به گزارش ملت ایران،گزارش ها می گویند، به غیر از دو زنی که از پنجره ساختمان به پایین افتاده اند، ۲۵نفر از اهالی این ساختمان سالم توسط ماموران آتش نشانی به بیرون منتقل شدند که از این تعداد ۵نفر آنها از کارکنان همان کارگاهی بودند که آتش سوزی از آنجا آغاز شد. مردم هم اعتقاد دارند که اگر این دو خانم عجله نمی کردند حتما نجات می یافتند

وارد خیابان ابوریحان که می شویم، بوی دود به مشام می رسد. هنوز ساکنان این خیابان تراژدی دردناک مرگ دو کارگر زن بعد از آتش گرفتن کارگاهی که در آن کار می کردند را فراموش نکرده اند. کابوس مرگ دلخراش این دو زن که بعد از زبانه کشیدن شعله های آتش از شدت ترس و دلهره از پنجره خود را به پایین پرتاب می کنند، خواب را از چشمان ساکنان این خیابان ربوده است. حادثه دلخراشی که یک شنبه گذشته در ساختمان ۱۱۷ خیابان ابوریحان اتفاق افتاد و به سو‍‍ژه روز رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شد. اما الان سوال جدی مردم و مسئولین این است که در حادثه خیابان جمهوری دقیقا چه اتفاقی افتاد؟ ماموران سازمان آتش نشانی چگونه عمل کردند و به غیر از این دو زن، چند نفر دیگر در ساختمان بودند و سرنوشت آنها چه شد؟ همه این سوالات آنقدر جدی هستند که تعداد زیادی از خبرنگاران رسانه های مختلف از روزهای گذشته تلاش کرده اند آنها را از مسئولین بپرسند و جواب آنها را بشنوند. در همین رابطه دکتر رحمت الله حافظی عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون سلامت این شورا به خبرگزاری مهر از برگزاری جلسه با مدیران ارشد سازمان آتش نشانی به منظور بررسی حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری خبر داده و می گوید: «کمیسیون سلامت شورا طی دو نشست با مدیران ارشد آتش نشانی جلساتی را پیرامون علل وقوع حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری برگزار کرد که در نهایت بر اساس بررسی های اولیه مشخص شد که قصور انسانی در جان باختن دو نفر از شهروندان در این حادثه دخالت نداشته است.» این اظهارات رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در پاسخ به برخی رسانه ها مطرح شده است که در روزهای گذشته تلاش می کردند با سیاسی کردن ماجرا، افکار عمومی را به سمت و سوی دیگری سوق دهند و از اصل موضوع انسانی غافل شده بودند.

به گزارش تهران امروز،گزارش ها و روایت های ماموران آتش نشانی با آنچه که شاهدان عینی این حادثه دیده اند مطابقت دارد. گزارش ها می گویند، به غیر از دو زنی که از پنجره ساختمان به پایین افتاده اند، ۲۵نفر از اهالی این ساختمان سالم توسط ماموران آتش نشانی به بیرون منتقل شدند که از این تعداد ۵ نفرآنها از کارکنان همان کارگاهی بودند که آتش سوزی از آنجا آغاز شد. مردم هم اعتقاد دارند که اگر این دو خانم عجله نمی کردند حتما نجات می یافتند اما ترس از آتش گرفتن و عدم توجه به توصیه های ماموران آتش نشانی باعثمرگ دلخراش آنها شده است. این روایت در حالی است که برخی رسانه های وابسته به برخی جناح های خاص تصمیم دارند بیشترین استفاده سیاسی را از این حادثه تلخ انسانی ببرند. قصور ماموران آتش نشانی حین انجام وظیفه یکی از موضوعاتی است که این رسانه ها تلاش دارند از آن استفاده های ابزاری کنند.

عملکرد آتش نشانی در حادثه آتش سوزی خیابان ابوریحان در حالی توسط این رسانه ها زیر سوال می رود که تمامی گزارش های ماموران آتش نشانی در زمان وقوع این حادثه و همچنین شواهد عینی شاهدان و اهالی این خیابان به این مسئله دلالت می کند که ماموران آتش نشانی در کمتر از ۴ دقیقه به محل حادثه رسیده اند و گزارش رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر هم نشان می دهد که قصور انسانی ای در مورد مرگ دو زن کارگر از سوی ماموران آتش نشانی روی نداده است.

