ملت ایران: «به هیچ کس بدهکار نیستم و از کسی طلبکار نیستم و از همه طلب بخشش دارم» این همه آن چیزی بود که خفاش شب بعد از اجرای حکم ۲۱۴ ضربه شلاق و قبل از گره خوردن طناب دار به گردنش روی یک تکه کاغذ نوشت.

«خفاش شب» خوراک روزنامه های سال ۷۶ بود. زمانی که جنازه کارد آجین و سوخته چند زن و دختر در چند نقطه از تهران پیدا شد زیر سایه ترس و نگرانی همه به دنبال این بودند تا بدانند قاتل قسی القلب چه کسی است. تا اینکه تابستان همان سال از قاتلی که اعتراف کرده بود رونمایی شد.

«غلامرضا خوشرو کوران کردیه» شاه کلید معمای وحشت آن سال های تهران بود. او که مو به مو به تمامی قتل ها اعتراف کرده بود روز دادگاه با قیافه ای حق به جانب همه قتل ها را به گردن «حمید رسولی» انداخت. فردی که وجود خارجی نداشت و نتوانست غلامرضا را از مجازات ۹ بار قصاص نفس و یک بار اعدام در ملاءعام نجات دهد.

شروعی نحس در سیزدهم فروردین ۷۶

سیزدهم فروردین سال ۷۶ برای کسانی که قصد داشتند روز طبیعت را در پارک چیتگر بگذرانند آن چنان خوش خاطره نبود. جسد سوخته انسانی که رها شده بود اوایل صبح تیم جنایی را به پارک چیتگر کشاند. جسد سوخته متعلق به زنی ۵۴ ساله به نام توان نظری بود که قبل از به آتش کشیده شدن با ضربات چاقو به قتل رسیده و مچ یکی از دست هایش هم قطع شده بود.

این قتل نخستین حلقه از زنجیره قتل هایی بود که تا خرداد همان سال ادامه داشت. سه روز پس از کشف اولین جسد، جسد سوخته زنی دیگر در باغی در کرج کشف شد. این بار ضربات چاقو از ناحیه گردن و سینه زن را به کشتن داده بود. ۳۱ فروردین ماه آن سال در حوالی جاده فرحزاد که آن زمان آباد نبود و تازه داشت ساخته می شد جسد سوخته زنی ۴۳ ساله رها شده بود که به خاطر ضربات محکم چاقو به قلب و پارگی شریان های حیاتی گردن به قتل رسیده بود.

اردیبهشت ماه همه چیز در سکون و آرامش طی شد اما جریان پیدا شدن جسد های پی در پی در خردادماه همه آرامش اردیبهشت را از بین برد. اینبار منطقه اوین تهران جایی بود که قربانی بعدی پیدا شد. صبح روز دوم خرداد متخصصان پزشکی قانونی برای بررسی موضوع به محل کشف جسد رفتند. الهه همتی نژاد ۲۴ ساله نیز بر اثر اصابت ضربات چاقو به سینه جان خود را از دست داده بود. او برای عیادت از خواهرش در بیمارستان شهدای تجریش از خانه خارج شده بود اما دیگر هرگز به خانه بازنگشت.

اجساد کشف شده در تاریخ هشتم خردادماه نقطه عطف تمامی قتل ها بود. صبح آن روز اهالی بلوار آسیای تهران با اجساد بی جان یک زن و دختر بچه روبه رو شدند. نام زن اعظم معتمد نژاد بود که به همراه دخترش منیره قهوه چی از خانه خارج شده بود. اعظم بر اثر وارد شدن ۲۷ ضربه چاقو به قتل رسیده بود.

منیره نیز بر اثر خفگی جان باخته بود. روز چهاردهم خرداد ماه روزی بود که جسد ششمین دختر در بلوار اندیشه شهرزیبا در غرب تهران پیدا شد. «پرند پرچمی» دانشجوی سال پنجم دندانپزشکی دانشگاه همدان زنده زنده به آتش کشیده شده بود. جسد او با دست و پاهای بسته پیدا شد. ۳۰ خرداد ۷۶، این بار جسد سوخته قدم خیر جهان فر ۵۵ ساله در اتوبانی در حال احداثدر غرب تهران پیدا شد.

هنوز هیچ رد و خبری از دستگیری قاتل نبود تا اینکه روزنامه کیهان ۱۵ تیرماه در رابطه با دستگیری قاتل زنان، توسط نیروی بسیج چنین نوشت: «یک افغانی ۲۸ ساله به نام عبدا… عبدالرحمن که تاکنون به ۱۱ فقره قتل زنان اعتراف کرده است دستگیر شد.» از همان زمان به بعد از این قاتل در تیتر درشت روزنامه به عنوان «خفاش شب» یاد شد. کسی که افغانی نبود و با دادن اسم قلابی سعی داشت برای چندمین بار از دست قانون فرار کند.

