محمدرضا نعمت زاده در بیست و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که امروز ( 24 بهمن) برگزار شد، گفت: قبول داریم که به طور کلی تولید عاری از مشکل نیستیم. ما از جوانی یاد گرفتیم که تولید از سخت ترین کارهاست اما اینکه بخواهیم همه مسائل تولید را به دولت، ملت یا صنعت پاس دهیم چیزی حل نمی شود.

وی در مورد وضعیت مشکلات صادرات ادامه داد: مطمئنا نگاه ما، صادرات محور است. به عنوان مثال اکنون صادرات فرش به خاطر بازارهای خارجی رو به رشد نیست. فرش جزو کالای با دوام هنری و صنعتی است اما نمی توان انتظار داشت که سالی 20 درصد رشد داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: درخواست و تاکید ما این است که به اتحادیه ها در بخش صادرات بها دهیم؛ به طوری که در تصمیم گیری ها باشند اما باید خود اتحادیه ها وارد شوند و ما هم کمک می کنیم. اگر هم ساختارش باید اصلاح شود با هم همفکری هم این کار را انجام دهیم.

نعمت زاده ادامه داد: در مدت بیش از یک سالی که از برجام می گذرد تلاش کردیم کارهای مشترک با دنیا را شروع کنیم. کشور های پیشرفته همگی نگاه صادرات محور دارند. یک بار در کره جنوبی یک راننده به من می گفت ما مثل شما پول دار نیستیم باید کار کنیم و صادر کنیم تا بتوانیم زندگی کنیم اما در اینجا وقتی بادمجان گران شود می گویند تقصیر صادرات است.