ملت ایران:سیدمهدی میرمهدی کمیجانی در گفت وگو با ایسنا، یادآور شد: در حال حاضر بحثهای مربوط به ثبت سفارش تغییر جدیدی پیدا نکرده و تنها تفاوتی که در این زمینه ایجاد شده آن است که برخی کالاها از اولویت های هفت و هشت به اولویت ۱۰ که به آن ارز تعلق نمی گیرد انتقال داده شده اند.

وی در عین حال عنوان کرد: در این مدت به دنبال بالارفتن دلار و نوسانات بازار ارز و هم چنین کم بودن مشتریان در بازارIT، واردات به شدت کمتر از سال قبل شده و طی همین یکی دو ماهه اول امسال حجم کالاهای وارداتی به مراتب کمتر از قبل شده است، چرا که علاوه بر نوسانات نرخ ارز وضعیت اقتصادی ایران در آینده نزدیک هم مشخص نیست.

وی در ادامه ی صحبت های اظهار کرد: اکنون مواردی مانند فلش ها و یا برخی قطعات جانبی جزو اولویت های دهم به شمار می رود و ثبت سفارش نشده و ارزی هم به آنها تعلق نمی گیرد در حالی که این کالاها در داخل بازار مصرف بالایی دارند.

میرمهدی در ادامه با بیان این که به نظر می رسد مدیریت درستی در این زمینه وجود ندارد، یادآور شد: همین سوء مدیریت باعثشده است که هر روز مشکلات بیشتر از قبل شود و در این میان مشخص هم نیست که مقصر این شرایط بانک مرکزی، وزارت بازرگانی و یا چه نهاد دیگری می تواند باشد، اما درنهایت اوضاع اصلا مناسب نیست.

رییس اتحادیه فن آوران رایانه تهران در ادامه با بیان این که اتفاقات اخیر و مشکلاتی که در ثبت سفارش وجود دارد موجب کم شدن اجناس در داخل بازار نشده است، اظهار کرد: جابه جا شدن برخی کالاها و انتقال آنها به اولویت دهم هم تاثیری در بازار نداشته اما متاسفانه ما با رکود مواجهیم و مشتریان بازار ما به مراتب کمتر شده است.

وی ادامه داد: اکنون به دلیل شرایط اقتصادی و نوسانات نرخ ارز افراد نمی توانند به راحتی تصمیم بگیرند که آیا زمان مناسبی برای خرید است یا خیر و در این میان نزدیک شدن انتخابات و نامشخص بودن وضعیت آینده نیز به این موضوع دامن زده است.

میرمهدی با بیان این که همین موضوع و نبودن مشتری در بازار در نهایت موجب کاهش قیمت اقلام حوزه IT شده اظهار کرد: اکنون همکاران ما تمامی قطعات و تجهیزات مورد نیاز را به هر طریق که هست وارد می کنند و نمی گذارند خلاء در بازار ایجاد شود؛ حتی وارد کردن این کالاها با ارز آزاد باعثافزایش قیمت آنها هم نشده و قیمت ها به سمت رقابتی شدن پیش می روند و ظرف دو ماه گذشته حداقل ۱۰ درصد کاهش قیمت در قیمت اجناس این حوزه داشته ایم که این رقم در مورد برخی از اقلام حتی بیشتر از ۱۰ درصد هم بوده است.