میزان برآوردهای خسارات سیل در استان سیستان وبلوچستان و شرق استان کرمان لحظه به لحظه افزایش می یابد و برآوردهای اولیه از خسارت نزدیک به ۲۰۰میلیارد تومانی سیل خبر می دهد. در این میان عده ای نیز جان خود را از دست داده اند. علاوه بر این راه های ارتباطی چندین روستا قطع شده و عده ای در شرایط سخت به سر می برند. شرایط در کرمان به گونه ای است که استاندار این استان دیروز اعلام کرد که کرمان نیاز به کمک های ملی دارد؛ چراکه خسارت بسیار شدید است.

۱۱شهرستان کرمان گرفتار سیل

در استان کرمان ۱۱شهرستان شامل: جیرفت، سیرجان، بم، بافت، رابر، زرند و… گرفتار سیل شده و نزدیک به ۲۶۰۰نفر سیل زده شده اند. در یک مورد خسارت به تأسیسات آبرسانی، در ۱۰۴ روستای بالای ۲۰ خانوار رقم یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون تومان برآورد شده است. ۱۸۹۶ واحد مسکونی استان هم طی ۵روز گذشته، دچار آبگرفتگی شده، ۲۸۹ کیلومتر راه روستایی تخریب شده، تأسیسات برق ۱۲ روستا دچار خسارت جدی شده، حدود ۲۳ هزار کیلومتر مربع از مزارع و باغات استان را هم آب برده است؛ در ضمن سیلاب جان ۴نفر را هم در کرمان گرفته و ۱۰نفر را مصدوم کرده است. در مجموع تاکنون بنا بر اعلام مدیریت بحران استان کرمان، سیلاب بیش از ۱۴۸۳ میلیارد ریال در کرمان خسارت بر جای گذاشته است!

جیرفت و روستاهایش در صدر مشکل دارها

جیرفت در میان شهرستان های کرمان متحمل بیشترین خسار ت شده است. مهر درخصوص یکی از بخش های این شهرستان گزارش داد که با گذشت چند روز از سیل در بخش اسفندقه در جنوب استان کرمان اما متأسفانه عدم همکاری برخی از مسئولان موجب شده است همچنان سیل زدگان با مشکلات ناشی از سیلاب دست و پنجه نرم کنند. در اسفندقه به اهالی روستاهای حسین آباد، آبشور، محمد آباد، قنات نو، فتح آباد، گلوئیه، کناروئیه، شورآباد با جمعیتی بالغ بر ۳ هزار نفر در بخش های مختلف خسارت وارد شده است. البته حکایت سیل در اسفندقه مشابه با جاری شدن سیل اخیر در شهرک حسین آباد جیرفت است و آن اینکه سیل بند خاکی و غیراصولی در بالادست روستا احداثشده و مردم هم در حفظ و نگهداری آن چندان کوشا نبوده اند. در رابطه با خسارات این بخش احمد بلند نظر بخشدار مرکزی جیرفت گفت: جاری شدن سیل اخیر در اسفندقه باعثتخریب ۳باب منزل مسکونی و همچنین خسارت به دیگر بخش ها شده است. وی افزود: جای بسی تأسف است که اداره مسکن و شهرسازی شهرستان جیرفت به عنوان یکی از اعضای ستاد حوادثشهرستان هنوز پای کار نیامده است. وی بیان کرد: در حال حاضر یک دستگاه لودر به صورت اجاره کار لایروبی گل و لای ناشی از سیل را از حیاط منازل مسکونی شروع کرده است. وی از تخریب ۱۰۰ کیلومتر راه روستایی و عشایری خبرداد.

خسارت سنگین در سراوان و خاش

در استان سیستان و بلوچستان نیز با وجود هشدارهای داده شده از سوی مدیریت بحران و هواشناسی مبنی بر بارش سیل آسای این موقع از سال در منطقه، جاری شدن سیل خسارت های سنگینی بر جای گذاشت. در این استان ۵ نفر بر اثر وقوع سیلاب جان خود را از دست دادند و شهرهای نیک شهر، سیب، سراوان و خاش بیشترین آسیب را متحمل شدند. علیرضا شهرکی، فرماندار خاش در همین خصوص به ایسنا گفت: خسارت های ناشی از سیل روز های اخیر شهرستان خاش از مرز ۱۰۰میلیارد تومان هم گذشت.

کوتاهی در تکمیل کانال آب

مهر نیز گزارش داد که به دلیل کوتاهی مدیران شهری و دفتر فنی استانداری در اجرای کانال هدایت آب های سطحی در منطقه شیرآباد در شمال شهر زاهدان که بیش از ۳سال از آغاز عملیات اجرایی آن می گذرد روز یکشنیه آب های سطحی از این کانال نیمه تمام خارج و راهی منازل مسکونی مردم شد. در همین رابطه یکی از اعضای شورای اسلامی شهر زاهدان با بیان اینکه ستاد حوادثغیرمترقبه استانداری و شهرداری زاهدان به عنوان مسببین اصلی آبگرفتگی و خسارت های به بار آمده در شمال شهر زاهدان باید پاسخگوی خسارات وارده به مردم باشند اظهار داشت: کانال مسیل شیرآباد زاهدان که برای هدایت آب های سطحی طی ۳ سال گذشته در دستور کار قرار داشت به دلیل کم کاری و حرکت لاک پشتی در احداثآن موجب وارد آمدن خسارت زیادی به مردم این منطقه شد. علیرضا زاهدی اضافه کرد: با توجه به اینکه در ۲ سال قبل نیز در پی بارش باران شاهد همین حادثه و آبگرفتگی معابر بودیم اما عملیات سنگ چینی و لایروبی این کانال پس از ۵۰۰ متر کار به دست فراموشی سپرده شد و ۱۵۰۰متر از طول ۲کیلومتری این کانال به صورت نیمه تمام رها شد. گفتنی است دی ماه سال ۹۰ شهردار زاهدان مدعی شده بود آب های چند خیابان توسط این کانال به بیرون شهر وبه مخزن تسویه آب شهر زاهدان هدایت خواهند شد اما هنوز این کانال تکمیل نشده و مشکل ساز شده است.