ملت ایران: با بهره‌برداری از طرح توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاه نفت لاوان در روز سه‌شنبه هفته جاری، نخستین مرحله جشن بنزینی ایران در روزهای پایانی فعالیت دولت دهم در قلب خلیج فارس برگزار خواهد شد، ضمن آنکه ۲ طرح بنزین‌سازی پالایشگاه تبریز و اصفهان هم تا چند هفته آینده آماده افتتاح خواهند شد.

مسئولان وزارت نفت خرداد ماه سالجاری وعده داده بودند تا با برگزاری سه طرح جدید افزایش تولید بنزین و پالایشگاهی زمینه برگزایر جشن افزایش تولید بنزین در ایران را فراهم کنند.

بر این اساس از چند هفته گذشته تاکنون با به پایان رسیدن مراحل ساختمان و نصب، آخرین مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی این سه طرح جدید بنزینی آغاز شده است.

از این رو همزمان با آغاز شمارش معکوس برای افتتاح و بهره برداری رسمی از سه طرح عظیم بنزین سازی و توسعه پالایشگاه‌های نفت، نخستین طرح توسعه و افزایش تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا تا روز سه‌شنبه چهارم تیر ماه سالجاری با حضوری احتمالی رئیس جمهور در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

با افتتاح رسمی طرح توسعه و ۱۴ پروژه جانبی در پالایشگاه لاوان عملا فاز اول جشن بنزینی کشور برگزار خواهد شد و در نهایت با بهره برداری دو طرح باقی مانده ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو چهار به نزدیک ۴۰ میلیون لیتر در روز هم افزایش می یابد.

بر این اساس طرح توسعه پالایشگاه نفت لاوان شامل واحدهای افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو چهار تا سه شنبه چهارم تیرماه سالجاری راه‌اندازی خواهد شد که افزایش حدود هفت میلیون لیتری تولید این دو فرآورده پرطرفدار نفتی مهمترین ویژگی این طرح پالایشگاهی است.

این طرح جدید پالایشگاهی از ظرفیت تولید روزانه نزدیک به سه میلیون لیتر بنزین و حدود چهار میلیون لیتر گازوئیل کم گوگرد با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا و یک میلیون لیتر بنزین هواپیما برخوردار است ضمن آنکه برای نخستین بار با بهره برداری از واحد " تقطیر در خلا " امکان استحصال روزانه ۳۰۰ هزار لیتر گازوئیل از قیر فراهم می شود.

تولید روزانه حدود ۳۰ تن گوگرد گرانول، انواع نفتاهای سبک و سنگین، ۲۰۰ تا ۲۱۰ تن گازمایع و دو میلیون لیتر نفت کوره از دیگر اهداف کمی و کیفی بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه نفت لاوان در منطقه خلیج فارس است.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید فرآورده های ویژه نفتی، رشد ۲۰ درصدی ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی از دیگر دستاوردهای کمی طرح توسعه لاوان به شمار می رود به طوری که با وجود افزایش خوراک نفتی ورودی میزان تولید نفت کوره این واحد پالایشگاهی از ۳۷ به ۲۰ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، نصب و راه اندازی ۱۲ دستگاه مخزن جدید ذخیره‌سازی فرآورده نفتی، شبکه تولید و توزیع جدید برق، واحد جدید آب شیرین کن، حوضچه بخار، آب مقطر و واحد جدید سبک سازی آب صنعتی، واحد جدید هوای فشرده و شبکه برداشت آب از دریا، ساخت و بهره ‌رداری از شبکه جدید جمع آوری گازهای مشعل، مخازن جدید ذخیره‌سازی آب و راه اندازی تاسیسات جدید نفتی و مخابراتی و آزمایشگاه‌های مرجع فرآورده‌ نفتی از دیگر پروژه‌های جدید این پالایشگاه نفت است.

این ۱۴ طرح جدید پالایشی با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی و ۸۰ میلیون یورویی در بخش ارزی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است ضمن آنکه راه اندازی یک مرکز جدید سوخت رسانی به کشتی‌های عبوری از دیگر اهداف توسعه جانبی پالایشگاه نفت لاوان است.