ملت ایران: اواخر آبان ماه سال گذشته بود که انتشار آگهی گم شدن دختری ۱۱ ساله در فضای مجازی سبب شد همچنان بعد از گذشت شش ماه از انتشار این آگهی استمداد، کاربران اینترنتی آن را دست به دست می چرخانند غافل از آنکه دیگر نیازی به پیدا شدن آن دختر نیست بلکه حالا معمای چگونگی مرگ او نیازمند گره گشایی است.

در این آگهی که اکثر کاربران اینترنتی چه در ایمیل ها و وبلاگ هایشان و چه در سایت های اجتماعی آن را بازانتشار می دهند تصویر دختری با مقنعه دیده می شود. زیر این تصویر نیز نوشته شده «عکس متعلق به دختری ۱۱ ساله به نام آیدا با مشخصات موهای بلند مشکی، رنگ چشم مشکی، از روز دوشنبه تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۱ ساعت سه بعدازظهر از منزل در محدوده بلوار فردوس غرب خارج شده و تاکنون مراجعت نکرده است.»

در حالی که کاربران اینترنت همچنان با بازانتشار تصویر اطلاعیه گم شدن آیدا از همدیگر برای یافتن او کمک می خواهند و به اصطلاح این اطلاعیه را به اشتراک می گذارند مدت هاست که خانواده آیدا به سوگ او نشسته اند و سعی می کنند با غم از دست دادن دخترشان کنار بیایند. براساس گزارش پلیس به خانواده این دختر آیدا روز ۲۹ آبان ماه در پی خروج از خانه و حادثه یی که هیچ کس از کیفیت آن باخبر نیست ضربه یی به سرش خورده و جان باخته است. جسدش اطراف «قلعه حسن خان» کشف شد و پلیس آگاهی تهران کشف جسد این دختر را تایید کرده است.

آیدا چگونه در راه آموزشگاه گم شد؟
خانواده «آیدا» ۱۱ ساله، ساعت سه بعدازظهر آن روز پاییزی که او از خانه خارج شد تا به آموزشگاه زبان حوالی خانه شان در محدوده بلوار فردوس غرب برود هیچگاه فکر نمی کردند که این راه بازگشتی ندارد. آنها حتی تصور نمی کردند زمانی تصویر دخترشان در آگهی های افراد مفقودی چندماه در فضاهای مجازی توسط کاربران اینترنتی دست به دست بشود. بازانتشار این تصویر تا نوروز امسال نیز ادامه داشت. در همان روزهای پاییزی یک بار خبرنگار «اعتماد» با شماره هایی که در آگهی ارائه شده بود تماس گرفت ولی خانواده او خواستار آن بودند که چیزی در این باره در مطبوعات منتشر نشود.

پدر این دختر ۱۱ ساله از خبرنگار ما خواست تا زمانی که پلیس اطلاعات بیشتری به دست نیاورده از اطلاع رسانی خبر در مطبوعات خودداری کنیم. اما از این ماجرا پنج ماه نگذشته بود که این بار بعد از سپری شدن ۱۹ روز از آغاز سال نو دوباره با بازانتشار آگهی گم شدن این دختر ۱۱ ساله در فضاهای مجازی اطلاع رسانی شد.

گزارش خبرنگار «اعتماد» از پیگیری دوباره این تصویر حاکی از آن است که او در بیست و نهمین روز از پاییز سال گذشته برای رفتن به کلاس زبان از خانه شان که در محدوده بلوار فردوس غربی است از منزل خارج شده و به طرز مشکوکی ناپدید شده است. «اعتماد» در بررسی های بیشتر دریافت که جنازه این دختر ۱۵ روز پس از ناپدید شدنش حوالی «قلعه حسن خان» پیدا شده است. پدر آیدا این بار به خبرنگار «اعتماد» گفت که آیدا پیدا شده است و از ادامه صحبت با خبرنگار ما خودداری کرد.

