ملت ایران: سه زورگیر بعد از سوارکردن مسافران با تهدید چاقو اموال آنها را غارت می کردند. این متهمان برای شناسایی نشدن توسط پلیس خودروهای مورد استفاده در سرقت ها را روزانه ۳۰۰هزارتومان کرایه می کردند.

فردی روز هشتم فروردین با مراجعه به کلانتری چیتگر به ماموران اعلام کرد توسط سرنشینان خودروی پژو ۲۰۶ نقره ای رنگی که شماره پلاک آن را یادداشت کرده است، مورد زورگیری قرار گرفت و سارقان پس از سرقت، وی را با چشمان بسته از خودرو پیاده و فرار کردند. این مرد پس از معرفی به اداره پنجم پلیس آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «ساعت ۲۱:۳۰ روز حادثه در جاده مخصوص به سمت تهرانسر، سوار پژو ۲۰۶ نقره ای شدم. سرنشینان پژو پس از طی مسیر کوتاهی با تهدید سلاح سرد از من زور گیری کردند و لپ تاپ، گوشی تلفن همراه و چک ۱۵میلیون تومانی مرا گرفتند.»

کارآگاهان با بررسی پرونده سرقت های مشابهی که در پوشش مسافرکش انجام شده بود، اطلاع پیدا کردند سارقان علاوه بر چندفقره زورگیری با پژو ۲۰۶ نقره ای از انواع خودروهای پراید سفید، نقره ای و نوک مدادی مشکی نیز برای جرایم شان استفاده و بیشتر طعمه های خود را در مناطق غرب تهران به ویژه در محدوده میدان آزادی سوار و در تمام موارد با تهدید چاقو، اسپری و شوکر اقدام به ضرب و جرح مالباختگان کرده و آنها را پس از سرقت، با چشمان بسته از خودرو بیرون انداخته و متواری شده اند.

یکی از مالباختگان در این باره به کارآگاهان گفت: «ساعت ۲۰:۴۵ روز حادثه در میدان آزادی برای گرفتن تاکسی به مقصد ایستگاه مهرآباد ایستاده بودم که راننده پرایدسفیدرنگی مرا به عنوان مسافر سوار کرد.، یکی از سرنشینان پراید ناگهان در دوربرگردان فرودگاه با تهدید چاقو دو کارت عابربانک را از جیبم خارج کرد. درحالی که ابتدا قصد مقاومت داشتم، آنها با ضربات چاقویی که به سر و کمرم زدند مرا مجبور کردند رمزهایم را در اختیارشان بگذارم. آنها پس از اطمینان از صحت رمز، مرا در خیابان رها و فرار کردند.»

کارآگاهان با بررسی اظهارات مالباختگان و از طریق تجزیه و تحلیل پلاک خودروهای اعلام شده، موفق به شناسایی تعدادی از خودروهای استفاده شده در سرقت ها شدند و از این طریق مرد ۳۳ساله ای را به نام «علی» در شهریار دستگیر کردند. «علی» در اعترافاتش منکر حضور خود در سرقت ها شد اما ضمن معرفی اعضای گروه سارقان توضیح داد با اطلاع کامل از اینکه سه دوستش سارق هستند، خودروها را به صورت قولنامه خریداری می کرد و به آنها کرایه می داد و روزانه ۳۰۰هزارتومان کرایه می گرفت. با شناسایی مردی به نام «فرزاد» به عنوان یکی از متهمان پرونده، کارآگاهان فهمیدند وی یکی از مجرمان سابقه دار است که هفت مرتبه دستگیر شده و شش سال محکومیت قطعی به اتهام سرقت های به عنف تحت پوشش مسافرکش، دارد.

در همین اثنا فاش شد سارقان پس از سرقت عابربانک های متعلق به مالباختگان اقدام به خرید طلا، سکه یا ارز از طلافروشی ها و صرافی های سطح شهر تهران کرده اند. با شناسایی این مراکز و بررسی تصاویر دوربین های مداربسته آنها، تصاویر یکی از اعضای گروه به دست آمد و مرد طلافروشی درباره این سارق به کارآگاهان گفت: «مشغول جمع کردن ویترین مغازه بودم که جوانی به طلافروشی آمد و درخواست خرید سرویس طلا با وزن زیاد و قیمت بالا کرد. زمانی که قیمت سرویس را به او اعلام کردم، بدون هیچ گونه چون و چرا و پول را با عابر بانک پرداخت کرد و سرویس را تحویل گرفت.»

کارآگاهان در نهایت با جمع آوری مدارک موجود هر سه متهم را در منطقه شهریار دستگیر کردند و به ارتکاب سرقت های متعدد در تهران، کرج، اسلامشهر، شهریار و… اعتراف کردند. سرهنگ علی غیاثوند، معاون مبارزه با سرقت های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، در تایید این خبر گفت: «با شناسایی متهمان از سوی ده ها مالباخته و اعترافات اولیه متهمان درخصوص استفاده از خودروهای مختلف، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر شد و متهمان برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی قرار گرفتند. لذا از کلیه مالباختگانی که به این شیوه و شگرد مورد سرقت، تهدید یا ضرب و جرح قرار گرفته اند، دعوت می شود برای شناسایی متهمان به این اداره مراجعه کنند.»


روزنامه شرق