اینکه اغلب محصولات موجود در این داروخانه با دیگر فروشگاه‌ها هیچ تفاوتی ندارد اما باز فروشنده روی اصل بودن محصولاتش پافشاری می‌کند.

جلوی شیادی‌ در درمان‌های گیاهی گرفته شود

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس درباره کم و کیف درمان‌های گیاهی به «آرمان» می‌گوید: باید همه مراکز فعال در زمینه درمان گیاهی و سنتی مبادرت به اخذ مجوز از سوی وزارت بهداشت و درمان کنند. حسینعلی شهریاری می‌افزاید: بنابر قانون نظام پزشکی شهروندان می‌توانند از پزشکانی که بدون مجوز و تخصص مبادرت به طبابت می‌کنند به مقامات قضائی و پزشکی شکایت ببرند تا جلوی فعالیت‌ها در این زمینه گرفته شود.

به گفته او چند سالی است که مراکز طب سنتی و داروهای گیاهی متعدد راه‌اندازی شده و برای افراد نیز تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شده است اما شاهد ورود افرادی پزشک‌نما در این زمینه هستیم که به‌طور قانونی می‌توان با آنها برخورد کرد و از فعالیتشان جلوگیری کرد. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تاکید می‌کند: باید با ارتقای آگاهی مردم در پی کاهش مشکلات درمانی در جامعه بود، آن هم به این دلیل که وقتی مردم بدون بررسی و تحقیق سلامت خود را به دست افرادی بی‌تخصص می‌دهند بی‌شک دچار آسیب‌های فراوانی خواهند شد.

شهریاری تاکید می‌کند: متاسفانه بنابر شواهد موجود در صورت بروز آسیب، دست مردم برای شکایت به جایی بند نیست اما با سپردن فرایند درمان به پزشک مربوطه در صورت بروز تخلفات بنا بر قانون می‌توان جلوی فعالیت آنها را گرفت. به گفته او در زمینه توجه به طب گیاهی یا سنتی از سوی وزارت بهداشت و درمان اقدامات لازم انجام شده است و پزشکان به راحتی می‌توانند داروهای گیاهی را تجویز کنند. داروهای گیاهی با تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به وفور در داروخانه‌ها یافت می‌شود.

رئیس کمیسیون بهداشتی مجلس تاکید می‌کند: برخی پزشکان عمومی مبادرت به انجام حجامت، بادکش یا زالو انداختن می‌کنند، در واقع این اقدامات هم به نوبه خود نیازمند اخذ تخصص و گذراندن دوره آموزشی است، باید توجه داشت که پزشکان عمومی فقط با گذراندن یک دوره می‌توانند مبادرت به طبابت و انجام فعالیت‌هایی از جمله حجامت، بادکش و… ‌کنند. به گفته او در جامعه شاهد شیادی‌های فراوان در زمینه طب سنتی هستیم و باید در اسرع وقت جلوی فعالیت این افراد خاطی گرفته شود.
شهریاری می‌افزاید: در اصل مردم با کسب مهارت‌ها و شناخت‌های لازم نباید خود را در اختیار افراد سودجو قرار دهند، برای مثال چندی پیش شاهد تجویز حجامت برای درمان دیسک کمر از سوی یکی از پزشک‌نماها بودیم. با توجه به اینکه حجامت برای درمان برخی از بیماری‌ها موثر است اما همه پروسه درمان در آن خلاصه نمی‌شود. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس تصریح کرد: امروزه عصر ارتباطات و تکنولوژی است و دیگر نباید مردم تحت‌تاثیر افراد سودجو قرار بگیرند بلکه با مشاهده چنین اقداماتی باید هر فرد خود را مسئول بداند و وزارت بهداشت و درمان و سازمان نظام پزشکی را از فعالیت‌های این مراکز آگاه کند. این درحالی است که در تابلوی سردر مراکز طب سنتی معتبر تایید وزارت بهداشت و درمان حک شده است.