علت اصلی مرگ آیدا چه بود؟
یکی از شماره هایی که در آگهی اعلام فقدانی این دختر درج شده بود شماره دایی آیدا بود. او درباره گم شدن خواهرزاده اش به «اعتماد» گفت: آیدا بعضی از روزها به کلاس زبان می رفت. او طبق معمول همیشه ساعت سه بعدازظهر از خانه بیرون آمد و خانواده اش به خیال اینکه او تا چند ساعت دیگر از کلاس برمی گردد، منتظر ماندند اما ساعت ها از برگشت آیدا به خانه گذشت. دایی آیدا همچنین درباره آن روز افزود: چون خانواده اش از تاخیر طولانی او نگران شدند، به جست وجوی دخترشان به سمت آموزشگاه زبان و خانه دوستان و هر جای دیگری که بشود فکرش را کرد رفتند، اما آیدا نه به کلاس رفته بود نه جای دیگری. وی در ادامه تشریح آنچه در زمان گم شدن خواهرزاده اش بر خانواده ایشان گذشت، افزود: خانواده خواهرم زمانی که هیچ اثری از آیدا پیدا نکردند و مطمئن شدند که اتفاقی برای او افتاده است به اداره آگاهی رفته و شکایتی مطرح کردند.

دایی این دختر توضیح داد: ما در روزهای نبود آیدا همچنان امیدوار بودیم که او زنده است و به خانه بازمی گردد اما بعد از گذشت ۱۵ روز، یعنی در دوازدهمین روز از آذرماه سال گذشته، ساعت ۱۰ صبح ماموری از اداره آگاهی تماس گرفت و از کشف جسد دختری ۱۱ ساله خبر داد. زمانی که برای شناسایی هویت جسد به پزشکی قانونی رفتیم متاسفانه با پیکر بی جان آیدا روبه رو شدیم.

دایی آیدا علت مرگ خواهرزاده اش را تصادف اعلام کرد و به «اعتماد» گفت: او بر اثر ضربه یی که به سرش وارد شده جان خود را از دست داده است و عامل این حادثه، پیکر بی جان آیدا را رها کرده و متواری شده است.

فرضیه هایی برای بررسی چگونگی مرگ آیدا
آگهی گم شدن آیدا در حالی از شش ماه پیش تاکنون در سایت های اجتماعی از سوی کاربران اینترنت دست به دست می شود که جسد آیدا ۱۵ روز پس از گم شدنش توسط عوامل گشت زنی پلیس پیدا شد.

حال به نظر می رسد فاصله محل کشف جسد آیدا تا محل زندگی و آموزشگاه زبانش سوال های بسیاری را از ذهن می گذراند. این سوال ها فرضیه هایی جنایی را درباره مرگ «آیدا» طرح می کند.

در فرضیه نخست می توان چنین پنداشت که او احتمالا قربانی یک کودک آزاری شده و کودک آزار پس از قتل این دختربچه جسدش را حوالی «قلعه حسن خان» رها کرده است.

با توجه به آنچه در دی و بهمن سال گذشته در شهرستان بهارستان روی داد و جوانی به نام مرتضی که ۳۰ ساله است به اتهام آزار و اذیت و همچنین قتل دو پسر به نام های «امیرعلی» و «امیرمهدی» دستگیر شد به نظر می رسد این دختربچه نیز قربانی چنین حادثه یی شده باشد و فردی او را ربوده و پس از قتل در محدوده «قلعه حسن خان» جسدش را رها کرده باشد.

فرضیه دوم برمبنایی دیگر قابل طرح است. ممکن است وقتی «آیدا» در حال رفتن به آموزشگاه بوده راننده خودرویی با او تصادف کرده و ضربه منجر به مرگ به سر این دختربچه ناشی از تصادف بوده باشد.

برپایه این فرض ممکن است راننده خودرو ترسیده و به جای انتقال کودک به بیمارستان با توجه به مرگ او گمان برده، رها کردنش در جایی به دور از چشم می تواند صورت مساله را پاک کند.

با این حال هنوز کارآگاهان پلیس جنایی تهران در حال بررسی این پرونده هستند ولی هنوز سرنخی برای تایید یا رد هر کدام از فرضیه هایی که مطرح شد به دست نیامده است. به نظر می رسد کاربران فضای مجازی اینک بهتر است درباره سرنخ های احتمالی درباره چگونگی مرگ این دختربچه از همدیگر استمداد بطلبند و مطلب را به اشتراک بگذارند.