به گزارش ملت ایران به نقل از مهر:دکتر اسماعیل اکبری در نشست خبری پیش از ظهر امروز با تأکید بر اینکه سرطان شایع ترین و بدترین مرگ ها است، افزود: سالانه ۸۵هزار بیمار سرطانی جدید در کشور داریم که بر طبق آمار ۵۵.۵ درصد مرد و ۴۴.۵ درصد از میان زن ها هستند.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه ۱۳۲نفر در هر ۱۰۰هزار نفر مرد، سالانه مبتلا به سرطان می شوند، اظهار داشت: این میزان در میان زنان ۱۲۳نفر در هر ۱۰۰هزار زن است.

وی خاطرنشان کرد: روند ابتلا به سرطان ها در کشور ما بیشتر از سایر کشورها است.

استانهای سرطان خیز

اکبری با اشاره به وضعیت استان های کشور در خصوص ابتلا به سرطان خاطرنشان کرد: بیشترین استانی که زنان آن مبتلا به سرطان هستند، استان یزد و بیشترین استانی که مردان آن درگیر بیماری سرطان می شوند استان مرکزی است.

شایعترین سرطانهای مردانه و زنانه

به گفته وی سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان و سرطان پروستات شایع ترین سرطان در میان مردان است.

کشنده ترین سرطان

وی همچنین با تأکید بر اینکه سرطان معده کشنده ترین نوع سرطان است، یادآور شد: میزان بروز این سرطان در کشور کم است که در نتیجه مداخلات بهداشتی انتظار داریم در ۱۰ سال آینده نیز از ارقام کنونی کمتر شود.

این محقق در عین حال با تأکید بر اینکه میزان ابتلا به سرطان روده و کلورکتال در کشور رو به افزایش است، اضافه کرد: بر اساس تحقیقات در چند سال آینده سرطان دهانه رحم و تخمدان در زنان به بالاترین رقم خواهد رسید.

وضعیت تحقیقات سرطان در ایران

اکبری همچنین با اشاره به وضعیت تحقیقات در کشور در زمینه سرطان خاطرنشان کرد: در سال جاری بالاترین رقم سطح مقالات در حوزه سرطان را داشتیم که تقریباً بدون بودجه دولتی این تحقیقات اجرایی شده است.

توسعه قطب درمانی سرطان در کشور

رئیس مرکز تحقیقات سرطان از ۳ اقدام مهم در زمینه توسعه مراکز درمانی سرطان در کشور خبر داد و گفت: با همکاری یکی از خیرین با مبلغی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان اقدام به بازسازی بیمارستان شهدای تجریش خواهد شد.

وی راه اندازی بزرگ ترین قطب درمانی سرطان در جنوب غربی تهران از دیگر اقدامات نام برد و خاطرنشان کرد: این قطب درمانی در قالب یک بیمارستان در منطقه یافت آباد تأسیس خواهد شد علاوه بر این اقدام به راه اندازی مرکز خیریه در منطقه نوبنیاد خواهیم کرد.

کمک خیرین برای توسعه تحقیقات سرطان

اکبری همچنین با اشاره به حمایت های خیرین به بیماران مبتلا به سرطان یادآور شد: مؤسسه خیریه که از سوی مجید کاشانی راه اندازی شده است اعلام آمادگی کرده که کلیه هزینه های مربوط به تحقیقات، پژوهش و چاپ کتاب های علمی در حوزه سرطان را بر عهده خواهد گرفت.

اکبری با اشاره به تغییر رفتار و توجه به معنویات برای درمان بیماری سرطان افزود: در مطالعات نشان داده است که تغییر رفتار و عادات، تأثیرات زیادی در پیشگیری و درمان بیماری سرطان دارد که در حال حاضر مطالعاتی در این زمینه در دستور کار قرار دارد.

معنویت درمانی مانع بروز سرطان


وی خاطرنشان کرد: به زودی قادر خواهیم بود عامل معنویت درمانی را که بر تغییر ژن در بروز سرطان تأثیر گذار است، معرفی می کنیم. به این ترتیب که با تغییر ذهنیت انسان و توجه به معنویات می توان اقدام به پیشگیری از سرطان کرد و همین موضوع عامل درمان افراد مبتلا به سرطان نیز خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان با تأکید بر اینکه سرطان بیماری ژنتیکی نیست، گفت: ولی بیماری سرطان بدون تغییر ژنتیکی رخ نخواهد داد.

افزایش مرگ و میر کودکان سرطانی در ایران

به گفته وی ۱۵درصد سرطان های کشور مربوط به سرطان کودکان است و مرگ و میر در میان کودکان سرطانی در کشور ۵۰درصد است در حالی که در کشورهای غربی ۳۰درصد است.

رابطه سرطان و فقر

اکبری با بیان اینکه سالانه ۶میلیارد دلار هزینه مستقیم درمان سرطان است، ادامه داد: در بیماری سرطان به طور متوسط ۸۰درصد هزینه ها از سوی خانوارها تامین می شود که این رقم بسیار بالا است علاوه بر این مطالعات نشان داده است که به طور طبیعی ۶/۴ درصد افرادی که بیمار هستند زیر خط فقر می روند که این میزان برای بیماران مبتلا به سرطان به ۱۰درصد افزایش می یابد.

کمبود دستگاه های رادیو تراپی در کشور

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور با کمبود ۳۰درصدی دستگاه رادیوتراپی مواجه است افزود: درصورتی که بخواهیم استانداردها را افزایش دهیم این میزان به ۵۰درصد خواهد رسید.

به گفته وی در حال حاضر میلیاردها دلار صرف تأمین داروهای شیمی درمانی می شود در حالی که هزینه یک ماه واردات داروهای شیمی درمانی را می توان به جبران کمبود های دستگاه های رادیوتراپی پرداخت.

خبرهای خوش مرکز تحقیقات سرطان


اکبری در ادامه این جلسه از اعطای جایزه کلان برای محققان حوزه سرطان خبر داد و اظهار داشت: ۷۰درصد از محققانی که در حوزه سرطان تحقیقات شایسته ای را انجام داده باشند جایزه ای اعطا می شود ضمن آنکه به ۷۰نفر از بیماران سرطانی به قید قرعه در روز ۱۳رجب(در اردیبهشت ما) به میزان ۷میلیون تومان اعطا خواهد شد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان همچنین اقامت رایگان ۷۰۰ نفر از بیماران سرطانی در مشهد مقدس را از دیگر برنامه های این مرکز نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن ۸۰درصد هزینه های اقامت ۷هزار بیمار سرطانی در مشهد از سوی این مرکز پرداخت خواهد شد.