ملت ایران:مهارت یک زن در عکاسی کافی بود تا وی وارد دنیای تبهکارانه مردی شیاد شود. مرد شیاد هنگامی که به بانک رفت تا به خیال خود بتواند با استفاده از چک جعلی از حساب یکی از طعمه‌هایش پول میلیونی به جیب بزند خود را در محاصره کارمندان بانک دید و به هر دری زد که فرار کند نتوانست.

به گزارش ایران ساعت ۱۰ صبح روز ۳ آذرماه سال‌جاری رئیس یکی از بانک‌های زاهدان با پلیس ۱۱۰ تماس گرفت و از غافلگیرکردن یک مرد که قصد خرج‌کردن چک ۴میلیون تومانی را داشته است خبر داد.

دقایقی بعد تیمی از پلیس برای بررسی ماجرا وارد بانک شد و مرد شیاد را که مدام اصرار بر بی‌گناهی می‌کرد دستگیر کرد.

مرد مرموز که «محمد» ۳۵ ساله است در بازجویی‌ها نزد تیمی از پلیس آگاهی زاهدان ادعای بی​گناهی کرد و گفت: من این چک را به‌خاطر فروش وسایل خانه‌ام به یک مرد ناشناس گرفته‌ام و اطلاعی از جعلی‌بودن آن نداشتم و شماره وی نیز خاموش است.

با ادعای بی​گناهی «محمد»، سرهنگ محسن عطار رئیس‌پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان به تیمی از کارآگاهان مبارزه با جعل و کلاهبرداری دستور داد تا به صورت ویژه به این پرونده رسیدگی کنند که آنان نیز با انجام ردیابی‌های فنی از سوابق این مرد دریافتند که وی چندین بار به اتهام جعل و استفاده از مدارک جعلی دستگیر و روانه زندان شده بود. کارآگاهان برای رسیدن به جزئیات بیشتر خانه «محمد» را نیز تحت بازرسی قرار دادند و هنگام تجسس زنی ۳۲ ساله به نام «مریم» را که در یکی از اتاق‌ها پنهان شده بود دستگیر کردند و از آنجا تعداد زیادی اسناد جعلی زمین و خانه، شناسنامه، گذرنامه، کارت پایان خدمت، کارت ملی، چک و هولوگرام‌های جعلی را پیدا کردند.

تیم تحقیق در ادامه بازرسی‌ها و بررسی از کیس رایانه مرد شیاد دریافتند که وی با استفاده از نرم‌افزارهای بسیار پیشرفته تعداد زیادی اوراق شناسایی، چک و سند جعل کرده است و به خاطر آنها پول زیادی از مشتریانش گرفته است.

بدین ترتیب «مریم» نیز تحت بازجویی قرار گرفت و به همدستی با «محمد» برای جعل کارت‌های شناسایی برای اتباع بیگانه خصوصاً افغان‌ها اعتراف کرد و گفت: من به خاطر مهارتی که در عکاسی دارم، از کسانی که به خانه «محمد» می‌آمدند عکس می‌گرفتم و از عکس آنان برای تهیه کارت‌های شناسایی جعلی استفاده می‌کردیم. با به دست آمدن سرنخ‌های جدید و اعترافات مریم مبنی بر دست داشتن در جعل‌ها، محمد نیز چاره‌ای جز بیان حقیقت ندید و گفت: از چندین ماه پیش به همراه «مصطفی» و مریم مشغول این کار شدیم و برای کسانی که از آن سوی مرز وارد کشور می‌شدند اوراق شناسایی تهیه می‌کردیم و پول خوبی به جیب می‌زدیم، ما برای هر کارت یا شناسنامه بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون تومان پول می‌گرفتیم و گاهی اوقات نیز برخی چک‌های میلیونی را اسکن می‌کردیم و با توجه به دریافت پول چک‌های اصلی با استفاده از چک‌های اسکن شده پول دیگری نیز از بانک می‌گرفتیم.

سرهنگ محسن عطار درباره این خبر به شوک گفت: تاکنون این زن و مرد تبهکار به جعل ۲۰گواهینامه و ۲۰ شناسنامه اعتراف کرده‌اند و ۵ تن از طعمه‌هایشان نیز تحت شناسایی قرار گرفته‌اند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر یکی از همدستان «محمد» از مخفیگاه خود فراری است و تلاش برای دستگیری وی ادامه دارد.