خفاشی در تله

شامگاه بیست و دوم تیرماه سال ۷۶ بسیجیان پایگاه شهید نظری ناحیه ۱۰ شهری سپاه ناحیه غرب تهران خفاش شب را در منطقه پونک دستگیر کردند. تیمسار سرتیپ یوسف رضا ابوالفتحی رئیس پلیس تهران در برنامه تلویزیونی در شهر که از شبکه تهران پخش می شد تنها با تکیه بر چهره غلامرضا خوشرو او را از اتباع افغانستان معرفی کرد و گفت: «… البته از نخستین و دومین قتل ها ما خفاش‏ شب را شناسایی کرده بودیم و در تعقیب او بودیم، ولی او همیشه موقعیت خود را تغییر می داد.» پخش همین تصاویر کوتاه دست خفاش شب را رو کرد و باعثشد تا هویت اصلی اش فاش شود. پس از چاپ تصویر او در روزنامه یکی از بستگان او با در دست داشتن یک برگ کپی شناسنامه از نام اصلی خفاش شب که «غلامرضا خوشرو» بود پرده برداشت.

جست وجوی محل زندگی و خانه بردار غلامرضا شواهدی را در دست کارآگاهان قرار داد که همگی نشان از وقوع قتل ها به دست او داشت. او هیچگاه به صراحت به انجام قتل ها اعتراف نکرد و با تیزهوشی تمام سعی می کرد تا همدستی به نام حمید رسولی برای خود بسازد و تمامی تقصیر ها را به گردن او بیندازد. کسی که بعدها در تست های روانشناسی ثابت شد کسی نیست جز یک شخصیت ساختگی که درون خفاش شب زندگی می کرد و بار قتل های انجام شده را به گردن می گرفت.

خفاش شب که بود؟

«غلامرضا خوشرو» آذرماه سال ۴۳ در قوچان متولد شد. او در سن ۱۷ سالگی به خاطر ۱۵ فقره سرقت و جرم های دیگر موظف شد ۲۵ هر ماه خودش را به اداره آگاهی معرفی کند. او پس از فرار به تهران در آبان ماه سال ۶۴ با دختری ۱۷ ساله به نام منیژه ازدواج کرد. این ازدواج به خاطر رفتار بد غلامرضا نافرجام بود و باعثشد تنها مدت کوتاهی بعد از ازدواج منیژه به خانه پدرش فرار کند و به طلاق راضی شود.

تا سال ۷۱ بارها به خاطر جرائم مختلف دستگیر شد اما هر بار توانست با دادن نام ها و اطلاعات غلط فرار کند. تا اینکه توانست تا سال ۷۶ یک سبک کار ثابت پیدا کند و بر اساس آن قتل های زنجیره ای اش را انجام دهد. در این سال ها او با پوشیدن لباس سیاه و سرقت یک خودرو، اقدام به مسافرکشی می کرد. او پس از سوارکردن دختران جوان و زنان آنان را به محل خلوتی می کشاند و پس از سرقت وسایل قیمتی و آزار و اذیت، طعمه هایش را به قتل می رساند.

مردادماه سال ۷۶ در طول تنها دو جلسه به اتهامات خفاش شب در شعبه ۳۵ مجتمع قضایی امام خمینی(س) رسیدگی شد. او بر خلاف انتظار جمعیت کثیر حاضر در دادگاه با تیزهوشی تمام در مقابل سوالات قاضی قتل ها را به گردن «حمید رسولی» انداخت. در انتهای جلسات او در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر پیدا شدن لکه های خون در ماشین گفت: «قبول دارم و حرفی ندارم.»

عاقبت به ۹ بار قصاص یک بار اعدام در ملاءعام و ۲۱۴ ضربه شلاق متهم شد. روز ۲۲ مرداد سال ۷۶ روزی بود که حکم اعدام خفاش شب اجرا شد. محل اجرای حکم چهار دیوار انبار روباز ورزشگاه آزادی واقع در سه راه دهکده المپیک بود. او قبل از اجرای حکم ۲۱۴ ضربه شلاقش را در حالی خورد که لبخندی بر لب داشت و تماما تلاش می کرد تا ردی از درد در چهره اش نشان ندهد. پس از آنکه طناب آبی رنگ اعدام بر گردنش انداخته شد به آرامی زیر لب زمزمه کرد: «اگر من گناهی کرده ام از خداوند طلب مغفرت می کنم.»