به باور کارشناسان اگر اعضای اوپک به توافق اجلاس قبلی که سقف تولید را 32 میلیون بشکه در روز تعیین کرده است، پایبند باشند روند قیمت بر مدار صعودی خواهد بود.

وزیر انرژی روسیه از آمادگی کشورش برای مشارکت در توافق با سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و تعیین سقفی برای تولید نفت کشورش خبر داد.

الکساندر نواک گفت هم اکنون در حال بررسی توافقنامه ای شش ماهه در خصوص تولید نفت هستیم.
وی افزود مذاکراتش (در دوحه قطر) با اعضای اوپک سازنده بوده است و اوضاع به خوبی پیش می رود.
وزیر انرژی روسیه همچنین دیدارش با خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، را ثمربخش توصیف کرد.
نواک همچنین گفت مایل نیست درباره پیشنهاد مطرح شده در خصوص تعیین سقفی برای تولید نفت ایران اظهار نظر کند.
نزدیک شدن اوپک و روسیه
وزیر انرژی روسیه با اشاره به این که مذاکرات امروز موجب افزایش خوش بینی او شده است، افزود اگر همه ما از افزایش عرضه نفت به بازار خودداری کنیم، این کار به افزایش بها کمک خواهد کرد.
الکساندر نوواک با اشاره به نزدیک شدن موضع روسیه و اوپک در خصوص کنترل تولید نفت گفت اطمینان دارد کشورهای عضو اوپک می توانند تا 30 نوامبر در این باره به توافق برسند.
وی تثبیت تولید نفت را یکی از گزینه ها اعلام کرد و گفت تثبیت تولید می تواند به بازار نفت برای بازیافتن توازن خود کمک کند.
پیشنهاد جدید به ایران
یک منبع آگاه به رویترز گفت برخی اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) پیشنهاد کردند در چارچوب محدود کردن کل تولید این سازمان، تولید نفت خام ایران در سطح سه میلیون و 920 هزار بشکه در روز تثبیت شود.
این رقم به این معنا است که شاید اعضای اوپک در حال نزدیک شدن به توافق در خصوص میزان تولید نفت ایران هستند.
رویترز مدعی شد ایران در پیام های ضد و نقیض اعلام کرده بود با تثبیت تولید نفت زمانی موافقت خواهد کرد که تولید نفتش به 4 تا 4.2 میلیون بشکه در روز برسد.
به گفته این منبع، تهران هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.