معاون کنسولی و امور ایرانیان درباره اتفاق رخ داده برای دو نوجوان ایرانی در عربستان، گفت: وزارت خارجه مراتب اعتراض خود را در یادداشتی به کاردار عربستان در تهران ارایه کرده است.

حسن قشقاوی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی در پاسخ به این سوال که برخورد وزارت خارجه با اتفاقاتی که برای دو نوجوان ایرانی هنگام خروج از عربستان رخ داد، چه بوده است؟ افزود: سرکنسول ایران در عربستان اطلاع می دهد که هنگام خروج یکی از کاروان های زیارتی دو نوجوان توسط پلیس فرودگاه بازرسی می شوند.

وی ادامه داد: در هنگام بازرسی توسط دستگاه از این دو نوجوان، آژیر دستگاه به صدا درمی آید و دو پلیس فرودگاه جده از دو نوجوان می خواهند که برای بازرسی های بیشتر به جایگاه خاصی بروند.

قشقاوی اضافه کرد: بازگشت آن ها با تاخیر همراه می شود و اعضای کاروان متوجه می شوند که تعرض جنسی به این دو نوجوان صورت گرفته و یا در حال انجام است.

وی تصریح کرد: اولین فردی که در جریان قرار می گیرد مسئول کنسولی وزارت امور خارجه در کنسولگری ایران در جده بود و وی به سرعت وارد صحنه می شود و تمامی امکانات و مقدمات برای تشکیل پرونده را انجام می دهد یعنی تحقیق میدانی و در جریان قرار دادن رییس پلیس فرودگاه جده.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: سپس پلیس امنیت فرودگاه همه نیروهای فرودگاه را احضار می کند و پس از به صف کردن آن ها از قربانیان می پرسد که چه کسانی بودند، این همکاری خود پلیس فرودگاه جده از آغاز کار بوده است و بعد پرونده به صورت مقدماتی تشکیل شده و عربستانی ها نیز خود معترض می شوند که باید این دو پلیس خلافکار هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی محاکمه شوند.

قشقاوی ادامه داد: با پیگیری مسئول کاروان و سازمان حج و زیارت دو مامور متخلف بازداشت شده و سپس سرکنسول ایران اعتراض می کند و چون در ایام تعطیلات بود بلافاصله یک روز پس از اتمام تعطیلات چگینی مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه، اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را به کاردار عربستان ابلاغ کرده و خواهان اشد مجازات برای خاطیان می شود.

وی تاکید کرد: خود عربستان نیز هم شرعا و هم قانونا مدعی می شود چون ماموران در هنگام وظیفه چنین عملی انجام داده اند به همین دلیل عربستانی ها نیز گفتند برخورد با این اتفاق حیثیتی است و ما خواهان اشد مجازات شرعی و قانونی برای خاطیان هستیم.

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: من نمی دانم چه اعتراضی به وزارت خارجه وارد است؛ ما که یادداشت اعتراضی دادیم. برخی ها هم انتقاد می کنند که اطلاع رسانی بیهوده است و ما نیز می گوییم چون معذوریت اخلاقی داشتیم و چون خانواده قربانیان شاید خواستار برملاشدن این موضوع نباشند به همین دلیل آن را رسانه ای نکردیم.

گزارش سازمان حج درباره تجاوز

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با بیان اینکه تجاور به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه عربستان در حال پیگیری است گفت: مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در این رابطه ورود نیافته است.

علی مرعشی در رابطه با تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه عربستان اظهار کرد: ستاد حج و زیارت شکایتی را در این رابطه مطرح کرده ولی ما به این مسئله ورود نیافته‌ایم.

وی افزود: این دو نوجوان هر دو پسر بوده و به همراه خانواده سفر کرده بودند ولی جزئیات این حادثه را از سازمان حج و زیارت سوال کنید چرا که بنده در جریان جزئیات بیشتر این موضوع نیستم.