حادثه تلخ و مرگباری که جمعه گذشته در خراسان رضوی رخ داد، نخستین حادثه شهربازی ها در سال جدید بود که نشان داد هنوز دستگاه های بازی در کشور نیازمند رسیدگی و نظارت بیشتری هستند.

این ماجرای دلخراش گرچه جان ۲کودک را گرفت اما خوشبختانه سومین کودکی که در این حادثه آسیب دیده بود، از خطرمرگگریخت و صبح دیروز از بیمارستان مرخص شد. رضا قلی زاده همان کودک ۳.۵ ساله ای است که همراه ۲پسربچه ۶ و ۹ساله روی سرسره بادی منطقه کاخک شهرستان گناباد سرگرم بازی بود که ناگهان سرسره ترکید و حادثه مرگباری را رقم زد.

پدر رضا می گوید: ما اهل بیرجند هستیم و برای زیارت به مشهد رفته بودیم. روز جمعه در حال برگشت به شهرمان بودیم که وقتی به منطقه کاخک در شهرستان گناباد رسیدیم، تصمیم گرفتیم برای ناهار توقف کنیم. همانجا بود که شنیدیم در آن حوالی مقبره امامزاده ای به نام سلطان محمدعابد است.

راهی آنجا شدیم و پس از زیارت، سفره ناهار را پهن کردیم. پسرم رضا ۳.۵ ساله است. در آن اطراف یک سرسره بادی بود و پسرم اصرار کرد که برود و آنجا بازی کند. من و همسرم هم او را بردیم و سوار سرسره کردیم. درحالی که پسرم سرگرم بازی بود، من از سرسره فاصله گرفته بودم و حدود ساعت ۳بعد از ظهر بود که ناگهان صدای مهیبی به گوش رسید. برگشتم و دیدم سرسره ترکیده است. در چشم بر هم زدنی جمعیت زیادی در محل حادثه جمع شدند. خودم را به آنها رساندم و وحشتزده کنارشان زدم. پسرم مهدی را دیدم که گوشه ای افتاده است. به غیراز او ۲پسربچه دیگر به نام امید صولتی و مصطفی بنی اسد هم به خاطر ترکیدن سرسره بادی به اطراف پرت شده بودند.

مرد جوان ادامه می دهد: مردم جیغ می کشیدند و فریاد می زدند. راننده یک پژو با عجله ۲پسربچه دیگر را سوار ماشینش کرد و راهی درمانگاه شهیدبهشتی کاخک شد. من هم سراسیمه پسرم را در آغوش گرفتم و با ماشین خودم به طرف درمانگاه حرکت کردم. وقتی به آنجا رسیدیم، گفتند که امکانات ندارند و باید بچه ها را به گناباد ببریم. هر سه پسربچه را به بیمارستان بیدخت گناباد بردیم و آنجا هم گفتند که باید به مشهد منتقل شوند. همان موقع بود که یکی از بچه ها به نام مصطفی بنی اسد که آسیب بیشتری دیده بود، جانش را از دست داد.

او و خانواده اش هم مسافر بودند که در بین راه تصمیم گرفته بودند برای استراحت در کاخک توقف کنند که این حادثه برای پسرشان رخ داد. مصطفی از ناحیه سر، کمر و دست به شدت آسیب دیده بود که جان باخت. پسر من و امید صولتی هم به بیمارستان امدادی مشهد منتقل شدند اما در بین راه امید هم به خاطر شدت آسیبی که دیده بود جانش را از دست داد. در بین آنها فقط پسر من بود که آسیب کمتری دیده بود. او از ناحیه دست و جمجمه صدمه دیده بود که در بخش اطفال بستری شد و خوشبختانه از خطر مرگ گریخت و صبح دیروز از بیمارستان مرخص شد.

برخورد با مقصران

پس از این حادثه مرگبار سردار امیری مقدم، فرمانده پلیس استان خراسان رضوی درباره برخورد پلیس با عاملان و مقصران این حادثه گفت: در حال حاضر تحقیقات پلیسی ادامه دارد و درصورتی که در نتایج تحقیقات، تخلفی از جانب مسئولان مربوطه احراز شود حتما با آن برخورد خواهیم کرد اما تاکنون فردی دستگیر نشده و همانطور که گفتم تحقیقات پلیسی ادامه دارد اما آنچه می توان گفت این است که بخشی از این وسیله دارای پوسیدگی و فرسودگی بوده و همین موضوع سبب ترکیدگی سرسره بادی شده است. وی تصریح کرد: شکایتی از سوی خانواده های این افراد به دست ما نرسیده و درصورتی که شکایتی مطرح شود، حتما به آن رسیدگی خواهیم کرد، البته در حال حاضر نیز رسیدگی به این موضوع ادامه دارد و محل وقوع حادثه نیز تا اطلاع ثانوی پلمب شده است.