ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی ضمن دفاع از خطوط هوایی این کشور، شرکت بوئینگ را به دلیل ساخت تجهیزات ارتباطی که به سهولت قابل غیرفعال شدن هستند مقصر حادثه هوایی این کشور معرفی کرد.

وی از بوئینگ خواست در این مورد توضیح دهد که چگونه سیستم ردیابی و تجیهزات ارتباطی هواپیماهای ساخت این شرکت به سهولت قابل غیرفعال شدن هستند.

وی همچنین از عملکرد خطوط هوایی مالزی حمایت و از گروگان گیری ۱۰ کارمند این خط هوایی در پکن انتقاد کرد.

ماهاتیر گفت: من از این بابت ناراحت هستم که آن ها(خانواده مسافران چینی) به نادرستی مالزی را مقصر می دانند در حالی که ناپدیدشدن هواپیما مربوط به سازندگان آن است.

خانواده مسافران خطوط هوایی مالزی پنجشنبه شب به مدت ۱۰ ساعت مانع خروج ۱۰ تن از کارکنان این شرکت هواپیمایی در یک هتل شهر پکن شدند.

یکی از کارکنان این خطوط هوایی نیز از ناحیه زانو مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

خانواده ۱۵۳ مسافر چینی پرواز ام. اچ ۳۷۰ مالزی که ۱۷ اسفند حدود یکساعت پس از برخاستن از باند فرودگاه کوالالامپور و در مسیر پکن ناپدید شد از عدم شفافیت مقامات مالزی در ارایه اطلاعات خشمگین هستند.

این هواپیما با ۲۳۹ مسافر و خدمه پرواز ناپدید شد و کارشناسان اعتقاد دارند مسیر پرواز به عمد به سمت جنوب اقیانوس هند تغییر داده شده و این هواپیما در این مکان سقوط کرده است.

تاکنونه اثری از این هواپیما بدست نیامده است.

ماهاتیر محمد اظهار تعجب کرده است که چگونه ممکن است با فناوری های پیچیده امروزی نتوان این هواپیما را ردیابی کرد.

نخست وزیر سابق مالزی تصریح کرد: شرکت آمریکایی بوئینگ این هواپیما را ساخته است. یا بویینگ از نظر فناوری در سطح پایینی قرار دارد و یا اینکه هواپیماهای این شرکت ایمن نیستند.

وی اعلام کرد تا زمانی که شرکت بوئینگ توضیحی در مورد غیرفعال شدن تجهیزات ارتباطی هواپیماهای این شرکت ندهد من از این هواپیماها استفاده نمی کنم.

وی همچنین از سکوت بوئینگ در قبال این حادثه هوایی انتقاد کرد و افزود آنها باید در جستجوی هواپیما باشند. شاید این نوع هواپیما نیاز به از رده خارج شدن داشته باشد.

نخست وزیر اسبق مالزی همچنین احتمال خودکشی خلبان را نامحتمل دانست و گفت که کمک خلبان و خدمه به وی چنین اجازه ای نمی دهند.

طولانی شدن مدت زمان ناپدیدشدن پرواز ام. اچ ۳۷۰ که ۵۰ روز از آن می گذرد و تاکنون اثری از آن بدست نیامده است تاثیرات منفی اقتصادی بر خطوط هوایی مالزی داشته است و این کشور نیز همچنان در تیررس انتقادات داخلی و خارجی قرار دارد.