گزارش های اولیه از حادثه آتش سوزی

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران می گوید: «بر اساس گزارش های سازمان آتش نشانی و مقایسه آن با زمان حضور ماموران در محل حادثه مشخص شد که صرفا نقص فنی در نردبام آتش نشانی باعثشده دو نفر از شهروندان که گرفتار این حادثه بودند، جان خود را از دست بدهند.»

رحمت الله حافظی با اعلام اینکه بروز نقص فنی می تواند در حوادثمشابهی نیز بروز کند، تاکید کرد: «در عین حال کمیته ایمنی و مدیریت بحران کمیسیون سلامت شورا مکلف شد بررسی های کارشناسی خود را در مورد وقوع این حادثه به طور دقیق انجام دهد و پس از آن نشستی با کمیسیون نظارت شورا داشته باشیم و در نهایت بعد از تکمیل بررسی ها گزارش آن در صحن شورا قرائت شود.» او همچنین از گزارش آتش نشانی تهران در مورد ایمن نبودن ساختمان حادثه دیده خبر داد و گفت: «بر اساس گزارش آتش نشانی به مالکان این ساختمان که ۶ ماه قبل به آنها اخطار کتبی و تذکر داده شده بود، نکات ایمنی این ساختمان را تامین کنند متاسفانه بعد از گذشت این مدت هیچ اتفاقی در زمینه ایمن سازی این ساختمان انجام نشده است.»

حافظی با بیان اینکه ساختمان های زیادی در شهر تهران بخصوص نقاط مرکزی و بازار وجود دارند که ایمن نیستند، افزود:«تذکرات لازم در این زمینه به مالکان این قبیل ساختمان ها داده شده منتها تاکنون ترتیب اثری از سوی مالکان مشاهده نشده است.»رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ضمن ابراز نگرانی از بروز حوادثمشابه در این قبیل ساختمان های پایتخت که ایمن نیستند، گفت: «باید برای این قبیل ساختمان ها چاره ای اندیشیده شود یا اینکه پلمپ شوند یا به نحوی ایمن سازی آنها انجام شود که ما تصمیم داریم بعد از گزارش حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری که در صحن شورا قرائت شد، درخصوص وضعیت این قبیل ساختمان ها تصمیم گیری کنیم.» حافظی ادامه می دهد: کمیسیون سلامت شورا طی دو نشست با مدیران ارشد آتش نشانی جلساتی را پیرامون علل وقوع حادثه آتش سوزی در خیابان جمهوری برگزار کرد که در نهایت بر اساس بررسی های اولیه مشخص شد که قصور انسانی در جان باختن دو نفر از شهروندان در این حادثه دخالت نداشته است.»

