ملت ایران: هفته گذشته حکم قصاص دارا، پسری که حدود ۹ ماه پیش دختری به نام تینا را به هنگام دزدی خودرویش در خیابان گاندی کشته بود اعلام شد. بر اساس این حکم که به تایید قضات دیوان عالی کشور رسیده، دارا به سه سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و در نهایت اعدام محکوم شده است.

در همین ارتباط با حمیدرضا عابدینی پدر تینا عابدینی دختری که در روز چهارم اردیبهشت ماه در زیر لاستیک های ماشین خودش به قتل رسید گفت و گویی کردیم که در زیر می خوانید. او در لابلای اظهارات خود تاکید کرد به هیچ عنوان قصد دادن رضایت ندارد.

آقای عابدینی هفته گذشته حکم اعدام دارا تقیان که دختر شما را زیر گرفته و کشته بود، صادر شد. نظر شما در مورد این حکم چیست؟

- من قبل از هر اظهار نظری لازم می دانم که از ریاست قوه قضاییه به دلیل صدور این حکم تشکر کنم. خوشبختانه قوه قضاییه به سرعت به این پرونده رسیدگی کرد زیرا عده ای می خواستند کار این فرد را به دلیل بدبختی و فقر توجیه کنند اما قوه قضاییه تحت تاثیر این فضاسازی ها قرار نگرفت و در اسرع وقت به این پرونده رسیدگی کرد.

آیا بعد از صدور این حکم رضایت می دهید؟

- به هیچ وجه. برادر من در سال ۶۲ در جاده کرج در اثر سانحه تصادف کشته شد و مادرم بعد از مدتی رضایت داد اما این آدم در کمال قساوت ثمره زندگی من را از بین برد، بنابراین امکان ندارد که ما به گزینه رضایت، فکر کنیم زیرا بر این باوریم که این انسان باید به مجازات کاری که کرده، برسد.

من پدر چقدر زحمت کشیدم تا این دختر به این مرحله برسد. دختر من مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته مهندسی پزشکی را دریافت کرده بود و جزو نخبه های این کشور محسوب شده و توانسته بود دو اختراع به ثبت برساند. یکی از این ابداعات، ابداعی بود که مشکل لکنت زبان را حل می کرد و دیگری مربوط به ضایعات نخاعی بود. با این اوصاف به نظر شما این فرد شرور نباید به اشد مجازات برسد؟

خانواده دارا برای گرفتن رضایت در این مدت به شما مراجعه کرده اند؟

- بله، یکی دو بار مراجعه کردند.

نظر خانواده اش چه بود.

- مادر دارا با من صحبت کرد. وی در لابلای سخنان خود بارها به این مسئله اشاره کرد که دارا از ابتدا هم پسر شروری بود به ترتیبی که دزدی و خلاف های بسیاری را از سنین ۱۵-۱۴ سالگی شروع کرده بود، حتی یک بار با موبایل، سر خواهرش را شکسته بود.

حالا چه زمانی حکم اجرا می شود؟

- من نمی دانم، باید منتظر شد.

برخی معتقدند که باید در این مورد حکم محاربه داده می شد. شما در این مورد چیزی شنیده اید؟

- اتفاقا یکی از قضات دیوانعالی، این کار دارا را مصداق محاربه دانستند. اگر حکم محاربه درست باشددیگر دلیلی ندارد که من به عنوان ولی دم بخواهم تفاضل دیه را پرداخت کنم اما در صورتی که حکم محاربه صادر نشده باشد من باید تفاضل دیه را پرداخت کنم. من واقعا از ریاست محترم قوه قضائیه می خواهم تا به این سوال پاسخ بدهند. به نظر من درست نیست که به چنین خانواده ای تفاضل دیه داد زیرا از این به بعد هر فرد شروری می تواند یک نفر را بکشد و بعد هم بگوید در صورتی که بخواهند من را اعدام کنند باید حدود ۵۰ میلیون تومان به خانواده ام پرداخت کنند.

در حالی بر حکم محارب بودن دارا تاکید می کنید که در حکم اعلام شده اسمی از محارب بودن نیامده است چون زورگیری نبوده و دختر شما سوئیچ خود را در اختیار این فرد قرار داده تا پارک کند زیرا از مهارت کافی برخوردار نبوده است.

- مطلقا چنین چیزی درست نبوده است. اتفاقا دختر من از مهارت کافی برخوردار بوده و محال بود که نتواند خودروی خود را پارک کند چون در مسابقات رالی هم شرکت می کرد. من همان زمان که بالای سر دخترم رسیدم وی زنده بود، از دخترم پرسیدم چه شد که این اتفاق افتاد. تینا دخترم گفت که در حال پارک کردن ماشین بوده که این آقا به دخترم می گوید شما به آیینه ماشین من زدید. دخترم می گوید من که چیزی نشنیدم و پیاده می شود. همان زمان وی سوار ماشین می شود و دختر من را پرتاب می کندکه سرش به دیوار می خورد. ابتدا پای دختر من را زیر می گیرد و چون در کوچه جا نبوده عقب و جلو می رود و بار دیگر از روی بدن دختر من رد می شود. این اتفاقات توسط کارگر مبل فروشی و خانمی که در عینک سازی کار می کرد همان زمان مورد تایید قرار گرفت و من در دادگاه نیز این را اعلام کردم اما به دارا گفته بودندکه بگوید که دختر من بلد نبوده پارک کند و از وی کمک خواسته تا مصداق محارب نباشد در حالی که این اقدام دارا مصداق زورگیری است و باید وی به اشد مجازات خود برسد. من واقعیت حادثه را در مصاحبه های پیشین گفته بودم.

حرفی مانده؟

- من از ریاست قوه قضاییه می خواهم که همان رفتاری را با این فردانجام دهندکه با دو زورگیر دیگر انجام دادند. دو زورگیر در حالی اعدام شدندکه فردی که از وی زورگیری کرده بودند، زنده بود اما واقعیت این است که این فرد ماشین دختر من را زورگیری کرد و بعد وی را کشت و تمام وسائل خودرو، لپ تاپ و دوربین شخصی و … را سرقت کرد. این فرد باید محارب شناخته شود چون کار وی مصداق زورگیری است. من از دادستانی تهران و ریاست قوه قضاییه می خواهم که در محارب شناختن وی لحظه ای تردید نکنند و فرصتی را در اختیار من قرار دهند تا دلایل محارب بودن را بیان کنم.

منبع: تماشا