به گزارش سرویس حوادثملت ایران: بنا به اعلام یک مقام محلی، تلفات و مرگ و میر ناشی از زلزله قوی در پاکستان به ۳۴۸ نفر افزایش یافت. این زلزله در جنوب غربی پاکستان و در استان بلوچستان روی داده است.

به گفته مقامات سازمان مدیریت بلایای طبیعی در استان بلوچستان پاکستان، تعداد افرادی که دچار سانحه و مصدوم شده اند به ۵۱۳ نفر رسیده و بالغ بر ۲۱۰۰۰ خانه کاملا تخریب شده اند.

بزرگی این زلزله که روز سه شنبه اتفاق افتاده است برابر با ۷.۷ در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) اعلام شده است. تلاش برابر نجات جان آوارگان هنوز ادامه دارد.

دور افتاده بودن مناطق آسیب دیده و تخریب راه های ارتباطی، مانع از انجام سریع و مطلوب عملیات نجات شده است. به گفته مقامات، برخی ازمناطق زلزله زده به کلی غیر قابل دسترس هستند و همین مسئله مانع از رسیدن به تصویری روشن از ابعاد فاجعه می شود.

ارتش پاکستان بیش از ۱۰۰۰ نفر از سربازان را برای نجات و امداد رسانی در مناطق زلزله زده مستقر کرده است. ورود سربازان به منطقه با دشواری های زیادی همراه بوده است.

مقامات پاکستانی گفته اند که قدرت زلزله به حدی بوده است که باعثبوجود آمدن یک جزیره کوچک گل در چندکیلومتری سواحل این کشور در دریای عمان شده است. اما برخی از دانشمندان خارج از کشور صحت ادعای فوق را مبنی بر تاثیر مستقیم زلزله بر تشکیل این جزیره، زیر سوال برده اند.