محمد امامی امین در حاشیه پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: این ذخایر تنها برای تنظیم بازار شب عید بوده و بر اساس مصرف سال گذشته صورت گرفته است.
وی افزود: ذخایر راهبردی بر اساس دستورالعمل خواست خود انجام شده و تا پایان ماه مبارک رمضان ذخایر کافی است.
امامی امین اضافه کرد: ذخایر تنظیم بازار شب عید نیز 10 درصد بیشتر از مصرف بازار است که خریداری شده است.
وی گفت: براساس تکلیف، وزارت جهاد کشاورزی تهران باید 1500 تن سیب و 5 هزار تن پرتقال ذخیره کند اما در تهران با احتساب 10 درصد افزایش ذخایر حدود 2 هزار و 800 تن سیب و 5 هزار و 500 تن پرتقال برای شب عید ذخیره می شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران گفت: برای ذخیره گوشت مرغ، گوشت یخ زده و گوشت قرمز تازه نیز براساس مصرف عید سال گذشته و 10 درصد اضافه تر تهیه و ذخیره سازی می شود.
وی افزود: توزیع اقلام و کالاهای اساسی برای شب عید در بازار از 20 اسفند آغازمی شود ، اما نمایشگاه های فصلی شب عید از 10 تا 20 اسفند این کالاها را توزیع می کنند.
امامی امین با بیان اینکه کالاهای ویژه شب عید از 10 اسفند در نمایشگاه های شب عید عرضه می شود ، گفت: پنج نمایشگاه در پنج نقطه شهر تهران با هماهنگی اتاق اصناف برگزار می شود و در شهرستان های استان تهران براساس تشخیص فرمانداران و با هماهنگی اتاق اصناف شهرستان ها نمایشگاه های شب عید برپا خواهد شد.
وی از نظارت بر بازار شب عید خبر داد و افزود:کمیته نظارتی متشکل از نمایندگان استانداری، جهاد کشاورزی ، سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده و بر مراحل خرید و ذخیره سازی کالاهای شب عید نظارت دارد.
امامی امین اضافه کرد: نظارت برخرده فروشان نیز با همکاری اتاق اصناف و سازمان تعزیرات حکومتی آغاز شده است و تا شب عید نیز ادامه دارد.