ساختمان های خیابان جمهوری در شرایط مناسبی نیستند

معصومه آباد، دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز دیروز در جلسه علنی شورای شهر تهران با توضیح درخصوص حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری گفت: «سازمان آتش نشانی روزانه ۱۶۰ عملیات انجام می دهد و در طول سال های مختلف به مرتبه خوبی از جهت تجهیزات و عملکرد رسیده است و تجهیزات این سازمان نیز به روز است و اگر بخواهیم کل حادثه را بررسی کنیم نمی توانیم تنها یک مورد آن را بررسی کرده و به آن بپردازیم.» آباد که در محل حادثه آتش سوزی خیابان جمهوری که منجر به فوت دو بانوی کارگر در ساختمان حادثه دیده شده حضور داشت، به عنوان شاهد عینی به توضیح ماجرا پرداخت و توضیح داد: «سازمان آتش نشانی روزانه ۱۶۰ عملیات انجام می دهد و در طول سال های مختلف به مرتبه خوبی از جهت تجهیزات و عملکرد رسیده است و تجهیزات این سازمان نیز به روز است و اگر بخواهیم کل حادثه را بررسی کنیم نمی توانیم تنها یک مورد آن را بررسی کرده و به آن بپردازیم.» او ادامه داد: «بعد از تماس شهروندان با آتش نشانی و اعلام آتش سوزی در این ساختمان تنها ظرف ۳ دقیقه و ۱۰ ثانیه خودروهای آتش نشانی به محل حادثه می رسند، اما متاسفانه نردبان آتش نشانی که سیستم کامپیوتری دارد و پیچیده است با مشکل مواجه می شود، این در حالی است که این نردبان پیش از این بارها مورد استفاده قرار گرفته و مشکلی نداشته است.» آباد تاکید کرد: «خیلی وقت ها حادثه پیش می آید گاهی اوقات چرخ هواپیما که همیشه باز می شود ممکن است باز نشود یا ترمز یک ماشین مدل بالا نیز عمل نکند. بعد از عمل نکردن نردبان اول، نردبان بعدی به محل می آید اما قبل از آمدن نیروهای آتش نشان نفر اول از پنجره افتاده و فوت می کند و دومین نفر نیز بعد از آمدن نیروهای امداد و در انظار عمومی جان خود را از دست می دهد.» این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که خاطرمان باشد که از مجموع هفت نفر ۵ نفر نجات پیدا کردند تاکید کرد: «اقدامات گروه آتش نشانی و عملیات آنان قابل تقدیر است اما نواقصی نیز وجود داشته که پیشنهاد می کنم کمیته ای کار شناسی تشکیل شده و بررسی ماجرا را انجام دهد و از همکاران خود و اصحاب رسانه نیز خواهش می کنم به صورت احساسی برخورد نکنند.» عضو شورای شهر به حادثه اخیر سینما ایران نیز اشاره کرد و گفت: «با تلاش همین آتش نشانان ۲۰۰ نفر در سینما ایران نجات یافتند که این اقدام با همین افراد و با همین تجهیزات به روز دنیا انجام شد.» او افزود: «هفته گذشته در منچستر نیز اتفاقی شبیه حادثه خیابان جمهوری رخ داد و تجهیزات آتش نشانی نیز عمل نکرد.» به گفته رئیس کمیته مدیریت بحران شورای شهر تهران؛ ساختمان های این منطقه نیز در شرایط مناسبی نیستند و این موضوع نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.همه شهروندان به غیر از دو زن نجات یافتند

مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهردار تهران نیز درباره این حادثه به روزنامه تهران امروز می گوید: «یکی از خانم هایی که در این حادثه جان خود را از دست داده است، در لحظه وقوع آتش سوزی و قبل از اینکه ماموران آتش نشانی به محل حادثه برسند خود را از پنجره ساختمان به پایین پرتاب می کند. در زمانی که ماموران آتش نشانی به محل می رسند، خانم میانسال دیگری که به شدت از شعله های آتش ترسیده بود از پنجره به بیرون از ساختمان می آید به خیال اینکه شاید بتواند با استفاده از نمای آلومنیومی ساختمان خود را به پایین برساند. اما به دلیل به هم خوردن تعادلش از بالای ساختمان به پایین پرتاب می شود و جان خود را از دست می دهد.» فیلم های سقوط این دو زن در خیابان ابوریحان دست به دست می چرخد. کافی است بلوتوثموبایلت روشن باشد تا این فیلم را از یکی از مغازه داران و شاهدان این حادثه دریافت کنید. یکی از نکات این فیلم که کامل آن نیز در اختیار سازمان آتش نشانی است، این است که در اتاقی که دو زن کارگر می خواهند از پنجره جان خود را نجات دهند آتشی وجود ندارد و حتی خانم میانسالی که خود را از پنجره به بیرون آویزان کرده به هشدارهای همکاران خود و مردمی که از پایین نظاره گر این حادثه هستند و ماموران آتش نشانی توجه نمی کند. معاون شهردار تهران در ادامه صحبت های خود به روزنامه تهران امروز توضیح می دهد: «ماموران آتش نشانی زمانی که به محل حادثه می رسند طبق دستورالعمل عمل می کنند. زمانی که خبر آتش سوزی به اطلاع سازمان می رسد از دو ایستگاه تجهیزات به محل حادثه اعزام می شود. ۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه زمانی است که ماموران اولین ایستگاه خود را به محل حادثه می رساند و در کمتر از یک دقیقه ماموران ایستگاه دوم نیز خود را به محل حادثه می رسانند. در واقع نردبان اول ۳ دقیقه بعد از اعلام خبر آتش سوزی و نردبان نجات دوم نیز یک دقیقه بعد به محل می رسد.»

