ملت ایران:۲۰بهمن سال گذشته، مأموران کلانتری بی سیم در جریان یک کلاهبرداری عجیب قرار گرفتند که از مغازه داران صورت می گرفت.
نخستین شاکی به مأموران گفت: ساعتی پیش مردی به بهانه خرید لباس به مغازه ام آمد و نزدیک به یک میلیون و ۴۷۰هزار تومان لباس خرید. بعد از خرید پرسید که آیا من چک قبول می کنم؟ اما من هرگز از مشتری چک نمی گرفتم و برای همین پاسخم منفی بود. بعد از آن مرد خریدار با چرب زبانی مدعی شد که چک به تاریخ امروز است و از من خواست تا همراهش به بانک بروم تا بعد از وصول چک، به من پول نقد بدهد.

مالباخته افزود: من هم قبول کردم و وی لباس های خریداری شده را داخل ماشینش که یک دوو سی یلو بود، گذاشت و هر دو به سمت بانک رفتیم. وقتی به مقابل بانک رسیدیم وی به بهانه اینکه مقابل بانک جای پارک نیست از من خواست به بانک بروم و تا او جای پارک پیدا می کند، نوبت بگیرم.

به محض اینکه پیاده شدم، وی با سرعت زیاد فرار کرد و من فقط توانستم شماره پلاک خودرواش را به خاطر بسپارم. بعد از این شکایت، مأموران پایگاه ششم پلیس آگاهی پایتخت وارد عمل شدند و در نخستین اقدام به بررسی شماره پلاک خودروی متهم که از سوی شاکی اعلام شده بود، پرداختند. در ادامه مشخص شد که متهم پرونده به صورت قولنامه ای اقدام به خرید این ماشین کرده است. پس از آن فروشنده خودرو شناسایی شد و اعلام کرد که دوو سی یلو را به مردی به نام جعفر فروخته و آن را تیرماه به وی تحویل داده اما وی برای تعویض پلاک اقدامی انجام نداده است.

بعد از آن جعفر نیز شناسایی شد و اعلام کرد که ماشین را به شخصی به نام مجید فروخته اما در ازای دریافت پول، چند فقره چک بلامحل از او دریافت کرده است. مأموران که حدس می زدند مجید، کلاهبردار تحت تعقیب آنهاست جست وجوهایشان را ادامه دادند و بعد از مدتی دوو سی یلو را شناسایی و توقیف کردند. اما راننده دستگیرشده نیز فریب مرد کلاهبردار را خورده و خودرو را با مدارک جعلی از او خریداری کرده بود.

دریافت دسته چک با هویت جعلی

کارآگاهان پایگاه ششم پلیس آگاهی در ادامه تحقیقات خود به بانکی که در آن متهم اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک کرده بود، رفتند و با بررسی اسناد و مدارک شناسایی صاحب حساب دریافتند که وی با هویت جعلی و با استفاده از مدارک شناسایی مسروقه اقدام به افتتاح حساب و دریافت دسته چک کرده است.

همچنین در ادامه تحقیقات تعدادی مالباخته دیگر شناسایی شدند که با همین شگرد هدف کلاهبرداری مرد شیاد قرار گرفته بودند. بررسی ها نشان می داد که مرد کلاهبردار با چک های بلامحل اقدام به خرید از مغازه های مختلف می کرده و چنانچه طعمه هایش حاضر به دریافت چک نمی شدند، به بهانه وصول چک آنها را به مقابل بانک می برد و در آنجا رهایشان می کرد و متواری می شد.

سرهنگ محمد اشراقی، رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران با اعلام این خبر گفت: با توجه به فراری بودن متهم، قاضی دستور انتشار تصویر وی را صادر کرده است به همین خاطر از کسانی که موفق به شناسایی هویت، مخفیگاه یا محل های تردد این کلاهبردار تحت تعقیب شدند، درخواست می شود تا هرگونه اطلاعات خود را از طریق شماره تماس ۲۱۸۶۸۲۴۰در اختیار کارآگاهان قرار دهند. همچنین افرادی که در دام این مرد شیاد گرفتار شدند می توانند برای طرح شکایت به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.