دو مرد که در جنایت‌های جداگانه‌ ای مرتکب قتل شده بودند، در آستانه محرم با رضایت اولیای دم از چوبه‌دار نجات یافتند. در نخستین پرونده مرد جوانی به نام امیر پس از ارتباط با زنی، شوهر او به نام حسین را در سال ۸۵ کشت و جسدش را در جاده مخصوص کرج به آتش کشید.

رسیدگی به این پرونده هنگامی آغاز شد که مردی با مراجعه به پلیس آگاهی مدعی شد برادرش پنج ماه است که مفقود شده و وقتی چهار ماه قبل شکایت کردیم همسر برادرم مدعی شد او پیدا شده اما با گذشت پنج ماه هیچ نشانه‌یی از او به دست نیامده است.

با طرح شکایت، همسر مرد مفقود شده به ماموران گفت که همسرم روز ۲۳ خرداد از خانه خارج شد و دیگر برنگشت. درحالی که تحقیقات در این باره ادامه داشت مرد جوان با مراجعه دوباره مدعی شد فردی ناشناس با او تماس گرفته و از قتل برادرش به دست همسر و مردی ناشناس خبرداده است.

با اعلام این موضوع همسر حسین دستگیر شد و در بازجویی‌ها به ارتباط با مردی به نام امیر و قتل همسرش از سوی او اعتراف کرد. با دستگیری امیر پرونده برای رسیدگی به شعبه ۷۴ دادگاه کیفری ارسال و جلسه محاکمه متهمان دی ماه سال ۸۷ برگزار شد.

امیر در جلسه دادگاه گفت: من با زهره نسبت فامیلی داشتم اما به او علاقه‌مند شدم به دلیل شغل همسرش به خانه آنها رفت و آمد داشتم. روز حادثه نیز درخانه‌شان بودم که همسرش آمد و با هم درگیر شدیم و او را به قتل رساندم. بعد قتل با کمک زهره جسد را لای پتو پیچیده و با بردن در جاده قدیم کرج جسد حسین را به آتش کشیدیم.

با اعترافات متهمان و اظهارات دختر مقتول قضات دادگاه امیر را به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم کردند. با تایید حکم از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مرد قاتل در یک قدمی اعدام قرار گرفت اما خانواده مقتول با توجه به در پیش بودن ماه محرم از قصاص قاتل پسرشان گذشت کردند.

قتل در نزاع

در پرونده دیگر، دهم اسفندماه سال ۸۶ ماموران کلانتری ۱۱۶ مولوی پس از تماس‌های اهالی این خیابان در جریان نزاع خونینی قرار گرفتند. در جریان این درگیری پسر جوانی که از ناحیه سینه مورد اصابت جسم نوک تیز قرار گرفته بود جانش را از دست داد.

در تحقیقات از شاهدان نزاع صاحب یکی از مغازه‌های محل به ماموران گفت: ساعتی قبل برادر سعید سراسیمه به مغازه‌ام آمد ومدعی شد برادرش را کتک می‌زنند. وقتی به محل حادثه رفتیم او با یکی از دوستانش به نام احمد در حال دعوا بود که ناگهان قاتل ضربه‌یی به سینه مقتول زد و با موتور یکی از دوستانش فرار کرد.

با شناسایی هویت قاتل تحقیقات برای دستگیری او آغاز و احمد اواخر فروردین ماه سال ۸۷ دستگیر شد. با اعترافات قاتل، جلسه دادگاه متهم در آخرین روز خردادماه سال ۸۸ در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری برگزار شد.

احمد در جلسه دادگاه درباره جزییات قتل گفت: روز حادثه با مقتول و دوستانم در خانه مادربزرگم مشغول کشیدن قلیان و خوردن مشروب بودیم. مقتول با شیشه قلیان به سمتم حمله کرد که دوستانم ما را جدا کردند.

شب به همراه چند دوستم در مغازه بودم که سعید را در محل دیدم. باردیگر با هم درگیر شدیم و او را با گزن خراطی کشتم و با موتور یکی از دوستانم از محل فرار کردم.

با اعترافات احمد قضات وی را به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم کردند که این حکم با تایید شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور در مرحله اجرا قرار گرفت.

در حالی که قاتل ۲۰ ساله در یک قدمی اعدام بود با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی خانواده سعید با حضور در دادسرا قاتل فرزندشان را به مناسبت ماه محرم بخشیده و به این پسر جوان زندگی دوباره دادند.