او درباره باز نشدن نردبان نجات نیز بیان می کند: «زمانی که به سازمان آتش نشانی حجم آتش اعلام می شود از دو ایستگاه نزدیک به محل حادثه خودروهای حامل نردبان نجات اعزام می شود. نردبان اول قبل از اعلام آتش سوزی در زمان تغییر شیفت کاری توسط شیفت بعدی امتحان شده و صورتجلسه می شود. به عبارتی نردبان اول در شیفت قبلی باز شده و مشکلی نداشته است. این نردبان چندین نوبت درعملیات های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و مشکلی نداشته است اما در این زمان نردبان باز نشده است که این مسئله نیز برای خود ما مبهم است. در صورتی که بعد از این حادثه در ایستگاه آتش نشانی رئیس سازمان و معاونان او بار دیگر این نردبان را آزمایش می کنند تا اگر ایراد فنی ای داشته باشد، مورد بررسی قرار گیرد که اتفاقا نردبان عمل می کند.» او ادامه می دهد: «آنچه در عملیات های آتش نشانی مهم است، سرعت اعزام، حضور در صحنه و به درستی انجام دادن عملیات است. در این عملیات خطای انسانی روی نداده است. در این عملیات نردبان نجات یکی از خودروهای آتش نشانی عمل نکرده است. باز هم تاکید می کنم برای ما نیز سوال است که نردبانی که قبل از عملیات سالم بوده و بعد از عملیات نیز مجددا زمانی که در ایستگاه مورد بررسی قرار می گیرد باز می شود و مشکلی ندارد چرا در زمان حادثه باز نشده است؟ مسئله دیگری که باید به آن توجه شود، این است که از همان کارگاه ۵ نفر از حادثه دیده ها با نردبان نجات دوم از ساختمان خارج می شوند. این خانم ها عجله کردند و به دلیل اضطراب شدید این اتفاق برایشان افتاده است؛ اگر به توصیه های ماموران آتش نشانی و همکاران خودشان که مدام به آنها تذکر می دادند گوش می کردند و در همان اتاق می ماندند به مانند ۵ نفری که از داخل این کار گاه سالم به بیرون آمدند و ۲۰ نفر دیگری که از سایر واحدهای این ساختمان سالم خارج شدند، آنها نیز الان زنده بودند.»

معاون خدمات شهری شهردار تهران با اشاره به کاهش آمار تلفات حادثه های آتش سوزی در تهران به روزنامه تهران امروز تاکید می کند: در سال ۹۰ در جریان آتش سوزی هایی که در شهر تهران روی داد ۳۷ نفر جان خود را از دست دادند که این میزان در سال ۹۱ به ۲۱ نفر و در سال جاری نیز با احتساب مرگ این دو زن کارگر تعداد کشته های آتش سوزی هایی که در شهر تهران تاکنون روی داده است به ۱۱ نفر رسیده است و این نشان می دهد که با تجهیز ایستگاه های آتش نشانی به خودروهای جدید و استاندارد تلفات انسانی حادثه های آتش سوزی در تهران کمتر شده است.» اما آمارهای دیگری نیز در نشان دادن عملکرد سازمان آتش نشانی شهر تهران وجود دارد، شهید شدن ۴۰ نفر از آتش نشانان شهر تهران حین عملیات و برای نجات دادن جان شهروندان حقیقت دیگری را نشان می دهد اینکه این افراد با به خطر انداختن جان خود به فکر نجات جان شهروندان هستند. از همه مهم تر اینکه امسال ۱۳۹۰ نفر از شهروندان تهرانی توسط ماموران آتش نشانی از حوادثآتش سوزی نجات پیدا کردند.

مجتبی عبداللهی با تاکید بر اینکه در حادثه آتش سوزی خیابان ابوریحان به هیچ عنوان خطای انسانی روی نداده است، به روزنامه تهران امروز می گوید: «یادمان نرود که در اردیبهشت امسال امید عباسی یکی از همین ماموران آتش نشانی ای بود که با به خطر انداختن جان خود جان یک کودک را از مرگ نجات داد. عمل نکردن تجهیزات در تمام دنیا روی می دهد و این مسئله ربطی به خطای انسانی و به زیر سوال بردن زحمات ۵ هزار مامور آتش نشانی ندارد.» او ادامه می دهد: «تمامی خودروهای آتش نشانی ای که در سال های اخیر به ناوگان این سازمان افزوده شده است، از شرکت خودروسازی بنز کشور آلمان تهیه شده و دارای استانداردهای جهانی است و به زودی نیز تعداد دیگری از این خودروهای مدرن به ناوگان آتش نشانی شهر تهران افزوده خواهد شد.»