به گزارش ملت ایران به نقل از تراز، فعالان بازار معتقدند مهم ترین دلیل عدم موفقیت لپ تاپ های صفحه لمسی در بازار ایران شرایط خاص بازار و قیمت بالای این نوع لپ تاپ هاست. به گفته آنها با توجه به شرایط بازار و همچنین کندی روند واردات و… خریداران یا درصدد خرید لپ تاپی ارزان هستند یا اینکه به کانفیگ(قابلیت های فنی) توجه ویژه ای دارند نه ویژگی هایی مانند تجهیز به صفحه لمسی و… به همین دلیل بازار لپ تاپ ها در ایران چندان رونق ندارد.

علی حسن زاده، یکی از کسبه بازار کامپیوتر پایتخت در این می گوید: اگر چه نمونه ای از لپ تاپ های صفحه لمسی با نامtablet pcاز دو سال قبل وارد بازار ایران شدند، اما این نمونه از لپ تاپ ها چندان جلب توجه نکردند.

به گفته ویtablet pcها در حقیقت یک کامپیوتر قابل حمل شبیه نوت بوک بودند که دارای یک نمایشگر لمسی معمولی یا هوشمند بوده که به کاربر این امکان را می دادند تا به راحتی حتی حین راه رفتن با آن کار کند. اما این نمونه از لپ تاپ ها چندان مورد توجه قرار نگرفتند و علت هم خرابی های بسیار زیاد بر اثر استفاده نامناسب از صفحه نمایش و همچنین لولاهای دستگاه بود.

به همین دلیل شرکت های تولید و عرضه کننده دست به تغییراتی زده و این بار نمونه های جدید مبتنی بر تکنولوژی های نوین تری به بازار عرضه کردند.

به گفته وی کاهش وزن، حجم و قطر دستگاه و استفاده از سیستم عامل ویندوز هشت برخی از این تغییرات است که تا حدودی منجر به جلب توجه ها شده است. وی می گوید: اما در بازار داخلی بنا به دلایلی چون رشد قیمت ها و… این نمونه از لپ تاپ ها مخاطبان چندانی ندارند. با این حال بنا بر وظیفه ای که شرکت های عرضه کننده دارند، هر برندی چندین نمونه از این لپ تاپ ها را به بازار عرضه کرده است. یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می گوید: با توجه به این موضوع که خریداران به دنبال خرید کالایی هستند که کمترین دردسر را برای آنها ایجاد کند ترجیح می دهند به سراغ لپ تاپ های زمخت و معمول بازار بروند.

لپ تاپ های شیک و لوکس!

محسن بهنامی یکی دیگر از فعالان بازار اعلام کرد، هزینه های تعمیر این نوع لپ تاپ ها بسیار سنگین است. به عنوان مثال اگر صفحه نمایش لپ تاپ دچار آسیب شود اصلا دیگر لپ تاپ از کار می افتد. هزینه تعمیر هم در صورتی که تعمیر میسر باشد بسیار هنگفت است. یکی دیگر از فعالان بازار هم می گوید، با عرضه گسترده تبلت ها به بازار و به ویژه آنهایی که به کیبورد متصل می شوند، لپ تاپ های صفحه لمسی جذابیت چندانی نداشته و تنها شاید افرادی که به دنبال یک تبلت با صفحه نمایش بزرگ ۱۴ تا ۱۶ اینچی باشند به سراغ لپ تاپ های لمسی بروند. به همین دلیل این لپ تاپ در بازار داخلی مشتریان خاصی دارند. اما با این حال نمی توان منکر جذابیت های این نوع لپ تاپ ها شد.

لپ تاپ های صفحه لمسی برای چه گروه کاربری مناسب است

تجهیز به صفحه لمسی اگر چه از نظر برخی از کارشناسان یک نقیصه برای لپ تاپ های لمسی به حساب می آید، اما برای بسیاری از کاربران جذاب و کارآمد است. در این بین جذابیت آن دسته که حساسیت بیشتر و بالاتری دارند بیشتر است.

همچنین چرخش۱۸۰ درجه ای صفحه نمایش روی کیبورد موجب می شود که کاربران حین کار کردن به راحتی با دستگاه کار کنند. همچنین این لپ تاپ ها معمولا از سیستم عامل ویندوز هشت بهره مندند و از لحاظ فنی در حد مطلوبی قرار دارند.

مجموعه این مزایا باعثشده این کالا مورد استقبال استادان دانشگاه، خبرنگاران، پزشکان و افرادی که با شغل های سرپایی در ارتباطند، قرار گیرد.